Obraz ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) coby neposkvrněného a skandály nedotčeného politika dostal vážné trhliny. 

Vyšlo totiž najevo, že v době vlády svého stranického kolegy Mirka Topolánka Pospíšil vyplácel statisícové odměny šéfce svého sekretariátu Martině Kovaříkové. Uvedl to středeční deník Blesk, podle kterého Kovaříková za rok 2008 dostala k měsíčnímu platu 35 tisíc korun odměny v celkové výši 427 tisíc korun. V roce 2009 pak měla na odměnách za leden až duben 338 800 korun.

Za co dostala tak vysoké odměny, nechtěla Kovaříková podle listu komentovat. "Bohužel se k tomu nebudu vyjadřovat," řekla.

Pospíšil ve středu prostřednictvím své mluvčí Terezy Palečkové sdělil, že odměny odpovídaly práci, kterou Kovaříková vykonala. Zveřejněné částky podle něj zahrnují řádné odměny, odměny za přesčasy a souhrnnou odměnu za několikaletou výbornou spolupráci.

"Kovaříková je zaměstnankyní ministerstva spravedlnosti již od konce 90. let... Svou práci vykonává naprosto spolehlivě, s plným nasazením a podřizuje jí veškerý volný čas," uvedl ministr.

Přišla už za Němce

Podle informací Blesku Kovaříkovou na ministerstvo přijal Pospíšilův předchůdce Pavel Němec a pracovala jako druhá asistentka. Za Pospíšila pak postoupila na pozici vedoucí sekretariátu, kde setrvala do 8. května 2009.

Vysoké odměny Kovaříkové Blesku potvrdila Daniela Kovářová, která stála v čele úřadu za úřednické vlády Jana Fischera. "Paní Kovaříková měla různé nadúvazky a podúvazky nebo příplatky za víkendy, přišlo mi to podivné. I to byl jeden z důvodů, proč potom odešla a na ministerstvu jsme se spolu rozloučily," uvedla Kovářová.

Poté, co Kovaříková v roce 2009 ministerstvo opustila, šla podle Kovářové dělat asistentku Pospíšilovi do ODS.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist