Pokud se místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake stane ministryní, povede to ke změnám ve sněmovních výborech. Peake vede ústavně-právní výbor a působí také v organizačním a v mandátovém a imunitním výboru. Podle sněmovního jednacího řádu by je musela opustit, ministr ve výborech být nesmí.

Ve sněmovních kuloárech se spekuluje o tom, že hlavně v případě ústavně-právního výboru nepůjde jen o prosté dosazení jiných poslanců VV na uvolněná místa, ale o širší změny. Podle některých informací by se mohl stát předseda VV Radek John předsedou výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

Jeho dosavadní šéf a právník Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové) by potom stanul v čele ústavně-právního výboru, jehož je členem.

Polčák potvrdil, že o takové variantě slyšel a byl v souvislosti s ní i kontaktován. Jako právníka by ho prý taková funkce potěšila, pro klub TOP 09 a Starostů je ale výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj důležitý. "My zatím nepředpokládáme, že by se měnila sestava i jiného než ústavně-právního výboru," řekl ve čtvrtek Polčák. Nejschůdnější mu připadá možnost, že by v jeho čele stanul John.

Peak: Je to předčasné

Samotná Peake ale tvrdí, že o výměně Polčáka s Johnem slyší poprvé. Za málo pravděpodobné pokládá i to, že by John vedl ústavně-právní výbor, protože není právník. Peake navíc upozorňuje, že debatovat o změnách ve výborech je předčasné.

"Tady jsme ještě v bodě nula, protože ještě není učiněn první krok, kterým by bylo místo předsedy ústavně-právního výboru uvolněno, a nevíme, zda k němu dojde," zdůraznila Peake.

Na ministerstvu dopravy by podle některých informací mohl nahradit Radka Šmerdu jeho náměstek Lukáš Hampl. Otazník ale údajně visí i nad ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským, ministrem po dubnové vládní krizi zůstal, ale členem VV není.