Do českého práva přichází jedna z největších změn za posledních padesát let: návrh nového občanského zákoníku. Jde o právní normu, která se dotkne každého obyvatele Česka. I zdejších firem. IHNED.cz připravil souhrn toho, co má být jinak.
Jedenáct let práce strávil tým Karla Eliáše z plzeňské univerzity nad zněním nového občanského zákoníku. Přes tři tisíce paragrafů, které upravují soukromé, sousedské, pracovní i firemní vztahy, má ve středu projednat kabinet Petra Nečase.
Snazší tak bude například někoho vydědit, zvýší se "právní cena" lidského života, nebo naroste odškodnění za zpackanou dovolenou.
Revoluce v právu: 3000 paragrafů se mění
Nový zákoník je tečkou za totalitním vnímáním občanského práva. Koalice ale bude muset o jeho kvalitě ještě přesvědčit kritiky. Projděte si nejdůležitější změny v jednotlivých oblastech.
MajetekRodinaZdravíBydleníByznys
Majetek
- Jeden z návrhů počítá s tím, že při koupi bytu nebo domu nebude nutné čekat na zápis do katastru. Vše se stane platné podpisem smlouvy.
- Byt, pole, les či auto už nebude nutné si pronajmout písemně. Stačit bude ústní smlouva.
- Ztracenou věc si za určitých podmínek bude smět nálezce nechat.
- Pokud sousedův strom zasahuje na váš pozemek, musíte souseda na svou zahradu pustit, aby si očesal ovoce.
- Soud bude moci přikázat, abyste si oplotili pozemek. Například proto, aby vaše zvířata neběhala k sousedovi.
- Manžel/ka bude moci zabránit podnikání svého partnera - například riskantním investicím ze společného majetku.
- Rodič bude moci převést část majetku do svěřeneckého fondu, o který se bude starat správce. Až bude dětem osmnáct, majetek převezmou.
- Budova a pozemek už nebudou moci mít rozdílného vlastníka.
- Vznikne veřejný seznam, kam si budou manželé zapisovat, jak si dohodli majetkové poměry - zda mají společné vlastnictví, nebo zda si třeba dům, auto nebo jiný majetek ze společného jmění vyloučili.
- Zvíře už přestane být pouhou věcí. Například zachránění života psa zavřeného v autě bude mít přednost před škodou, která na voze vznikne. Za zabití psa bude moci také majitel požadovat odškodnění kvůli psychickému otřesu.
- Koupíte auto, o němž se později dozvíte, že bylo kradené. Na rozdíl ode dneška vám ale zůstane - právě proto, že jste ho koupili v dobré víře, že je vše v pořádku.
- Když vám někdo zničí "věc zvláštní obliby", tedy například jedinou fotografii zemřelých rodičů, budete mít nárok na zvláštní odškodnění.
Rodina
- Bude možné snáz někoho vydědit, poslední vůle bude mít větší váhu než dnes.
- Poslední vůli bude možné pronést na smrtelné posteli - stačí k tomu nejméně dva svědci.
- Dědit se budou i dluhy zemřelého - a to až do celkové hodnoty dědictví.
- Pokud vám cestovní kancelář pokazí nebo zkrátí dovolenou, budete moci žádat náhradu - a to nově i za "ztrátu radosti z dovolené".
- Vrací se "výminek": než starý člověk nechá svůj dům napsat na děti, bude si moci pojistit, aby ho v něm nechaly dál bydlet.
- Kdo se stará o starého příbuzného, bude moci chtít vyšší podíl z dědictví.
- Umírající bude moci určit podmínky, za nichž příbuzní získají jeho majetek. Například že neprodají jeho sbírku obrazů nebo že se postarají o jeho psa.
- Bude možné odkázat ze svého majetku konkrétní věci konkrétním lidem nebo institucím. Třeba muzeu obraz, peníze charitě a sbírku známek vnukovi. To dnes není možné.
- Bude možné se zříci dědictví - například když rodiče platí jednomu synovi vzdělání a druhému ne. Pak může syn bez škol chtít vyšší podíl z majetku rodičů.
- Otcovství dítěte bude možné popřít do půl roku poté, co muž pojme "důvodné podezření". Nejpozději však do šesti let dítěte.
- Rodina bude moci podat žalobu na ochranu cti, pokud jejich zemřelého příbuzného někdo urazí.
- Alimenty nebude nutné platit každý měsíc. Pokud se rodiče dohodnou, bude možné výživné platit najednou třeba i jednou za rok.
- Rozšiřuje se počet lidí, kteří dědí ze zákona. Například: pokud při autonehodě zemřou rodiče a na následky zranění pak i jejich děti, dědit budou i prarodiče. Dnes by majetek propadl státu.
- Nový institut náhradního dědice: při psaní závěti si totiž nikdo nemůže být jistý, jestli se dědic svého dědictví dožije.
- Dlužníkovi se dnes vyplatí zemřít, jeho závazky přecházejí na dědice - ovšem jen do výše dědictví, které příbuzní nemusejí přiznat (například cenné obrazy, úspory v hotovosti...). Nově bude muset dědic zaplatit vše. Nebo u notáře získaný majetek sepsat - pak bude platit dluhy jen do jeho výše.
- Už za života příbuzného bude možné se zřeknout jeho dědictví. Například bratr podepíše, že nemá zájem o dům, který tak zdědí sestra.
- Už šestnáctiletý člověk bude moci přesvědčit soud, aby ho uznal zletilým. Pít alkohol a řídit auto ale bude moci dál až v osmnácti.
Zdraví
- Lékař bude muset pacientovi před každým zákrokem vysvětlit, co bude dělat.
A nemocný člověk zákrok odsouhlasí, nebo nikoliv. - U zákroků, které mají trvalé následky, bude muset dát pacient dokonce souhlas písemně.
Týká se to i vytržení zubu nebo operace slepého střeva. - Souhlas a poučení se bude vyžadovat i při tetování nebo piercingu.
- Pacient bude mít právo na důstojnost.
Například u choulostivého zákroku nebudou smět být zbytečně cizí lidé z nemocničního personálu. - Člověk si bude moci vymínit, že nebude po smrti pitván, stejně tak si bude smět určit, jaký chce pohřeb.
- Otvírá se cesta k vyšším odškodněním za úrazy nebo smrt.
Bydlení
- Výpovědní lhůta z bytu bude tříměsíční. Pokud ji majitel zdůvodní, že potřebuje byt pro sebe nebo pro příbuzného, a přesto byt zůstane prázdný, bude muset vzít nájemníka zpět a nebo mu zaplatit škodu.
- Majitel bude moci dát výpověď nájemníkovi, který se vůči majiteli dopustí trestného činu. Tedy například napadne jeho nebo rodinu. Či se dopustí v domě třeba krádeže.
- Zdravotně postižený nájemník bude moci po majiteli chtít, aby mu byt přestavěl na bezbariérový.
- Podle jednoho návrhu by se mohl podíl majitele bytu na společných prostorách domu počítat podle hodnoty bytu. Například: majitel pětipokojového bytu s výhledem do zahrady by měl větší podíl než obyvatel garsonky v přízemí.
- Skončí praxe, kdy se vnuk naoko přihlásí k babičce do obecního bytu a po její smrti na něj přejde smlouva. Napříště bude moci zůstat v bytu dva roky, pak se musí s městem domluvit na nové smlouvě, nebo odejít
Byznys
- Akciová společnost už nebude muset mít dozorčí radu. Zavádí se pružnější západní model, kdy akciovku řídí pouze správní rada.
- Ve sdružení podnikatelů bude platit: váha hlasů bude při rozhodování odvislá od majetku členů sdružení.
- Soud bude moci určit výši pokuty za nedodržení smlouvy. Například penále za pozdě dokončenou zakázku bude moci označit za nemravně vysoké a snížit jej.
- Jedna špatně sepsaná část smlouvy už nebude znamenat neplatnost celého kontraktu.
Smlouvy
- Kupující bude mít více práv a možností, jak se bránit, pokud nedostal tak kvalitní zboží nebo službu, za které zaplatil.
- Zavádí se takzvaná výprosa - obdoba půjčky, jen není stanoveno pevné datum, dokdy se má půjčená věc vrátit.
- Člověk, který se zavázal poskytnout dar, se bude moci ze slibu vyvázat, pokud dokáže, že například přišel o majetek a nemůže darovací smlouvu naplnit.
- Skryté vady na domě bude možné u stavební firmy namítat ještě pět let po dokončení, podle současného občanského zákoníku jsou to tři roky.
- Člověk, kterého cestovní kancelář ubytuje ve špinavém hotelu (přestože slibovala čistý) nebo mu ztratí kufry, bude moci chtít vrátit nejen část peněz, ale průlomově také odškodnění za ztracenou radost z dovolené, tedy že si volno neužil a neodpočinul si.
- Dítě do 15 let si bude moci koupit zvíře jen v doprovodu rodičů.
- Při stavbě domu budete mít nárok na průběžné vyúčtování nákladů.
- Návrh zákoníku vždy chrání slabší stranu, například člověka, který si nevšimne důležitého dodatku ve smlouvě napsaného drobným písmem.
Tento článek máteje zdarma.
Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení.
Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články.
Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist
Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!
Tento článek je odemčený.
Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte
předplatné.