Česká diplomacie i nadále předpokládá, že kvůli šetření bude muset v budoucnu spojovat svá konzulární zastoupení s ostatními zeměmi EU. Píše se to v návrhu nové koncepce české zahraniční politiky, který by měl jít brzy do vlády.

Mimo jiné konzulární výkon má být také podle diplomacie parametrem při dalším vyhodnocování efektivity českých velvyslanectví a konzulátů. V posledních letech Česko několik zastupitelských úřadů zavřelo.

Prvním společným projektem konzulární služby je dům zemí Visegrádské čtyřky (V4) v Jihoafrické republice. Zvažovalo se pak, že jeden nebo dva podobné domy by mohly vzniknout také například v některé zemi Jižní Ameriky.

Trend diplomatických misí: Úspory

V takových zařízeních služby pro turisty z více zemí vykonává jedno zastoupení. Kromě ČR tvoří visegrádskou skupinu ještě Slovensko, Polsko a Maďarsko. Trendem v činnosti diplomatických misí je přitom jejich úspornost.

"Diplomacie ČR průběžně vyhodnocuje síť svých zastupitelských úřadů. Jedním z hlavních parametrů rozhodování bude potřeba optimálního výkonu konzulární služby v daném státě," uvádí ministerstvo zahraničí.

"Tam, kde kvůli omezeným zdrojům nebude možné udržet přímé konzulární zastoupení, přistoupí česká zahraniční služba ke snaze vyřešit tento problém vzájemnou spoluprací s dalšími členskými státy EU," dodává.

Cílem je zajištění kvalitního servisu Čechům a odstraňování překážek v obchodních i jiných aktivitách cizinců, kteří potřebují na cesty do Česka víza, zmínil Černínský palác.

Pilotní projekt v JAR

Pilotní projekt společného konzulátu v JAR zahájila V4 loni v březnu. Úřad funguje v Kapském Městě. Český generální konzulát v Kapském Městě byl z úsporných důvodů uzavřen v roce 2008. V rámci rozpočtových škrtů se k podobnému kroku v některých zemích odhodlaly i další státy V4.

Česká republika pak uzavřela další úřady, naposledy v lednu velvyslanectví v Kongu, Venezuele, Keni, Jemenu a Kostarice. Zrušila též generální konzulát v indické Bombaji. S rušením misí nesouhlasila opoziční ČSSD, šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) to ospravedlňoval škrty ve státním rozpočtu.