Plán ministra Josefa Dobeše (VV), aby se na vysokou školu dostali i studenti, kteří v červnu maturitu nezvládli a musí dělat reparát, se vysokým školám příliš nezamlouvá. Maturanti mají opravnou zkoušku skládat v září, vysvědčení dostanou až koncem října.

To už se na vysokých školách přednáší.

Ministr školství se snažil prosadit, aby  univerzity a vysoké školy přijímali studenty podmíněně. Kvůli pozdnímu termínu opravných maturit  totiž hrozí, že by se po úspěšném složení reparátu na VŠ nedostali. K opravným maturitám přitom podle odhadů půjde až pětina maturantů.

"Přijmout studenty dříve, než budou mít úspěšně složenou maturitu, a tudíž ještě před dosažením úplného středního či úplného středního odborného vzdělání, by znamenalo, že Vysoká škola ekonomická poruší příslušný zákon. Z tohoto důvodu VŠE snaze ministra školství nakloněna není," reagoval třeba mluvčí školy Jan M. Rolenc. Dodal ale, že je ministerstvo v této věci zatím ani nekontaktovalo.

Podle stávajícího harmonogramu by měli neúspěšní maturanti skládat opravné zkoušky na konci září, vysvědčení by však měli dostat až na konci října. V tu dobu už ale na většině univerzit začíná akademický rok, a studenti by nemohli řádně nastoupit. Dříve přitom bylo běžné, že byl student přijat na vysokou školu i přesto, že maturitu opakoval na podzim.

 

 

Například olomoucká Univerzita Palackého už oznámila, že o neúspěšné maturanty příliš stát nebude. Škola totiž letos eviduje nejvyšší počet přihlášek v historii, z 35 000 uchazečů bude do prvního ročníku přijato 7000 lidí. "Z těchto čísel vyplývá, že si budeme pečlivě vybírat mezi uchazeči. Studenti, kteří neuspěli u maturity, se tak ocitají pod čarou," uvedl kancléř Rostislav Hladký.

Na Masarykově univerzitě zase chtějí pozdější žádosti k zápisu posuzovat individuálně. Podle mluvčí školy Terezy Fojtové budou přihlížet třeba k tomu, proč uchazeč skládal maturitu až na podzim nebo zda je možné daný obor úspěšně absolvovat, i když uchazeč nastoupí až po začátku výuky.

"Univerzita Karlova již před několika dny požádala ministerstvo školství, aby se výsledky maturity včetně vysvědčení žáci dozvěděli nejpozději do 25. října 2011. V takovém případě je budeme moci ještě do konce října zapsat a studenti budou moci nastoupit již v daném akademickém roce," konstatoval mluvčí univerzity Václav Hájek.

 

 

Státní maturity skončily v úterý, výsledky budou příští týden. Odhaduje se však, že je neudělá 20 procent ročníku, tedy zhruba 20.000 studentů. Ministr Dobeš proto tento týden oznámil, že chce s univerzitami vyjednat podmíněné přijetí. Je prý totiž možné, že i velmi dobrý student kvůli stresu u maturity propadl.