Detektivové oddělení cíleného pátrání policie ve středu 1. června zadrželi bývalého manažera dceřiné společnosti České konsolidační agentury (ČKA) Jana Šika. Pětatřicetiletého muže poslal soud na 5.5 roku za mříže, neboť se prokázalo, že vyvedl 500 milionů korun z účtů společnosti Galileo Real.

Šik však do vězení nenastoupil a policisté se obávali, že stejně jako odsouzený Miloš Skořepa uprchne do zahraničí. "Protože nebylo jisté, zda je, či není ozbrojen, zadržení provedla zásahová jednotka Krajského ředitelství policie Středočeského kraje," uvedl mluvčí policejního prezidia Jan Melša.

Kriminalisté zatkli Šika v Evropské ulici v Praze 6. Akce byla podle Melši detailně naplánována, hledaný muž neměl šanci k útěku. Nyní už je ve vězení.
 
Pro detektivy z oddělení cíleného pátrání je to za poslední dobu už několikátý zadržený v takto krátké době. Od vydání soudního příkazu k dodání do výkonu trestu do zadržení uplynul v tomto případě pouze jeden týden.

Šika odsoudil loni v květnu pražský městský soud, letos jeho verdikt potvrdil odvolací senát Vrchního soudu v Praze. Bývalý manažer vyvedl peníze z Galileo Real v roce 2005 bez souhlasu představenstva na konto do Švýcarska. Podnikatel Skořepa je pak použil na soukromé aktivity. Souzen byl jako uprchlý, v lednu 2009 byl zadržen ve Spojených arabských emirátech, později byl propuštěn na kauci. Soud mu uložil 8,5 roku vězení.

Šik vybral peníze, Skořepa je utratil

Skořepa slíbil Šikovi, že mu pomůže zhodnotit finanční prostředky Galileo Real. Nejprve mu poradil, aby peníze zaslal do francouzské Société Générale (SG). Šik to v roce 2004 udělal, banka však nechtěla převést peníze na Skořepův účet a poslala je zpět do ČR.

V březnu následujícího roku proto napsal podnikatel dopis, na jehož základě odeslal bývalý manažer půlmiliardovou částku do švýcarské United Bank of Switzerland (UBS). Bankovní poradce pak na Skořepovu žádost převedl finanční prostředky na jeho běžný účet. Skořepa potom peníze rozesílal na svá další konta, některé si následně v hotovosti vybral.

Šik se u soudu hájil tím, že chtěl pouze zhodnotit peníze. Věřil prý, že je vše legální. Porušil prý pracovní smlouvu, nicméně z toho neměl žádný finanční prospěch. Tvrdil, že ho podvedli Skořepa s podnikatelem Františkem Savovem, který v kauze vystupoval jako svědek.

Šik se Skořepou mají podle rozsudku také zaplatit společnosti Galileo Real 96 milionů korun a úroky. Zbylá část ze ztracené půlmiliardy se vrátila ze švýcarské banky po dohodě o narovnání.

Související