Řidiči, kteří se chystají vyrazit do zahraničí vlastním autem, by se měli pečlivě seznámit s dopravními předpisy dané země, aby se vyvarovali nečekaných výdajů na pokutách. Sousední země v poslední době vesměs zpřísnily pokuty a další tresty za dopravní přestupky. V některých - jako v Maďarsku nebo v Rakousku - mohou dočasně i zabavit auto. V Německu se navíc přísně trestají i nadávky policistům.

Překvapení se mohou dočkat turisté například v Maďarsku, které zpřísňuje pokuty od 1. července. Za překročenou rychlost bude policisté moci udělit sankci v přepočtu až 27 200 korun. Stejný postih bude hrozit také těm, kteří sednou za volant podnapilí nebo projedou křižovatku na červenou.

Nezapnuté pásy na dálnicích vyjdou na 4000 korun, naopak ale na 2700 korun klesnou pokuty za telefonování za jízdy a za nepoužívání ochranných přileb.

Novinkou je možnost dočasného zabavení vozidla, jehož řidič nemá zaplacenou pokutu.

Zabavovat dočasně auta řidičům za nadměrnou rychlost i za další vážné přestupky, a to i cizincům, může i rakouská policie. Za překročení povolené rychlosti o víc než 30 kilometrů mohou řidiči zaplatit pokutu 1700 až 3600 korun. O řidičský průkaz na dva týdny pak navíc mohou přijít tehdy, pokud jedou v obci o 40 a mimo ni o 50 kilometrů rychleji, za překročení rychlosti v obci o 100 hrozí ztráta řidičského průkazu na šest měsíců.

Jaké pokuty hrozí řidičům v zahraničí?

Maďarsko rychlá jízda, alkohol, jízda na červenou 27 200 Kč
Slovensko rychlá jízda  
15 000 Kč
Slovensko alkohol, jízda na červenou 24 000 Kč + zákaz řízení až na 5 let
Polsko  
alkohol 2 roky vězení, zákaz řízení na 10 let
Německo rychlost 16 500 Kč
Německo nadávky policistům - zvednutý prostředníček 100 000 Kč

Od letošního ledna byl na Slovensku zaveden pevný sazebník sankcí za každý konkrétní prohřešek, aby hříšníci nemohli smlouvat s policisty. Odstupňované jsou tresty za rychlou jízdu, a to v přepočtu od 240 do 15.000 korun v závislosti na naměřené rychlosti. Za jízdu na červenou hrozí pokuta 3600 korun, při jízdě s alkoholem je to už ale 4800 až 24.000 korun a k tomu zákaz řízení vozidla až na pět let. Nezapnuté pásy a používání mobilu za jízdy přijdou na 1500 korun.

Nejpřísněji trestají alkohol v Polsku

V Polsku hrozí za vysokou rychlost pokuta 300 až 3000 korun, stejně jako za jízdu na červenou. Mnohem tvrdší jsou ale postihy za jízdu pod vlivem alkoholu. Do 0,5 promile alkoholu v krvi hrozí hříšníkovi až 30.500 korun a zadržení řidičského průkazu na šest měsíců až tři roky.

Při obsahu vyšším než 0,5 promile alkoholu v krvi jde o trestný čin a hrozí až dva roky vězení, ztráta řidičského průkazu a zákaz řízení na dobu od jednoho do deseti let.

Zvláštnosti mají dopravní předpisy v Německu, kde řidič může dostat pokutu i za nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi vozidly nebo za nadávky policistům či nevhodná gesta.

 

 

Při nedodržení bezpečné vzdálenosti hrozí pokuta 700 až 10.000 korun, v horších případech i pozastavení platnosti řidičského oprávnění na jeden až tři měsíce. Překročení rychlosti se trestá pokutou až 16.500 korun, přičemž při překročení o více než 40 kilometrů v hodině hrozí i odnětí řidičského průkazu.

Až na deset tisíc se může vyšplhat pokuta za takzvané problikávání, když si řidič vymáhá na řidiči jedoucím před ním uvolnění cesty přepínáním světel.

V Německu se tvrdě trestají i nadávky policistům nebo nevhodná gesta a je pro to stanovený pevný sazebník. Za nejhorší gesto je považován zvednutý prostředníček, za nějž v může být udělena pokuta v přepočtu téměř 100.000 korun. V případě, že motorista připojí navíc fyzický útok, hrozí trest odnětí svobody.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist