Do muzea v Novém Strašecí na Rakovnicku se po 68 letech vrátil originál plastiky keltské hlavy, která byla objevena v roce 1943 v nedalekých Mšeckých Žehrovicích. Lidé v Česku ji dosud mohli vidět pouze dvakrát. Památku mohou zájemci zhlédnout v pátek od 12:00 do 22:00.

Výstavu doprovázejí rozsáhlá bezpečnostní opatření, která se dají přirovnat jen k převozu korunovačních klenotů, řekl kurátor části archeologické sbírky Národního muzea v Praze Pavel Sankot.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Podle mluvčí rakovnické policie Veroniky Koryntové na bezpečnost památky dohlíží několik desítek policistů včetně těch v civilu. Na transport opukové keltské hlavy z depozitáře muzea v Terezíně dohlížela zásahová jednotka se samopaly. "Památka je v muzeu uložena za neprůstřelnou vitrínou. Policisté ji budou hlídat po celou dobu výstavy," dodala Koryntová.

Nevyčíslitelná hodnota

Podle Sankota je originál keltské hlavy unikátní a nenahraditelný. Její hodnota je prý nevyčíslitelná. Památka je běžně uložena v terezínském depozitáři mezi nejcennějšími nálezy a pod stálou kontrolou klimatických podmínek. "Jeho vystavení je mimořádná záležitost a dovolil bych si to srovnat s korunovačními klenoty," dodal Sankot.

Archeoložka muzea Kateřina Blažková, která se opukovou keltskou hlavou zabývá několik let, v pátek originál spatřila poprvé. S replikami se prý vůbec nedá srovnávat. "Originál není tak lesklý a je na něm vidět ten mnoha tisíciletý pobyt v hlíně," vysvětlila Blažková. Památka je podle vědců ve výborném stavu, jelikož byla zřejmě krátce po objevení natřena ochrannou vrstvou.

Památka z doby laténské

V Česku byla unikátní památka vystavena pouze v roce 1958 na výstavě Pravěk Československa a v roce 2008 na výstavě ke 190. výročí Národního muzea. Opukovou hlavu Keltové vytvořili v době laténské před více než 2000 lety, lidé ji mohou důvěrně znát například z učebnic dějepisu.

Hlavu objevil horník Josef Šlajchrt ze Mšeckých Žehrovic při chytání zloděje písku v obecní pískovně. Po tomto objevu v roce 1943 sice hlava putovala do muzea v Novém Strašecí, ale dlouho tam nezůstala. Místní archeolog Josef Bauman nález okamžitě nahlásil archeologickému ústavu a jeho zástupce si ji záhy odvezl. Památka poté byla uložena do trezoru Národního muzea.

Další příležitost k vidění keltské hlavy budou mít lidé podle Sankota pravděpodobně na přelomu let 2012 a 2013, kdy se v německém Stuttgartu bude konat celoevropská výstava keltského umění. V Česku lidé originál zřejmě uvidí až v roce 2015 při výstavě Národního muzea o nejcennějších nálezech keltského období.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist