Blokové pokuty za jízdu na červenou vybírá městská policie nezákonně. Vyplývá to z nálezu ombudsmana Pavla Varvařovského, který v úterý uveřejnily server iDnes.cz a Česká televize.

Pokud jeho stanovisko uznají úřady a soudy, budou muset úřady tisícům lidí vracet peníze za vybrané pokuty, umazávat trestné body a vracet řidičské průkazy. Ministerstvo dopravy nadále trvá na tom, že strážníci pokuty vybírat mohou.

Samotní strážníci ombudsmanovo vyjádření nechápou, jízdu na červenou považují za jeden z nejnebezpečnějších dopravních přestupků.

Server uvedl, že podle ombudsmana může policie ze zákona postihovat řidiče v blokovém řízení za nedovolenou rychlost, nedovolené stání a zákaz vjezdu. Strážníci k tomu přibrali i červenou na semaforu, protože ji chápou jako další druh zákazu vjezdu.

Podobný názor ale ombudsman odmítá. "Jakékoli rozšiřování tohoto výčtu (tří přestupků) je podle mého soudu v rozporu s ústavou," napsal Varvařovský.

Postihu se řidiči nevyhnou

Kladenští strážníci evidují měsíčně 15 až 20 jízd na červenou. "Názor pana ombudsmana je zajímavý, ale my se s ním neztotožňujeme. Jízdu na červenou tedy nadále řešíme jako standardní přestupek," řekl ředitel Městské policie v Kladně Stanislav Procházka.

Podle iDnes.cz ombudsman zkoumal podnět ženy, kterou zastavila v Hradci Králové městská policie s tím, že jela na červenou. Žena tvrdila, že jela ještě na oranžovou a v autě měla dvě svědkyně. Od strážníka však dostala pokutu 2500 korun a přišla o pět bodů.

Přestupkem se vybodovala a přišla o řidičský průkaz. Její právník se obrátil na ombudsmana a díky jeho právnímu názoru stěžovatelka může na královéhradeckém magistrátu žádat vrácení řidičského průkazu.

Podle šéfa kladenských strážníků Procházky se nyní může zvýšit počet řidičů, kteří se budou odvolávat na ombudsmanovo vyjádření. S postihy ale jeho lidé nepoleví. "Chápu, že lidé se chytají každého stébla, zvlášť když mají přijít o řidičský průkaz. Ale jízda na červenou je jeden z nejnebezpečnějších přestupků," konstatoval.

Úřad ombudsmana nález nechce komentovat, dokud nebude znát stanovisko dotčených úřadů. Ministerstvo dopravy však i nadále trvá na tom, že strážníci pokuty vybírat smějí. "Domníváme se, že obecní policie má tu pravomoc a nedochází k porušování zákona," řekl ČT mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

Dodal, že předchozímu ombudsmanovi ministerstvo odpovídalo ve stejné věci už v roce 2003.