Téměř tři roky práce českých detektivů, kteří bojují proti organizovanému zločinu, přinesly úspěch. Zásahové komando pozatýkalo skupinu cizinců, které policisté podezírají z podpory teroristů, zejména na území severního Kavkazu. Zadržení prý pro teroristy zajišťovali falešné doklady, případně i zbraně a výbušniny.

Obviněných je celkem osm. Šest z nich už sedí v české vazbě, zbylé dva zatkla policie v sousedním Německu a Češi požádají o jejich vydání.

Podle mluvčího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavla Hantáka případ souvisí s činností radikální islamistické organizace Džamaat Šariat.

"Rozbili jsme výcvikovou základnu teroristů ze severního Kavkazu," zdůraznil význam zásahu šéf ÚOOZ Robert Šlachta.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Podle policejního prezidenta Petra Lessyho jde o první případ v historii, kdy česká policie při obvinění podezřelých použila paragraf o podpoře teroristického hnutí.

Sedm lidí (dva Bulhaři a pět Dagestánců) čelí obvinění z padělání a pozměňování veřejné listiny.

Co je Džamaat Šariat

Radikální islamistická organizace Džamaat Šariat, označovaná též jako Dagestánská fronta, se začala formovat v Dagestánu během druhé rusko-čečenské války, která vypukla v roce 1999. Organizaci založil Rasul Makašaripov na základech malé vojenské skupiny, která nejdříve bojovala proti Rusům, kteří vpadli do Dagestánu, a po zahájení války v sousedním Čečensku se přesunula do této republiky.

- Makašaripov vytvořil Džamaat Šariat v roce 2002 jako zastřešující organizaci několika regionálních dagestánských islamistických skupin. Od počátku boje je hlavním cílem organizace nastolení islámského státu řídícího se islámským právem šaría.

- Organizace má na svědomí mnoho krvavých útoků na činitele místní administrativy a příslušníky vojsk.

Bulhaři se toho údajně dopustili jako členové organizované skupiny působící ve více státech, pětice Dagestánců tak prý činila s úmyslem umožnit nebo usnadnit provedení teroristického útoku.

Osmý člověk - Čečenec - je obviněn z nedovoleného ozbrojování a padělání a pozměňování peněz.

Skupina byla podle Šlachty uzavřená a bylo velice těžké do ní proniknout. Všichni zadržení se na území České republiky nacházeli legálně, někteří jako žadatelé o azyl.

Na stopě už od roku 2008

Detektivové ÚOOZ na případu začali pracovat v polovině roku 2008. Ze zahraničí tehdy dostali informace o tom, že se v Česku údajně nachází stoupenci islamistické salafistické organizace Džamaat Šariat.

"Detektivové okamžitě navázali úzkou spolupráci s kolegy v Německu, kde toto kontroverzní islámské hnutí rozvíjí své aktivity. Od německých kolegů bylo potvrzeno, že islamističtí radikálové měli část své činnosti přesunout z Berlína do Prahy," uvedl Hanták.

Detektivové měli podezření, že lidé působící v Česku zajišťovali materiální, finanční a personální podporu pro teroristy, hlavně ze severního Kavkazu.

"Osoby, které působily v České republice, měly zajišťovat falešné osobní doklady, finanční prostředky, zbraně a výbušniny pro takzvané nové bojovníky," informoval Hanták.

Padělky dokladů byly podle šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty velice zdařilé a pachatelé byli schopni vytvořit kompletní identitu člověka. K tomu používali padělky razítek různých úřadů. Při běžné kontrole na policii by se podle něj jen těžko přišlo na to, že jde o falzum.

Začátkem dubna pak policisté získali informace o tom, že by členové skupiny mohli z České republiky vycestovat. Ve spolupráci s Útvarem rychlého nasazení (URNA) tak 6. dubna ráno přistoupili k akci.

Postupně bylo v Česku na různých místech zadrženo sedm lidí, další dva byli v době zásahu v Německu. Celkem šlo o osm mužů a jednu ženu ve věku od 30 do 52 let, kteří pocházeli z oblasti severního Kavkazu a Bulharska.

Při domovních prohlídkách detektivové zajistili literaturu v arabském jazyce a v azbuce, písemnosti s vazbou na Džamaat Šariat, pravé i falešné doklady, razítka různých tuzemských i zahraničních státních institucí, přístroje potřebné k výrobě dokladů, počítače, padělané bankovky a větší množství drog.

Policisté se dostali i do bytu jednatřicetiletého Čečence, u kterého nalezli "značné množství zbraní a střeliva". Odkud zbraně pocházely, se zatím nepodařilo prokázat, čeká se na výsledky znaleckých zkoumání.

"Jeho spolupráce s ostatními obviněnými je předmětem dalšího šetření. ... V případě prokázání viny hrozí obviněným podle konkrétního podílu na trestné činnosti v horní hranici až desetileté tresty odnětí svobody. Obvinění nespolupracují a ke svému nezákonnému jednání odmítají vypovídat," uvedl Hanták.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist