Policie obvinila pětadvacetiletého počítačového hackera ze Sokolova, který údajně přes internet ukradl z účtu Úřadu práce v Sokolově téměř milion korun. Hrozí mu až pětiletý trest.

Hacker získal podle policie přístup do počítačového systému Úřadu práce v Sokolově prostřednictvím veřejného internetu.

V době od července 2010 do října 2010 hacker použil speciální program, který sám vytvořil, získal přístup k vnitřní počítačové síti úřadu, která je propojena s celostátní počítačovou sítí v působnosti ministerstva práce a sociálních věcí.

Podle zjištění policie se mladík nejprve seznamoval s postupy pracovníků úřadů.

"Vysledoval, kdo spravuje finance a jak celý systém funguje. Muž si poté postupně převedl na svůj účet 960 tisíc korun," doplnila Dohnalová.

Podle mluvčí krajské policie Kateřiny Dohnalové bylo velmi obtížné muži trestnou činnost prokázat.

"Vytvořil si v podstatě vlastní virtuální realitu, takže zprvu byli v podezření sami zaměstnanci úřadu," doplnila Dohnalová.

Hacker ale udělal několik chyb, na základě kterých se kriminalistům podařilo ho najít a usvědčit.

"Bohužel, z ukradených peněz se podařilo zajistit jen velmi málo. Od doby, kdy si peníze převedl, stačil většinu z nich utratit," dodala Dohnalová.

Ředitel sokolovského úřadu práce Milan Niebauer se k případu nechtěl vyjádřit a odkázal na informace policie.

Kriminalisté obvinili muže ze spáchání pokračujícího zločinu krádeže, dále z přečinu opatření a přechovávání přístupového zařízení a hesla k počítačovému systému a jiných takových dat a přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací.

"Policisté muže zadrželi po předchozím souhlasu státního zástupce. Nyní je stíhán na svobodě. Za neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací mu hrozí trest odnětí svobody až na pět let nebo peněžitý trest," dodala policejní mluvčí.