Předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek hodnotí čtvteční stávku v dopravě jako úspěšnou. Je hlavně vítězstvím odborářů na železnici. Všechny vlaky v Česku stojí celých 24 hodin. Dobrý výsledek měla podle Dufka stávka i v Praze, kde se zcela zastavilo metro a ostatní městská hromadná doprava se výrazně omezila. Hlavní město bylo průjezdné, to ale neznamená, že by stávka nebyla úspěšná, uvedl odborář.
"Jsem rád, že občané viděli, kolik lidí bylo ochotno blokovat dopravu v Praze. Kdybychom udělali (zablokovali) křižovatku u (Národního) muzea, tak Praha opravdu celá stála," konstatoval Dufek. V rozhovoru pro rádio Impuls večer dodal, že další možný střet by se mohl odehrát v září v souvislosti s přípravou státního rozpočtu na příští rok.
I odpoledne metro nejezdilo
Podle předsedy Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka jezdilo ráno v Praze 14 procent tramvají a 6,5 procenta autobusů. "Máme informace, že ti, kdo mají nastupovat na druhou směnu, vyjadřují takovou podporu stávce, že by měl jezdit menší počet autobusů a tramvají než dopoledne," řekl ve čtvrtek odpoledne Pomajbík.
O půlnoci se v Česku zastavily vlaky, v Praze poprvé v historii nevyjely kvůli stávce na své pravidelné linky soupravy metra, hromadná doprava funguje ve velkých městech jen omezeně.
Ani tyto důsledky čtvrteční celodenní stávky dopravních odborů, které protestují proti reformním krokům vlády premiéra Petra Nečase, však nezpůsobily vážnější dopravní kolapsy. Naopak, například doprava v Praze od rána připomínala poklidný víkendový provoz.
"Ale ještě se neradujme. Uvidíme, co přinese odpolední dopravní špička," řekl Nečas v České televizi.
Lidé se na stávku důkladně připravili a do práce a do škol vyrazili pěšky nebo na kole. Většina lidí si navíc vzala dovolenou.
Čtvrteční dění sledujeme on-line ZDE
Staňte se spoluautory naší on-line reportáže ze čtvrteční stávky, posílejte nám informace o dopravě, názory, fotografie, videa na stavka@ihned.cz http://www.facebook.com/ihned.cz a na http://twitter.com/iHNed_zpravy.
Děkujeme!
To všechno navzdory tomu, že nejezdí metro a vyjela pouze třetina tramvají a jen sedmina autobusů.
Glosa Petra Honzejka: Nejhloupější stávkové metafory
Blog Jana Macháčka: Přetlačovaná, nebo konsenzus
Komentář Jiřího Leschtiny: Vyslat tak poselství politikům i odborářům: Poradíme si i bez vás
Komentář Jindřicha Šídla: Stávka přináší body "premiérovi" Kalouskovi
Článek publicisty Josefa Boušky: Jak jsem zablokoval odborového předáka
Fyzik Tomáš Opatrný bloguje: Tři pozitiva stávky
Názor osobností: Oprávněná akce, nebo vydírání?
Drobnější komplikace v dopravě na Malé Straně způsobil pochod odborářů. Několik stovek lidí s píšťalkami a kolečky naloženými balíky slámy se v 8:00 vydalo z Tyršovy ulice po tramvajové lince č. 22 na Palackého náměstí, kde se konala demonstrace. Tam se přidaly další stovky lidí, celkem se tak dala dohromady přibližně tisícovka odborářů.
Předák odborů: Kalousek převléká kabáty
Na demonstraci odborářští předáci plamenně hovořili do pléna. Třeba předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek se ve svém projevu tvrdě opřel do ministra financí Miroslava Kalouska.
"Kdybychom se všichni jmenovali Kalousek, soud nám rozhodne na počkání. Kalousek je převlékač kabátů. Je to manipulátor názorů, ale my nejsme stádo ovcí. Víme, co říkal včera, co říká dnes a jak nám zítra zase bude lhát," řekl Dufek. Posluchači mu nadšeně aplaudovali.
Kalousek: Nejsem ďábel
Ministr Kalousek, který byl ve čtvrtek dopoledne hostem on-line rozhovoru na serveru IHNED.cz, v jedné z odpovědí čtenářům napsal, že určitě není ďáblem. "To mě přeceňujete," vzkázal.
Odboráři ho ve čtvrtek nešetřili. Před budovou ministerstva financí na něho někteří jednotlivci házeli rajčata a vajíčka, ovšem nezasáhli ho. Situaci musel uklidňovat antikonfliktní tým policie. Nikdo nebyl zraněn. Podle odborů si prý ministr zeleninové salvy zasloužil. Údajně provokoval.
"S tím zásadně nesouhlasím. Pan Kalousek šel odboráře v klidu vyslechnout, v žádném případě je ani v nejmenším neprovokoval," reagoval Kalouskův mluvčí Ondřej Jakob.
Od ministerstva financí zamířil dav k Úřadu vlády. Tam odboráři složili balíky slámy se zapíchnutými cedulemi s názvy politicky citlivých kauz a po poledni se v autobusech vydali zpět na cestu domů.
Klaus podlehl, zrušil oslavu narozenin
K cestě na Pražský hrad už nedošlo. Prezident Václav Klaus přitom ve středu kvůli stávce zrušil plánovanou oslavu svých 70. narozenin.
Odboráři původně místo pochodu chystali silniční blokády. Od takového záměru ale po jednání s vedením magistrátu ustoupili. Průvod by měl skončit v poledne.
S omezeným provozem MHD se kromě Prahy potýkají i další velká města – Brno, Olomouc, Ústí nad Labem a Havířov. Hromadně stávkují i řidiči v severomoravském Bruntálu.
Aktuality z dopravy najdete ZDE
On-line reportáž
Začala stávka dopravních odborů.
Ve stanici metra Dejvická protestovali proti čtvrteční stávce cestující, kteří se dali dohromady přes sociální síť Facebook.
První soupravy metra v Praze nevyjely z depa.
Dopravní situace v Praze je zatím v normálu. Odpovídá zatížení jako v jiný běžný všední den.
V Tyršově ulici se scházejí první odboráři, kteří se v 8:00 chtějí vydat na Palackého náměstí. Odtud by měli v 9:00 vyrazit na ohlášený pochod Prahou, kterým nahradí původně ohlášené blokády hlavních silničních tahů.
Nádhera, skvělý! Aneb stávka očima cyklistů
Čtenářka Vlasta Nekvapilová napsala na facebookový profil našeho serveru IHNED.cz: "V Brně se jelo do práce hladce. Tramvaje mají nápis: Brnu ANO, vládě NE!"
Reportér HN Luboš Kreč:
Řada lidí, kteří dojíždějí za prací do Prahy z okolních měst, si zřejme vzala dovolenou. Například ranní autobusy z Kladna, které vyjíždějí před osmou hodinou, bývají přeplněné, na zastávkách je vyhlížejí fronty cestujících. Dnes jich ale čeká jen zlomek. V rychlíku, jímž jedu, je pouze 9 lidí, jindy to bývá kolem 45...
V Tyršově ulici, kde má začít pochod odborářů, je podle informací Radiožurnálu několik desítek lidí. Už se řadí, za chvíli pochod vyrazí po trase tramvajové linky 22. V 9:00 by měla začít na Palackého náměstí demonstrace na podporu stávky. Téměř na každém rohu jsou policejní hlídky, situaci monitoruje vrtulník.
Ještě před začátkem pochodu byla policie v kancelářích zemědělského odborového svazu, který na Tyršově náměstí sídlí, dojednat podrobnosti pochodu. Přijel také autobus s demonstranty z Ústeckého kraje. Zaměstnankyně odborové centrály účastníkům ihned poté, co vystoupili, rozdala píšťalky. Dostali také prapory v černozelených barvách. Poté převážná většina přítomných odešla "ladit formu" do blízkého baru.
Přesný počet odborářů, kteří se zapojí do dnešní stávky, zatím není znám. Odhadovaný počet účastníků demonstrace v Praze, která by měla na Palackého náměstí začít v 9:00, i následného pochodu odhadl odborář Bohumír Dufek asi na 3 000.
Nejen na vše okolo reforem a čtvrteční stávky se můžete ptát ministra financí Miroslava Kalouska, který bude hostem on-line rozhovoru. Ten na našem serveru IHNED.cz začne v 8:50. Pokládat otázky můžete už nyní ZDE.
Pochod odborářů už vyrazil Tyršovou ulicí a jde po tramvajové lince číslo 22 směrem k Palackého náměstí. Podle odhadů se účastní čtyři stovky lidí.
Odboráři prošli ráno i Ostravou. Byly jich zhruba dvě stovky. Během pochodu provolávali hesla a na nádraží se setkali se železničáři. "Rozhodli jsme se tímto způsobem podpořit stávkující dopraváky. Jsou tady odboráři z řady firem, například ArcelorMittal Ostrava, Evraz Vítkovice Steel, Hutních montáží nebo ArcelorMittal Frýdek-Místek," uvedl pro ČTK odborář z ArcelorMittal Ostrava Roman Bečica.
Velká pražská nádraží v ranní dopravní špičce kvůli stávce zejí prázdnotou. Otevřené obchody jsou bez zákazníků. Na kolejích stojí odstavené vlaky.
Lidé si na sociálních sítích pochvalují hladkou cestu do práce či do školy. Čtenář Miroslav Somr napsal na facebookový profil našeho serveru IHNED.cz: "Byla to paráda. Takhle rychle jsem v práci ještě nebyl. Soudruzi, díky."
Podle informací Radiožurnálu jdou nyní oboráři Ječnou ulicí na Palackého náměstí, blokují ale jen tramvajový pás.
Pochod je v plném proudu, blíží se k Palackého náměstí.
Studentky Zuzana (vpravo) a Kateřina letí za prací do USA. "Jsme z Olomouce a řešily jsme, zda na letišti nespat. Nakonec to nebylo tak hrozné," říkají dívky, které přijely raději o den dříve do Prahy a přespaly u příbuzných.
Odboráři už začali na demonstraci na Palackého náměstí se svými projevy. Nyní hovoří Bohumír Dufek, předseda Asociace samostatných odborů. Opírá se do politiků. "Kdybychom se všichni jmenovali Kalousek, soud nám rozhodne na počkání. Kalousek je převlékač kabátů. Je to manipulátor názorů, ale my nejsme stádo ovcí. Víme, co říkal včera, co říká dnes a jak nám zítra zase bude lhát," řekl Dufek. Jeho stoupenci mu vždy po několika větách nadšeně aplaudují.
Dufek řekl před plénem, že odboráři se vlády nebojí a v případě, že vláda nezmění způsob reforem zdravotnictví, daní a penzí, jsou připraveni zorganizovat další nátlakové akce.
Odboráři dál plamenně hovoří k fóru a vytýkají současné vládě premiéra Nečase všechny reformní kroky. A nezapomínají zdůraznit i aféry a kauzy, které vládnoucí koalici během uplynulého roku vládnutí provázejí.
Poslanci TOP 09 dorazili na zasedání Sněmovny pěšky, podobně jako komunista Dolejš. Podle informací Radiožurnálu přijel poslanec Petr Skokan na babetě.
Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil se na demonstraci rozohnil kvůli premiérovi Petru Nečasovi. Ten Zavadilovi vytýkal, že mu nebere na zahraniční cestě telefon. "Předseda vlády mi také nebere telefon. A třeba několik hodin. Tak proč dělá takové teátry?" čílil se Zavadil.
Jeden z řidičů tramvaje, který dnes platí za stávkokaze, pro server IHNED.cz řekl: "Souhlasím s tím, co se řeší, ale nesouhlasím s tou formou. Neměli bychom si brát lidi jako rukojmí."
Čtenář Pavel Burša na facebookovém profilu našeho serveru IHNED.cz upozornil na zvláštnost čtvrteční stávky v souvislosti s českou národní povahou. Napsal: "Čím více to pozoruji, skutečně drtivá většina ostatních "stávkujících" v jiných městech dala přednost pouze manifestační formě, asi také proto, že i za takovou stávku dostanou zaplaceno. Takže Čecháčkovské podobojí - stávkovat a současně k tomu brát plat. A lidi? Ti se tomuto marasmu, které na ně odbory nachystaly, v poklidu vyhnuli."
Podle zpravodaje serveru IHNED.cz se zatím stávka spojená s demonstrací příliš nedotkla nejvyšších úřadů. Před ministerstvem financí jsou v tuto chvíli jen tři demonstranti.
Odboráři se po demonstraci na Palackého náměstí vydají přes Rašínovo nábřeží a Jiráskův most na Janáčkovo nábřeží, poté do Vítězné ulice, na Újezd, Malostranské náměstí, Klárov až na nábřeží Edvarda Beneše, kde sídlí Úřad vlády.
Za výkřiků "Jdeme na finance" jdou odboráři přes Jiráskův most k ministerstvu financí. Později chtějí u Strakovy akademie složit balíky slámy, v nichž jsou zapíchané transparenty s hesly připomínajícími mediálně známé aféry a kauzy současné vlády.
Reportér IHNED.cz hlídkující před ministerstvem financí, zaslal snímek se žlutým vozem, který stojí před úřadem. Jsou v něm zatím osamělí tři demonstranti z řad odborářů. Zhruba čtyřsethlavý dav k nim míří z Palackého náměstí. S trochou nadsázky by se dalo říci, že antikalouskovské demonstranty tvoří vysloužilí taxikáři.
Server IHNED.cz dnes přinesl s ministrem financí Miroslavem Kalouskem on-line rozhovor. Čtěte jej ZDE.
Ve službě je dnes v Praze dvojnásobný počet strážníků městské policie. Nasazeno jich je celkem osm set. Jejich šéf Vladimír Kotrouš na brífinku řekl, že na noční demonstraci na stanici metra Dejvická bylo dle jeho pocitu snad více účastníků než na dnešním pochodu odborářů.
Z noční akce na Dejvické si můžete pustit video ZDE a prohlédnout fotogalerii ZDE.
Metro se dnes už asi nerozjede. Primátor Prahy Bohuslav Svoboda je skeptický, přestože se o této otázce diskutuje právě v těchto chvílích. "I když v tuto chvíli jednání ještě probíhá, můj osobní názor je, že metro se dnes už nerozjede. I když bych se rád mýlil, myslím si, že stávka bude realizována v plném rozsahu," řekl Svoboda.
Pražané ve čtvrtek město hromadně opustili. Podle hasičů se to projevilo i na počtu požárů, který byl mimořádně nízký. Za celou noc hořely podle statistik pouze dva objekty.
Pražského primátora Bohuslava Svobodu mrzí, že odboráři nedodrželi dohodu. "Shodli jsme se na tom, že nebudeme vyplácet odměny za to, že řidiči dnes půjdou do práce. Na oplátku odboráři slíbili, že nebudou blokovat výjezdy, budou respektovat pokud někdo chce pracovat. To nedodrželi, zablokovali výjezdy nejdůležitější vozovny Vokovice. Řidiči, kteří vyjeli, musejí procházet uličkou hanby a jednomu řidiči bylo dokonce vyhrožováno fyzickým násilím," řekl Svoboda.
Prezident Václav Klaus v rozhovoru pro Radiožurnál řekl, že nechápe, co vedlo bosse odborů k tomu, aby se do této půtky pustili. Podle Klause je pochopitelné, že se řadě lidí leccos v Česku nelíbí. "Jestli si někdo myslí, že se to vyřeší stávkou, tak se strašlivě mýlí," dodal prezident.
Čtvrteční stávka donutila pořadatele, aby zrušili pravidelný farmářský trh na Františku v Praze 1. Potíže přijet by prý měli jak farmáři, tak i návštěvníci tržiště.
Před hlavním nádražím v Brně se podle informací České televize scházejí demonstranti, došlo k drobným potyčkám.
Stávka dopravních odborů dnes provoz v Ústí nad Labem podle ČTK příliš nezkomplikovala. A to i přesto, že do protestu proti reformním krokům vlády vstoupili i zaměstnanci ústeckého dopravního podniku. Policie sice v 06:15 přestala do Ústí z Lovosic a z dálnice D8 ve směru z Německa pouštět kamiony. Její obavy z dopravních zácp se ale nepotvrdily, a tak před 09:00 opět Ústí nad Labem pro nákladní dopravu otevřela. Mluvčí policie Veronika Hyšplerová informovala, že policisté budou dopravu v centru města stále sledovat.
Odboráři podle některých zdrojů České televize zvažují, že přece jen půjdou až na Hrad.
V pražských nemocnicích nastoupili lékaři a sestry ve dni dopravní stávky do ranní směny jako každý jiný den. Pokud se někdo ze vzdálenějšího místa nedostal do práce včas, kolegové z noční směny ho zastoupili. Řada zdravotníků v nemocnici přespala, mnozí přijeli na kole nebo šli pěšky. Kdo však v nemocnicích chybí, jsou pacienti. Buď se přeobjednali na jiný den, nebo kvůli dopravním problémům nedorazili. Pražské lékárny vydávají léky jako každý den, zásoby mají dostatečné.
"Hezké počasí, příjemná procházka, já jsem spokojený," popsal svoji cestu do práce premiér Petr Nečas (ODS), který přišel pěšky a bez ochranky, i když část cesty absolvoval autem. Pěšky prý urazil asi tři kilometry.
Pochodu na podporu stávkujících zaměstnanců se dnes dopoledne v Českých Budějovicích zúčastnilo kolem 150 lidí. Za zvuku píšťalek a houkaček šli od Senovážného náměstí k nádraží Českých drah, před krajským úřadem akci ukončili.
U ministerstva financí postávají podle zpravodaje serveru IHNED.cz už čtyři demonstranti. Kromě nich tu je patnáct policistů a třicet novinářů. Taxikáři z příručního rádia pouští pro ministra Kalouska Karla Kryla a pokřikují na ministrovu adresu vulgární hesla. Policistům i zaměstnancům ministerstva vykukujícím z okna jsou spíše pro smích.
Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil se ve svém řečnění nevyhnul ani církvím a úmyslu vlády vrátit jim majetek a doplatit za ten, který už vrátit nelze. Víte, jaká by byla ze těch 59 miliard korun úplně jiná zdravotnická, úplně jiná důchodová reforma? hřímal odborářský vůdce. Nevíme. Zato pozorujeme u pana Zavadila sklon všech bezkrupulózních populistů: čechrat davy vyvoláváním závisti i vůči těm, kteří byli komunisty okradeni, zavíráni, nevybíravými metodami potlačování. V záplavě slov se vyplatí všímat si detailu. V tomhle se pan Zavadil blýskl jako kovaný bolševik.
Šatna v poslanecké sněmovně. Tolik kol tu nikdy nebylo...
Zatímco odboráři pochodují Prahou k ministerstvu financí, v poslanecké sněmovně se řeší kauza Promopro (předražené zakázky na audiovizuální služby během českého předsednictví EU), jejímž hlavním aktérem je ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).
Čtenář Peter Mizik pověsil na náš facebookový profil video, na kterém zachytil pochod odborářů Ječnou ulicí v Praze. "Člověk se probudí a má tam tohle," komentoval svůj příspěvek.
U ministerstva financí došlo při protestu odborů k incidentu, na šéfa úřadu Miroslava Kalouska (TOP 09) létala rajčata. Podle informací z místa ministr zamířil k účastníkům demonstrace, ti se však k němu začali tlačit až příliš. Podle předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka si za incident může Kalousek sám, protože provokoval.
Stávka dopravních odborů dnes nijak neomezila výrobu v největší české automobilce Škoda Auto v žádném z jejích tří výrobních závodů v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí. Výroba se nezastavila ani v kolínské automobilce TPCA. Firma se předzásobila vagony, přerušena není ani nakládka, řekl ČTK mluvčí firmy Radek Kňava.
Odboráři na Hrad nakonec nejdou. U Úřadu vlády na nábřeží Edvarda Beneše jejich dopolední pochod Prahou skončil. "Rozprchli se do autobusů, které je odvezou domů do sevrních Čech a na severní Moravu," popsala reportérka serveru IHNED.cz.
Omezení dopravy v Praze během stávky neovlivnilo dnes množství emisí ve vzduchu. Jezdilo sice méně aut, situace byla ale stejná jako ve středu kvůli noční inverzi. "Dopoledne se ještě držely emise, které nestačily klesnout během noci," řekl ČTK mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák s tím, že ovzduší je v Praze stejné jako ve středu. Větší vliv než hustota provozu má podle něj totiž na koncentraci emisí vítr a obecně rozptylové podmínky.
Dopady stávky na hospodářství ještě nejsou vyčísleny. Hrozící škody vyčíslily již před stávkou například České dráhy, ČD Cargo a Správa železniční dopravní cesty, a to na 302 milionů korun. Podle ministerstva dopravy v důsledku protestu odborů mohl poklesnout i výběr mýtného.
Italský fotbalista Gianluigi Buffon a modelka Alena Šeredová podle deníku Blesk přesunuli na Vyšehrad svou svatbu, plánovanou dnes původně do chrámu svatého Víta.
Odboráři tvrdí, že v průběhu akce očekávali nasazení provokatérů. "Nečekali jsme však, že jedním z těch hlavních bude samotný ministr financí Kalousek, který šel se svou ochrankou přímo v protisměru směřujícího davu," uvedl odborový předák horníků Jan Sábel.
Odborářští předáci se po mítincích pochválili "Vítězem dnešního dne jsou odbory, které zastavily dopravu," uvedli na tiskové konferenci. "Kdybychom udělali křižovatka u muzea, tak by Praha celá stála," řekl předseda ASO Bohumír Dufek.
Národní galerie v Praze neotevřela v době stávky Palác Kinských, Schwarzenberský palác, Šternberský palác a Klášter sv. Anežky České. Valdštějnská jízdárna, Dům u Černé Matky Boží a Klášter sv. Jiří zůstaly otevřeny, stejně jako Veletržní palác. Ten je navíc - s výjimkou Pražského Quadriennale - přístupný zdarma až do osmé hodiny večerní.
Pražské divadlo na Vinohradech zrušilo z důvodu stávky dnešní představení Caesar. Návštěvníci mohou již zakoupené lístky vyměnit za jiný termín.
Desetitisíce korun tratí na stávce pražská zoologická zahrada. Její návštěvnost dnes spadne na třetinu až polovinu obvyklé míry. "Lidé nemají během stávky jak se do okrajové části města dostat," řekla náměstkyně ředitele Zuzana Palzer. Do zoo přichází před prázdninami kolem 3000 návštěvníků, dnes jich přijdou nejvíce dvě tisícovky.
Zvířata stávku nepocítila. Zaměstnanci, kteří by měli problém se bez městské hromadné dopravy do práce dostavit, v areálu přenocovali.
"Odbory nejsou reprezentativní zástupci zaměstnanců a totéž platí v tripartitě i pro svazy zaměstnavatelů. Vláda navzdory tomu některé připomínky odborářů k reformám zohlednila," uvedl při interpelacích ve sněmovně premiér Petr Nečas (ODS).
Poštovní spořitelna upozornila, že možná přistoupí k úpravě časů svých některých pražských finančních center. "Stávkový výbor odboru DPP upozornil, že po 15 hodině zřejmě bude ještě více omezena povrchová doprava a metro pravděpodobně i nadále jezdit nebude. Lze tedy očekávat, že dojde ke zkrácení provozní doby Finančních center regionu Praha, aby se přítomní pracovníci mohli bez problémů dostat domů," upozornila Denisa Salátková, mluvčí Poštovní spořitelny. Úprava provozní doby by se měla týkat FC Revoluční (nejbližší otevřené FC Spálená), Roztylská (nejbližší otevřené FC Libuš) a Štefánkova (nejbližší otevřené FC Spálená). Ostatní centra v Praze budou mít otevřeno jako obvykle.
Zatímco odboráři v Praze demonstují a stávkují, jejich kolegové se v Poděbradech účastní Mistrovství světa odborářů v golfu. Mezi zástupci patnácti zemí světa jsou i čeští odboráři.
„Tato akce je naplánována rok předem a jsme rádi, že můžeme odboráře hostit. Díky té stávce máme vlastně i reklamu,“ vtipkuje manažer klubu Jan Šafář.
Samotným „stávkujícím“ odborářům nebylo při golfu do řeči. Na otázky nechtěli odpovídat. Podle informací HN zamýšleli postavit před golfový areál ochranku, od nápadu ale upustili.
Průvod byl opravdu mohutný. Předběhla jsem ho na Malostranském náměstí, kde ho chtěli blokovat nějací organizovaní mládežníci na kolech a koloběžkách, což se jim nepodařilo.
Před ministerstvem financí jsem měla docela strach, jelikož jsem byla vpředu a byli tam údajně nějací odpůrci, kteří se posléze krčili v koutku obklopení policejní ochrankou, stejně jako Kalousek. Kolem něj bylo několik soustředných kruhů novinářů a policajtů, takže ho nebylo vidět. V době, kdy jsem byla na místě, na Kalouska nikdo nic neházel.
U ministerstva se průvod rozdělil, polovina přešla k Úřadu vlády. Na odpůrce stávky, kteří měli transparenty Lůza odborů múza a Jděte radši pracovat, házeli zmuchlané papíry.
Podle ředitele dopravní společnosti ČSAD MHD Kladno Ludomíra Landy dnes řidiči autobusů do Prahy a zpět odvezli o polovinu méně cestujících než v jiných pracovních dnech. Řidiči prý zaznamenali pouze dva menší problémy, když se na několik minut nahromadila doprava na pražském Vítězném náměstí a na Vypichu.
Celý průběh stávky potvrdil, že se jednalo o politický akt, tvrdí premiér Petr Nečas na mimořádné tiskové konference. Dokazují to podle něj projevy předáků odborů a také to, že se akce odborů zúčastnili zástupci sociální demokracie.
"Pokud se potvrdí informace, že část odborových bossů a stávkující napadali verbálně ty, kteří chtěli pracovat, tak to považuji za neuvěřitelný exces," řekl premiér.
Stávka nepřinesla podle něj pro zemi nic pozitivního, jen miliardové škody a zvýšení sociálního napětí.
"Rád bych poslal pozdrav do Poděbrad, kde část odborových předáků patuje na greenu za pracující lid," poznamenal Nečas. Vláda podle něj od reformních kroků neustoupí, s odbory ale bude nadále jednat.
Ministr financí Miroslav Kalousek odmítl názor odborových předáků, že by v době jejich demonstrace před ministerstvem, účastníky demonstrace provokoval. "Já jsem si jen chtěl s těmi lidmi popovídat na stejném chodníku, aby mi vysvětlili, proč stávkují," tvrdil Kalousek.
"Výrobci lidového hněvu se zalekli lidového hněvu," vysvětlil na brífingu ministr financí Miroslav Kalousek důvod, proč odboráři odstoupili od blokád.
Hejtmani jednotlivých krajů hodnotí stávku proti vládním reformám jako zvládnutou, nikdo z nich nezaznamenal vážnější problémy. "Lidé zvolili jiný způsob dopravy nebo měli dovolené, studenti někde měli volno. Regionální dopravci fungovali ve všech krajích," uvedl předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).
Odborový předák Jaroslav Pejša se ohradil proti výroku premiéra Nečase, že odbory nejsou reprezentanty zaměstnanců. "Když jsme dokázali zastavit vlaky po celé republice, tak si myslím, že jsme dost velkými reprezentanty zaměstnanců," konstatoval v ČT 24.
Výsledek celodenní stávky patrně pomůže vládě se politicky sjednotit a utužit vztahy v koalici, myslí si politolog David Kunštát. Dnešní protest nebyl podle něj tak silný, jako byly jiné podobné akce v minulosti. "Podle mého si odboráři slibovali víc," řekl. Upozornil také, že se k pochodu odborářů nepřipojily spontánní skupinky nespokojených spoluobčanů.
Vystoupení ministra financí Miroslava Kalouska chtějí odboráři řešit na pondělním zasedání tripartity. Podle nich provokoval, když vyrazil s demonstranty diskutovat proti proudu pochodu, který právě míjel budovu ministerstva financí. Kalousek ale tvrdí, že odboráře provokovat nechtěl. Dufek prý neviděl, že by na ministra létala rajská jablíčka, ale pokud tomu tak bylo, jeho lidé za tím nestojí. "Když máme nahlášený pochod, tak očekáváme, že jej policie zabezpečí," řekl Dufek. Ministr Kalousek by podle něj měl kvůli svému chování odstoupit.
Pražské metro se rozjede až v pátek ráno, v provozu je téměř třetina tramvají a více než pětina autobusů. Od půlnoci se doprava vrátí do normálu a vyjedou i vlaky v celé České republice.
Předáci z největší odborové centrály z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) se budou v pátek radit, jak budou dál jednat s vládou. V pondělí se totiž sejdou se členy kabinetu a zástupci zaměstnavatelů na tripartitě, aby společně debatovali mimo jiné o daňové reformě či části zdravotnické reformy. Vedení ČMKOS bude hodnotit i čtvrteční stávku dopravních odborů, mluvit by mohlo také o případných dalších nátlakových akcích.
Prezident Václav Klaus neměl úplné informace, když vyzýval podniky, aby se rozloučily se stávkujícími zaměstnanci. Uvedl to premiér Petr Nečas ve 20 minutách Radiožurnálu. "Myslím, že pan prezident neměl úplné informace, například to, že naše zákony neumožňují kvůli účasti na stávce s někým rozvázat pracovní poměr," řekl doslova předseda vlády.
Několikanásobě vyšší počet cyklistů v pražských ulicích zaměstnal i zdejší záchranáře. Do odpoledne ošetřili záchranáři čtyři zraněné cyklisty, další jeden nebo dva případy přibyly podle mluvčí pražské záchranky Jiřiny Ernestové do večera. Dva cyklisté vyhledali ošetření sami v ambulanci na Karlově náměstí. Obvykle přitom záchranka za den ošetří asi tři cyklisty.
"Všechna zranění cyklistů byla lehčího charakteru," řekla Ernestová. Jednalo se prý jen o zhmožděniny a naraženiny, celkově prý dnes pražští záchranáři vyjeli k méně případům než obvykle.
Do pražských silnic podle odhadů vyrazilo na 44 tisíc lidí na kole.
Některé obchodníky v Praze stávka připravila o značnou část tržeb. Pocítili ji zejména podnikatelé provozující obchody, trafiky či stánky s občerstvením na trasách metra a hlavním nádraží v Praze. "Od rána jsme měli tržby, které normálně uděláme za půl hodiny," postěžoval si krátce po poledni prodavač ve stánku s novinami a občerstvením na hlavním nádraží v Praze.
Některé provozovny na pražském hlavním nádraží dnes jejich provozovatelé raději nechali zavřené, anebo situaci využili ke generálnímu úklidu či drobným opravám.
"Dokázali jsme vládě, že jsme ochotni zorganizovat stávku, " řekl předseda Asociace odborových svazů Bohumír Dufek v České televizi. Podle něj by pondělní jednání tripartity mělo být veřejné a měla by ho přenášet televize.
Sociální smír lze hledat a najít, řekl v pořadu ČT ministr financí Miroslav Kalousek.
V Praze vyjelo v ranní špičce v průměru sedmkrát víc cyklistů než jindy za celý den, v některých exponovaných trasách podle odhadu magistrátu až desetkrát víc. Sčítače rozmístěné po celé Praze dnes krátce po 20:00 hlásily 44.000 zaznamenaných cyklistů za den, a to v obou směrech.
Podle serveru prahounakole.cz vytáhla v důsledku omezení provozu MHD kolo téměř třetina Pražanů pohybujících se dnes po městě.
Přípravu na tvrdé vyjednávání s vládou zahájí v pátek předáci největší odborové centrály - Českomoravské konfederace odborových svazů. Chtějí se tak připravit na pondělní tripartitu, kde budou společně se členy kabinetu a zástupci zaměstnavatelů diskutovat o zdravotních a daňových reformách.
Cestujícím na Hlavním nádraží v Praze už se otevřely pokladny. Po půlnoci by měly vyjet první vlaky po čtvrteční stávce, kdy byla železniční doprava zcela zastavena. Jako první vlak odjede do Košic, uvedla ČT. Drážní vozidla upravují tratě na běžný provoz.
České dráhy odhadly škody kvůli stávce na 70 milionů korun. Nákladní dopravce ČD Cargo vyčíslil ušlé tržby a vícenáklady asi na 57 milionů korun, uvedla ČTK.
Celodenní stávka dopravních odborářů je minulostí. Oproti očekáváním se obešla bez větších incidentů. Spokojena je vláda, ale i odboráři tvrdí, že se protest povedl. My končíme on-line reportáž a děkujeme vám za pozornost.
Praha cyklistická: Jak stávka vrátila lidi do sedel
Stávka, která (ne)pohnula Českem
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist