Detektivové protikorupční policie v pátek doručili do poslanecké sněmovny žádost o vydání dvou poslanců Věcí veřejných. Trestně stíhat chtějí exministra dopravy a neformálního lídra Věcí veřejných Víta Bártu a také bývalého místopředsedu strany Jaroslava Škárku.
„Můžu potvrdit, že jsme požádali o zbavení imunity poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky pro podezření ze spáchání zločinu podplácení a přečinu přijetí úplatku,“ řekla serveru IHNED.cz policejní mluvčí Pavla Kopecká.
"Oznámení jsem obdržela po druhé hodině odpoledne," potvrdila i šéfka Sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Dodala, že ona sama bude hlasovat pro vydání obou poslanců k trestnímu stíhání.
Bártu chtějí policisté stíhat proto, že poslancům vlastní strany Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí rozdával obálky s vysokými částkami peněz a podle detektivů nešlo o půjčky, jak Bárta tvrdil, ale o úplatky za loajalitu. Poslanci měli mlčet o vnitrostranických praktikách.
O Škárku se kriminalisté zajímají proto, že peníze od Bárty neodmítal a opakovaně je vzal. Letos počátkem dubna tvrdil, že od loňského září pobíral měsíčně 55 tisíc korun za loajalitu a dostal prý také 170 tisíc korun přímo od Bárty.
Prý se domníval, že jde o sumu, která mu má kompenzovat náklady spojené s funkcí místopředsedy VV. "Vše mohu účetně doložit," hájí se. A v České televizi doplnil, že zřejmě sám požádá poslance o vydání k policejnímu vyšetřování.
Naproti tomu Kristýna Kočí peníze od Bárty sice přijala, ale tvrdí, že si je nenechala. "Chtěl si koupit mou loajalitu. 29. března mi v restauraci před jednáním koalice předal obálku s půl milionem," řekla Kočí s tím, že pět set tisíc korun uložila u notáře a sepsala o tom záznam.
Teď jsou na tahu poslanci
Případem se teď bude zabývat mandátový a imunitní výbor sněmovny. Jeho předseda Jeroným Tejc z opoziční ČSSD už dříve uvedl, že výbor by se mohl sejít už v úterý. Anebo ve čtvrtek. Podle toho, jak budou mít jeho členové čas.
"Pokusím se svolat jednání na úterý dopoledne v příštím týdnu tak, abychom s kolegy poslanci dokázali zvolit správný postup s ohledem na to, že začínají parlamentní prázdniny," řekl Tejc s tím, že výbor požádá o spis.
"Na druhou stranu není povinností policie, aby nám jej předložila. Můžeme vycházet pouze ze žádosti o vydání, která ale, doufám, bude mít lepší kvalitu, než v případě poslance Stanislava Humla,“ dodal Tejc.
Někdejší ministr dopravy je poslancem a jeho vydání musí při veřejném hlasování schválit kolegové ze sněmovny.
Doporučující stanovisko by jim výbor vydal na některém z dalších zasedání.
Zatím není zřejmé, kdy by o vydání sněmovna jako celek rozhodovala. Mohlo by to být podle Tejce možná na schůzi, která se plánuje na 12. a 13. července, nebo na další řádné schůzi.
Tejc: Červencový termín je šibeniční
Červencový termín Tejc označil za "šibeniční". Další schůze by se mohla uskutečnit koncem srpna. Podle harmonogramu je jisté zasedání poslanců v září.
Pokud by sněmovna poslance nevydala, je to pro daný skutek vyloučeno navždy. Stíhán nemůže být ani po skončení mandátu.
Zda Bártu stíhat, rozhodovali detektivové a žalobci na čtvrteční společné schůzce. Trvala několik hodin.
Výsledek byl však jednoznačný. "Obsah spisu je příliš vážný na to, abychom s žádostí čekali," řekl vysoce postavený policejní zdroj.
Po Bártovi hrozí oplétačky s policií také Johnovi. Vyplácel vysoké odměny - čtěte ZDE
Bárta dostal ve splátce za ABL půl milionu, za auta utrácí daleko víc - čtěte ZDE
Škárka a Kočí, kteří exministra dopravy obvinili z korupce, byli na jaře ze strany vyloučeni.
Časová osa: Jak se vyšetřují Bártovy obálky
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist