Prezident Václav Klaus ve čtvrtek jmenoval všechny čtyři inspektory Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), které mu vybral Senát. Jsou jimi bývalý poslanec ODS Daniel Rovan, kandidáti ČSSD Petr Krejčí a Božena Čajková, bývalý senátor KDU-ČSL František Bartoš. Funkcí se ujmou 1. června, oznámil prezidentův mluvčí Radim Ochvat s tím, že Klausovo rozhodnutí bylo postoupeno ke kontrasignaci předsedovi vlády.

S prací inspektora má z nově jmenovaných inspektorů největší zkušenosti Čajková, která byla do této funkce vybrána opětovně na dalších deset let. Bývalý bruntálský starosta Krejčí vedl kabinety někdejším ministrům ČSSD Petrovi Lachnitovi a Jaroslavu Palasovi. Veterinář Bartoš byl starostou Rychnova nad Kněžnou, v Senátu vedl výbor pro sociální politiku a zdravotnictví. Rovan byl členem rozpočtového výboru sněmovny.

Právě na nevěrohodné majetkové poměry exposlance za ODS Daniela Rovana upozornily čtvrteční Hospodářské noviny v rámci seriálu Konta X. Rovana na vlivnou státní funkci jmenovali senátoři minulý týden.

Rovan podle HN zatajoval svoje majetkové poměry, když obýval novou rodinnou vilku za téměř sedm milionů korun, která je napsána na jeho sedmdesátiletého tchána. Rovanova rodina zaplatila vilku v plné výši 5,8 milionu korun, a to bez hypotéky.

Do čestného přiznání, které jsou politici povinni odevzdávat podle zákona o střetech zájmů Rovan napsal, že si na dům vzal pouze sedmisettisícovou hypotéku. Ve skutečnosti to byl milion a půl.

ÚOOÚ má celkem sedm inspektorů, jejichž funkční období je desetileté. Jejich plat se pohybujde kolem 78 tisíc korum. Čtyřem z nich funkční období skončí počátkem června. Inspektoři provádějí kontrolu ochrany dat a mohou vést správní řízení o uložení sankce a řízení o přestupcích.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist