Věci veřejné na středeční jednání lídrů koaličních stran k dalšímu fungování vlády přijdou s požadavkem, aby měly čtyři stranické ministry. Kromě dvou stávajících členů vlády se podle něj budou VV do kabinetu snažit prosadit nynější první místopředsedkyni a šéfku poslaneckého klubu Karolínu Peake.

Funkci by ve prospěch člena Věcí veřejných měl opustit nestraník a nynější ministr dopravy Radek Šmerda.

"Byl jsem o tom informován minulý pátek, konkrétně Vítem Bártou, že je potřeba, aby ministerstvo bylo reprezentováno někým, kdo je členem politické strany Věci veřejné... Já tento aspekt nesplňuji a splňovat nebudu," řekl v úterý Šmerda České televizi. "Já si počkám na výsledek, nechává mě to klidným," dodal ministr.

V souvislosti s touto funkcí se v minulosti spekulovalo o poslanci VV Petru Skokanovi. V chystaném dodatku koaliční smlouvy by však podle VV konkrétní jména mohla chybět, mělo by být ale zřejmé, která strana má právo kterou vládní funkci obsadit, vysvětlil v úterý John.

Věci veřejné také chtějí jednat o některých programových bodech ze sedmnáctistránkového návrhu dodatku ke koaliční smlouvě, který svým vládním partnerům před několika týdny předala ODS. "Nás tam samozřejmě velmi láká to, že koaliční partneři přistoupili na zrušení anonymních akcií," uvedl John. VV podle něj navíc navrhují zavedení majetkových přiznání pro osoby s majetkem nad 20 milionů korun.

"Rozhodně to nebude nekonfliktní. Teď uvidíme, nakolik naše připomínky přijme ODS a TOP 09," řekl předseda Věcí veřejných. Jeho strana v návrhu ODS uvítala i zvýšení kontroly nad Finančním a analytickým útvarem (FAÚ) ministerstva financí. VV naopak žádají například konkrétnější postup při ochraně těch, kteří upozorní na korupci. John čeká i spor o zdanění hazardu, kdy VV chtějí prosadit tvrdší přístup než koaliční partneři.

"Dokud se neshodneme na programu, tak neřešíme poslední stránku, tedy jak vypadá personální složení vlády," zdůraznil John.

VV chtějí mít do konce měsíce o budoucnosti vlády jasno. "Budeme se snažit shodnout," prohlásil. Věci veřejné také chtějí dosadit své náměstky na některá důležitá ministerstva. "Chceme vědět, jak to na některých ministerstvech funguje," vysvětlil jejich předseda.

John: Naší straně "utíkají věci"

Radek John dal najevo, že u jmen, která VV do vlády navrhují, by neměli koaliční partneři protestovat. "Jsou to čtyři lidé z Věcí veřejných," řekl John. Potvrdil, že jde o členy strany.

"Pan Šmerda je úřednický ministr a jeho případné úspěchy jsou úspěchy úřednického ministra, nikoliv ministra VV. Neosvědčilo se nám to," prohlásil předseda VV. Jeho straně prý také při jednání vlády "utíkají věci", když v kabinetu sedí jen její dva členové. Vyloučil, že by se do vlády měl podle představ VV vrátit některý z ministrů, který ji opustil.

V souvislosti s funkcí pro Peake John uvedl, že "tam jde strašně o kompetence, o to, co by ten ministr dělal". Premiér Petr Nečas (ODS), v minulých kolech jednání nabídl VV pro Peake místo vicepremiérky a šéfky legislativní rady vlády. VV to původně odmítaly.

Související