Švédská automobilka Volvo vyvinula systém, který dokáže řidiče upozornit na zvířata ve vozovce, a dokonce před nimi auto automaticky zastavit. Do běžného provozu chce systém uvést během několika let. Firma to oznámila v tiskové zprávě.

Systém se skládá z radarového čidla a infračervené kamery sledující situaci před vozidlem. U systému je klíčové, aby fungoval i za tmy, protože k většině kolizí s divokou zvěří dochází za soumraku či za rozbřesku a během tmavých zimních měsíců. Kamera sleduje silnici před vozidlem, a je-li v jejím zorném poli rozpoznáno zvíře, je řidič na jeho přítomnost upozorněn zvukovým signálem. Pokud řidič nereaguje, automobil začne sám brzdit.

 "Cílem vývojářů je dosáhnout toho, aby systém fungoval při běžných rychlostech, kterými se vozidla po venkovských silnicích pohybují. V případech, kdy se systému nepodaří kolizi zcela zabránit, dojde alespoň ke zpomalení vozu a ke snížení síly nárazu, čímž se zároveň sníží i riziko závažného poranění cestujících," uvedl technický expert Volva Andreas Eidehall.

 

 

Systém musí být ještě zdokonalen, aby se naučil rozpoznávat různé druhy zvěře. Vývojový tým strávil večer v safari parku, kde pomocí digitální kamery zaznamenával filmové sekvence pohybu zvířat a odlišnosti ve způsobu jejich chování. V první fázi bude systém reagovat na velká zvířata, jako jsou losi, jeleni nebo sobi, kteří mohou v případě srážky způsobit řidiči nebo cestujícím vážnější zranění.

Podle Švédského poradního výboru pro kolize s divokou zvěří došlo jen v minulém roce ke 47.000 střetů aut s divokou zvěří.