Ve Starých Čívicích, místní části Pardubic, se v úterý odpoledne nejspíš prohnalo tornádo. Poškodilo deset až 15 střech rodinných domů a objekty dvou firem v průmyslové zóně. Zaměstnancům firem i lidem v okolí se nic nestalo, uvedl ředitel zdravotní záchranné služby Pavel Svoboda. Výše škod nebyla podle pardubické primátorky Štěpánky Fraňkové zatím vyčíslena.

"Nemáme zprávy, že by tam někdo zůstal. Povolali jsme sanitky, vrtulník a postupně je propouštíme," řekl Svoboda.

 


O štěstí v neštěstí může mluvit například i Adolf Kroupa, majitel rodinného domu ve Starých Čívicích. Tornádo mu sice vzalo střechu nad hlavou, i s manželkou a dcerou jsou ale v pořádku.

 

 

Tornádo v Pardubicích-Svítkově

 

"Koukali jsme se s dcerou z okna, viděli jsme černý mrak, který se začal točit," popsal ČTK. Když viděli, že vichr bere zahradní nábytek, běželi uklidit muškáty a schovat je dovnitř. Bylo to ale zbytečné, škody na svém majetku muž totiž odhadl na statisíce. Do domu bez střechy teď teče, naštěstí se mu ale podařilo sehnat řemeslníky, kteří už začali s opravami.

Záchranáři dostali původně informaci, že pod střechou společnosti JTEKT zůstalo 200 lidí. Pak se ukázalo, že všichni naštěstí stihli před větrnou smrští utéct ven. Tornádo srolovalo střechu výrobní haly, kusy plechů poničily auta, vítr bral i stromy.

"Měl jsem obrovské štěstí, kdyby mě nechytil kamarád, tak mě to vysálo ven," řekl ČTK Roman, jeden ze zaměstnanců uvedené firmy. Jeho kolega Jakub Břeháček hovořil o tom, že všichni měli velký strach. "Najednou se otevřela vrata a začal foukat vichr. Snažili jsme se je zavřít, ale bylo to zbytečné, protože odlétla střecha," vylíčil. Navíc se teď obává o práci. Zrovna mu prý končila zkušební lhůta. Teď však továrna přinejmenším několik měsíců fungovat nebude, míní.

Druhou poškozenou firmou je KYB Manufacturing Czech. Živel poškodil menší sklad a část budovy, kde má tato společnost kanceláře. Jedna ze zaměstnankyň firmy ČTK řekla, jak jí situaci popsala kolegyně, která byla v kanceláři v době, když tornádo přišlo. Lidé prý jen nehnutě seděli na místě a nevěděli, co mají dělat. Všechno kolem nich se třáslo.

Zasaženou obec nyní obchází městská policie a vyptává se obyvatel, zda potřebují pomoc, uvedla pardubická primátorka Fraňková.

Tornádo v Pardubicích-Svítkově