Brněnský krajský soud ve čtvrtek zrušil v odvolacím řízení pokutu 50 tisíc korun pro jednapadesátiletého profesora filozofické fakulty brněnské Masarykovy univerzity Břetislava Horynu.

Toho před časem Městský soud Brno odsoudil za to, že údajně zasílal svému kolegovi Jaroslavu Hrochovi výhrůžné e-maily.

Krajský soud celý verdikt zrušil a nařídil, aby se městský soud zabýval kauzou znovu a vynesl nový rozsudek.

Předseda odvolacího senátu krajského soudu Karel Hortík v odůvodnění čtvrtečního rozsudku uvedl, že Horyna neměl dostatek času při procesu u městského soudu, aby se připravil na výslech znalce z oboru výpočetní techniky, který Horynu usvědčuje.

Vysokoškolský pedagog přitom tvrdí, že je nevinný. Odsouzen byl za násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci.

Trestem nebyla jen pokuta 50 tisíc korun. Filozofická fakulta mu po odsouzení zakázala přednášet. Odůvodnila to tím, že Horyna není s ohledem na verdikt pro studenty "dostatečnou morální autoritou".

"Na celé věci se zatím nic nemění. Vedení filozofické fakulty vyčká, až bude verdikt v kauze pravomocný a pak se případně ke všemu opět vyjádří," řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

9 vulgárních anonymů

Horyna podle spisu poslal od prosince 2008 do dubna 2009 třiašedesátiletému Hrochovi devět vulgárních anonymních e-mailů. Z jednání u soudu sice vyplývá, že si pedagogové nepadli do noty, motiv činu se ale nepodařilo zjistit. Jedinou třecí plochou je jejich rozdílný pohled na některá odborná témata.

Pisatel se v dopisech Hrochovi posmíval, že mu téměř praskla kýla, což může předznamenávat rakovinu tlustého střeva. Dodal poznámku: "jen neumři dříve, než si to s tebou vyřídíme".

Dej si pozor na přechodu

V dalších vzkazech pak například Hrochovi doporučoval, aby "si dal pozor na přechodech (pro chodce)", raději nechodil ven mezi lidi, protože jej může potkat něco zlého, nechal se zavřít na psychiatrii, v trolejbusu si nesedal, protože na sedačce na něj může být nastražená infikovaná jehla z injekční stříkačky.

Horyna vinu odmítl s tím, že k vyhrožování kolegovi neměl žádný důvod.

Tvrdil, že někdo pravděpodobně zkopíroval kód jeho počítače - takzvanou IP adresu, a tu přidal do výhrůžných e-mailů, aby tak vzniklo podezření, že pisatelem je právě on.

Brněnský městský soud měl ale na věc jiný názor, a rozhodl proto o jeho potrestání.