Za vydání pasů a v některých případech i občanských průkazů by si lidé mohli v budoucnu připlatit. Ministerstvo vnitra navrhuje zvýšení správních poplatků, ve většině případů dvojnásobné. Například za pas s biometrickými údaji by tak lidé zaplatili 1200 namísto nynějších 600 korun.

Ppoplatek za vydání nového občanského průkazu v případě ztráty nebo zničení starého by vzrostl ze současných 100 na 200 korun. Polovina příjmů z poplatků by nově zároveň putovala do státního rozpočtu.

Návrh novel zákonů o správních poplatcích a o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů se objevil ve vládní knihovně připravované legislativy, nyní je v připomínkovém řízení. Server Aktuálně.cz uvedl, že vláda by návrh měla projednat zhruba v létě. "Pokud ji pak schválí poslanci, mohla by začít platit během prvního čtvrtletí roku 2012," napsal server.

Ministerstvo v důvodové zprávě argumentuje tím, že výrobu občanských průkazů a cestovních pasů plně hradí stát, správní poplatky jsou pak ale příjmem obecních úřadů s rozšířenou působností, které doklady vydávají. Tento stav podle vnitra není žádoucí s ohledem na "současnou ekonomickou situaci státu". Náklady na výrobu dokladů podle úřadu navíc porostou.

Návrh ministerstva obsahuje tři varianty. První, která neobsahuje žádné změny oproti současnosti, úřad označil za nejméně příznivou. Podle další by se správní poplatky nezvyšovaly, polovina příjmů by však připadla státu. Za nejvhodnější vnitro označilo variantu, která počítá jak se zvýšením správních poplatků, tak s rozdělením příjmů z poplatků státu a obecním úřadům půl na půl.

Pas pro děti šestkrát dražší

Podle návrhu by se zdvojnásobil poplatek za vydání pasu se strojově čitelnými a biometrickými údaji na 1200 korun, u dětí do 15 let by byl dokonce šestkrát vyšší - ze současných 100 by stoupl na 600 korun. U cestovních dokladů bez strojově čitelných a biometrických údajů by poplatek narostl z 1500 na 3000 korun, u dětí do 15 let z 1000 na 2000 korun.

Ministerstvo v této souvislosti upozorňuje, že Česko má jeden z nejnižších správních poplatků za vydání pasu s biometrickými údaji v Evropě. "Podle našeho názoru je proto vhodné navýšení správních poplatků, jak je výše uvedeno, čímž dosáhneme úrovně např. Finska, Holandska nebo Itálie," uvedl úřad.

 

Ze 100 na 200 korun by se zvýšil i poplatek za vydání nového občanského průkazu se strojově čitelnými údaji v případě jeho poškození, zničení, ztráty, krádeže nebo za průkaz, který obsahuje neoprávněně provedené zápisy. Ministerstvo navrhuje i zavedení nového správního poplatku 300 korun za vydání občanského průkazu z důvodu zápisu nepovinného údaje nebo na žádost "z jiného osobního důvodu".

Úřad zároveň upozorňuje, že výše úspor by závisela na tom, jaký zájem by lidé o doklady měli. Pokud by byl zájem lidí stejný jako předloni nebo loni, mohlo by se za rok vydat na 400.000 pasů s biometrickými údaji a 20.000 cestovních dokladů bez strojově čitelných a biometrických údajů. "Což by při výše uvedeném navýšení správních poplatků mohlo činit nárůst finančních prostředků do státního rozpočtu cca 200 milionů Kč," uvedl úřad.

Loni bylo vyměněno na 175 tisíc pasů

Pokud by ale lidé dali přednost cestování v rámci EU, kde jim stačí občanský průkaz, a zájem o vydání pasů by byl menší, byly by nižší i úspory státu. "V celkovém ročním vyjádření představuje nárůst správních poplatků za vydání občanského průkazu za ztracený, odcizený, poškozený nebo zničený ze 100,- Kč na 200,- Kč částku cca 17,5 milionů Kč. V letech 2009 a 2010 bylo z uvedených důvodů vyměněno cca 175 tisíc kusů občanských průkazů," stojí v důvodové zprávě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist