Pro zákaz nošení burek na veřejnosti hlasovalo 136 belgických poslanců. Jen 1 člen sněmovny byl proti a 2 se zdrželi hlasování.

Belgické muslimky upínají svou naději k senátorům, kteří vynesou nad návrhem zákona poslední verdikt. Během několika týdnů musí belgický Senát rozhodnout, zda návrh podrobí další debatě a nechá o něm znovu hlasovat.

Pokud budou senátoři belgického parlamentu zajedno s poslanci, zahalování se na veřejnosti bude trestné. Belgie se tak po Francii stane druhou unijní zemí, která postaví burky mimo zákon.

Podle návrhu nebude smět na veřejnosti nikdo zahalovat svůj obličej způsobem znemožňujícím identifikaci osoby. Žena s burkou se nesveze autobusem, nepustí ji do muzea ani do kina. Pokuta 15 až 25 eur (zhruba 362 až 600 korun) nebo až týden vězení hrozí i za procházku v burce po ulici.

Zastáncům zákona jde o zákaz "nošení jakéhokoli oděvu, jenž zakrývá celý obličej nebo jeho části", uvádí se v textu zákona. Jeho příznivci argumentují nutností zvýšit bezpečnost a potřebou chránit důstojnost žen.

"Burka není náboženský symbol, ale symbol utlačování žen," prohlásil socialistický poslanec André Frédéric.

Francie přijala zákon zakazující nošení burek a nikábů už loni v září. V platnost vstoupil 11. dubna.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist