Sněmovní ústavně-právní výbor ve středu doporučil poslancům schválit novelu trestního zákona, podle které bude hrozit za přijímání úplatků nebo za pletichy při zadávání veřejné zakázky a při veřejné soutěži až deset let vězení místo současných osmi. Předloha zvyšuje také horní hranici základní trestní sazby za zneužití pravomoci úřední osoby ze tří na pět let vězení.

V případě škody či prospěchu velkého rozsahu zůstává maximální sazba na 12 letech vězení. Až tři roky vězení mají nově hrozit úředníkům za pletichy v insolvenčním řízení.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Novela by měla umožnit využívání agentů z řad policistů při odhalování úplatkářství a zaručit jim beztrestnost. Soudy by pak mohly vydat příkaz k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, což v případě korupčního jednání bude zvlášť důležité pro odhalování této trestné činnosti.

 

Předloha počítá také s rozšířením domácího vězení jako alternativního trestu. Umožní za jistých podmínek propustit vězně odsouzené za méně závažné trestné činy do domácího vězení. Výbor chce na návrh Pavla Staňka (ODS) doplnit do novely změnu při porušení podmínek domácího vězení. Zatímco nyní musí člověk za těchto okolností vykonat celý uložený trest odnětí svobody, nově se od něj má doba strávená v domácím vězení odečíst.

 

Podle navrhovaných pravidel by soudy mohly rozhodnout o uložení zabezpečovací detence širší skupině pachatelů zločinů. Norma upravuje i přeměnu ústavního ochranného léčení na zabezpečovací detenci, a to těm pachatelům, kteří narušují léčbu nebo se jí odmítají podrobit a jejichž pobyt na svobodě je pro společnost nebezpečný.

Novela má rovněž v rámci potírání dětské pornografie zakázat zobrazování nejen dětí, ale i osob, "jež se jeví být dítětem".

Trest za ničení ozonové vrstvy

Předloha také v návaznosti na unijní předpisy zpřesňuje vymezení trestných činů poškození a ohrožení životního prostředí. Za úmyslný čin má nadále hrozit až osm let vězení, při nedbalosti novela maximální sazbu snižuje z pěti let na dva roky.

Naopak až tři roky místo dvou let vězení mají hrozit za poškození chráněných částí přírody. Novým trestným činem má být neoprávněná výroba a jiné nakládání s látkami poškozujícími ozonovou vrstvu s hrozbou až tříletého vězení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist