Policie bude moci v budoucnu zabavit lidem i malé množství drogy za účelem jejího zničení. S novelou policejního zákona ve čtvrtek souhlasil Senát, normu ještě musí podepsat prezident.

Ministr vnitra Jan Kubice senátorům řekl, že nové ustanovení umožní policii zabavit omamné látky v množství, které nenaplňuje podstatu trestného činu.

V současnosti může policie zajistit drogy, pokud se lidé jejich držením či výrobou trestného činu dopustí. Podle novely budou policisté moci požádat o vydání omamných látek i ty lidi, kteří spáchají pouze přestupek. Pokud nebudou chtít narkotikum vydat dobrovolně, policisté je budou moci odejmout. Zároveň budou moci zabavenou drogu zničit.

Zákon zjednoduší práci policie

Norma dává policistům možnost projednat věc v blokovém řízení, čímž se sníží náklady na správní řízení. Spolu s právem zabavit "menší než malé" množství psychotropních látek se podle ministerstva vnitra výrazně zjednoduší projednávání přestupků a postih lidí, kteří se jich dopustili.

Nařízení, které určuje limity pro držení drog, nabylo účinnosti loni v lednu. Trestným činem podle něj není držení do 15 gramů marihuany, 1,5 gramu heroinu, jednoho gramu kokainu nebo dvou gramů pervitinu. U extáze je hranice, do níž je její přechovávání přestupkem, čtyři tablety nebo kapsle.

Držení hašiše je trestné od pěti gramů, LSD od pěti papírků, tablet, želatinových kapslí nebo krystalů. Lidé také nesmí mít více než 40 hub s halucinogenními účinky. Do konce roku 2009 bylo tolerované množství drogy dáno jen interními policejními tabulkami, které však byly pouze orientační.

Schválená novela zákona se týká také pravidel pro výměnu, uchovávání a likvidaci osobních dat mezi policiemi států. Vojenské policii dá norma pravomoc pořizovat obrazové, zvukové a jiné záznamy.