Firmy, které při přidělování veřejných zakázek nebudou uplácet a přitom poskytnou důkazy, že byly k úplatku vybízeny, najdou podporu u Nadační fondu proti korupci. Fond se za tyto společnosti postaví v médiích a v případě potřeby jim poskytne právní pomoc, sdělila v úterý ČTK ředitelka fondu Monika Vondráková.
Podle ní se fond bude zpočátku z kapacitních důvodů zabývat jen případy, které se týkají velkých státních zakázek, a to v řádu aspoň milionů korun.
"Chceme firmám dodat odvahu, aby v případě manipulovaných státních zakázek nemlčely," uvedl předseda správní rady fondu Karel Janeček s tím, že jen tímto způsobem mohou společnosti rozšířit prostor pro své vlastní svobodné podnikání.
Firmy v dilematu
V současné době se totiž jejich majitelé podle fondu ocitají v situaci, kdy musí volit mezi tím, zda požadovaný úplatek dají, nebo naopak nedají, ale tím přijdou o zakázku a případně začnou propouštět. "Fond nabízí alternativu: úplatek nedat a tím zlepšit podnikatelské prostředí v zemi," zdůraznila Vondráková.
To, že jsou podnikatelé nuceni přizpůsobovat se poměrům korupčního prostředí, potvrzuje i Svaz průmyslu a dopravy. Firmám to podle něj ale stále více vadí, mimo jiné i kvůli velké finanční zátěži. Nejčastěji poskytovaný úplatek je na úrovni deseti procent, v řadě případů ale dosahuje od několika desítek procent až po 100 procent z hodnoty zakázky, řekl na úterním ekonomickém fóru prezident svazu Jaroslav Hanák.
Největší hrozba korupce jde z veřejné sféry
Doplnil, že podle průzkumu svazu ale zaměstnavatelé hodnotí dosavadní kroky vlády v potírání korupce jako nedostatečné a zatím nepřinášející efekt.
"Největší korupční hrozby pro podnikání pocházejí z veřejné a státní sféry, ať už jde o korupci v nejvyšších politických patrech, velkou korupci kolem veřejných zakázek nebo o úplatky úředníků. Až daleko za nimi je soukromá sféra, což potvrzují naše šetření" řekl Hanák.
Podle něj Česko proto potřebuje "srozumitelné, stručné a přehledné zákony, které jasně definují pro každého, jak se chovat". V rámci opatření na účinnější potírání korupce Hanák navrhuje rovněž beztrestnost a provizi pro toho, kdo oznámí korupci.
Udělováním odměn "statečným lidem", kteří se postaví korupci v Česku, podporuje boj s korupcí i Janečkův nadační fond. Jeho prvními laureáty se v březnu stali bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, který informoval o údajné korupci na ministerstvu životního prostředí, a právník Ondřej Závodský, který upozornil na netransparentní zadávání zakázek v Zařízení služeb ministerstva vnitra.
Michálek za to převzal od fondu finanční odměnu ve výši půl milionu korun a Závodský 100 tisíc korun.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist