V mosteckém dole Šverma dva těžké jeřáby vyzvedly ze země padesátitunový vojenský bunkr. Nákladní auto ho poté odvezlo do Vojenského technického muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou.
Zatím se prvorepublikové opevnění vzoru 36 nikdy nepřeváželo na takovou vzdálenost, jde také o nejtěžší převážený vojenský bunkr.
Podle Oldřicha Obermajera z Regionálního úřadu vojenské dopravy dělala největší problém váha vojenského opevnění.
Do lešanského muzea bunkr dorazil v pondělí odpoledne, těžkotonážní jeřáb ho kolem 16:30 uložil na připravené místo hned u vstupu do muzea.
První návštěvníci bunkr uvidí v sobotu, kdy v Lešanech zahajují sezonu takzvaným Ženijním dnem.
Podle Knížka je důležité, že se bunkr, který musel ustoupit těžbě, podařilo zachránit. "Ve finále by asi skončil v nějaké drtičce," míní ředitel. Věří, že umístění v Lešanech je definitivní. "Doufám, že už navždy bude ukazovat, co jsme dokázali jako Češi a Čechoslováci v 30. letech v momentě ohrožení," dodal.
Prvorepublikový bunkr zamířil z hranic do muzea. Nikdy se nepřeváželo větší opevnění



Výstavba objektů lehkého opevnění vzor 36 v Československu začala v roce 1936, celkem jich vzniklo asi 800. Šlo o jednu střeleckou místnost, kde sloužilo dva až šest mužů podle počtu střílen. Vyzbrojeni byli těžkými kulomety vzor 26 nebo lehkými kulomety vzor 24. V Ústeckém kraji stojí v okolí Bíliny, Kadaně a Ústí nad Labem. Po uzavření mnichovské dohody 29. září 1938 Československo postoupilo pohraničí Německu včetně pevností, které nebyly nikdy využity v boji.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist