Přestože v úvodu svého působení na vnitru nesliboval ministr Jan Kubice masivní personální změny, na konci dubna se chystá odchod dalšího náměstka.

Po Michalu Morozovi, Jaroslavu Salivarovi a Jiřím Francovi končí na vnitru i František Vavera (za Věci veřejné), který je náměstkem pro oblast veřejné správy, legislativu a archivnictví. Ve středu o tom informoval mluvčí úřadu Pavel Novák s tím, že se tak stane "na základě dohody" s Kubicem.

Na ministerstvu tak zůstává poslední náměstek Kubiceho předchůdce, šéfa strany Věci veřejné Radka Johna - Viktor Čech, který má na starosti mezinárodní vztahy a stal se i policejním ombudsmanem. Čtvrteční vydání Lidových novin nicméně tvrdí, že na odchodu je i on.

Náměstka pro vnitřní bezpečnost Salivara a náměstka pro ekonomiku a provoz France Kubice odvolal v úterý. Podle Nováka proto, že současné vedení úřadu podle něj není schopno mezi sebou vzájemně konstruktivně komunikovat.

Náměstek pro strategie a programové řízení Michal Moroz svůj odchod z úřadu ke konci dubna již avizoval s tím, že bude náměstkem vicepremiéra Johna, který bude mít na starosti koordinaci boje s korupcí. Proti tomu se však postavil premiér Petr Nečas (ODS). Nástup Moroze do Johnova týmu na vnitru byl loni kritizován pro jeho spojení se soukromými bezpečnostními službami.

Kubice si zřejmě přivede Hrušku

Podle médií si Kubice, bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), do svého týmu přivede svého někdejšího podřízeného Jaroslava Hrušku.

"Je pravda, že jsem nabídku na spolupráci v nejužším týmu ministra dostal a také jsem ji přijal," řekl Hruška například deníku Právo.

Hruška byl v minulosti šéfem speciálního týmu Pokr, který vyšetřoval vraždu kontroverzního podnikatele Františka Mrázka.

S Kubicem se také v květnu 2006 účastnil zasedání sněmovního branného výboru, na němž policisté z ÚOOZ poslancům předložili takzvanou Kubiceho zprávu, která upozorňovala na údajné prorůstání organizovaného zločinu do státní správy.

Informace ze zprávy se dostaly na veřejnost čtyři dny před volbami do Poslanecké sněmovny.

Související