Ze 120 kusů okurek šla část do prodejen firmy Country Life, část zřejmě dalším odběratelům. Firmě Country Life byly rizikové okurky minulý týden dovezeny z Německa, inspektoři SZPI ve firmě  provádějí kontrolu.

Do České republiky byla v minulých dnech dovezena šarže salátových okurek ze Španělska, která je zřejmě kontaminována bakterií působící nebezpečnou střevní nákazu. Uvedl to mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Michal Spáčil.

Firmě byly dovezeny rizikové okurky ve dvou zásilkách – v úterý a ve čtvrtek. V první zásilce bylo deset kartonů po 12 kusech, celkem 120 okurek. Toto množství je podle Spáčila "celé vyexpedované". Část okurek šla do vlastních prodejen firmy, část zřejmě dalším odběratelům. Ty kontroloři inspekce chtějí co nejdříve identifikovat.

V další dodávce ve čtvrtek dorazilo 96 okurek, ty už však do prodeje nebyly dodány.

Inspekce se informaci v sobotu dozvěděla z unijního systému rychlého varování (RASFF). Experti zjistili, že střevní infekci způsobuje bakterie zvaná enterohemoragická Escherichia coli. Německo už hlásí první oběti.

Potravinářská inspekce zatím neví, zdali se potenciálně nebezpečné okurky začaly v Česku prodávat, informaci dostala v sobotu v noci. Hned v neděli ráno však inspektoři vyrazili na kontrolu firmy, jíž byla šarže dovezena německou firmou. Podle Spáčila šlo o dodávku biookurek.

 

 

"Okurky byly dodány české společnosti Country Life s r. o., Nenačovice, Benešov. Podle Němců byly distribuovány také do Maďarska, Rakouska a Lucemburska," řekl Spáčil.

 

Vše o střevní nákaze v Německu

Současná epidemie vypukla v severním Německu v první polovině května. Původcem nemoci je enterohemoragická Escherichia coli (EHEC). Němečtí experti se domnívají, že nákazu může mít na svědomí vzácný druh bakterie, který je odolný vůči řadě antibiotik. Spekuluje se dokonce o mutaci této bakterie.

Jedovatá varianta prospěšné střevní bakterie Escherichia coli se vyskytuje v žaludcích skotu a dalších hospodářských zvířat. Do oběhu se dostává prostřednictvím jejich masa, mléka nebo výkalů.

Běžnými formami EHEC se v Německu ročně nakazí necelý tisíc lidí, převážně ovšem dětí do pěti let, v současném případě jde ale většinou o dospělé, a to hlavně ženy. Nyní počet nakažených stále stoupá, během necelých tří týdnů již dosáhl zhruba tisícovky a deset lidí zemřelo. Počet nemocných ale ještě není konečný, inkubační doba nemoci je totiž deset dní.

Nemocní trpí těžkými a krvácivými průjmy a také hemolyticko-uremickým syndromem, při němž dochází k selhání ledvin a chudokrevnosti v důsledku rozpadu červených krvinek a nedostatku krevních destiček. Lékaři v Hamburku, kde se infekce objevila a kde je nejvíce postižených, už začali nejvážněji nemocným dávat nové léky proti selhání ledvin. Látka se v minulosti osvědčila při experimentálním léčení malých dětí.
Epidemie je jednou z největších svého druhu na světě a v Německu vůbec nejhorší, jaká tam kdy byla zaznamenána. V sobotu o tom informovalo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) se sídlem ve Stockholmu.

Jasný zdroj nákazy se ještě nepodařilo objevit, v podezření jsou salátové okurky původem ze Španělska. Na stopu přivedlo vědce to, že postižení konzumovali ve zvýšené míře syrová rajčata, salátové okurky a listový salát; podle odborníků tak může být kontaminované zeleniny více. Zdravotníci proto apelují na veřejnost, aby si lidé pečlivě myli ruce a umývali potraviny před konzumací nebo přípravou.

 

Podle něj už inspekce vydala pokyn, aby byl pro nebezpečnou šarži produktu uložen zákaz uvádění do oběhu, a pokud se tyto okurky ještě nacházejí v obchodní síti, aby byly okamžitě staženy. "SZPI též zkompletuje seznam odběratelů, který poslouží hygienikům pro monitorování nákazové situace," dodal mluvčí.

V Německu už na střevní infekce způsobené patrně okurkami zemřelo devět lidí, další lidé jsou prý v ohrožení života.

 

 

Podle lékařů byla během současné epidemie nebezpečná bakterie nalezena nebo je podezření na nakažení u zhruba tisíce osob. Normálně je v Německu 900 případů infekce ročně.