Náměstek ministra vnitra Michal Moroz se domníval, že ke konci měsíce odejde z ministerstva a stane se náměstkem vícepremiéra Radka Johna (VV), který bude mít na starosti koordinaci boje s korupcí.

Narazil ale na odpor premiéra Petra Nečase (ODS). "Náměstek vícepremiéra Radka Johna by se musel stát zaměstnancem Úřadu vlády ČR. Pan Moroz zaměstnancem úřadu vlády není a nikdy se jím nestane," uvedl pro HN předseda kabinetu.

Věci veřejné jsou premiérovým vyjádřením překvapeny a zvažují, co dál. "Byla jsem na jednání K12 v Kramářově vile, kde jsme se vzdor ústupkům rozhodli podporovat koaliční projekt. Premiér Nečas na tomto jednání mimo jiné tvrdil, že nemá výhrady k jakýmkoliv personálním změnám na pozicích náměstků či poradců nových ministrů," reagovala místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová.

John s Morozem počítá

Nástup Moroze do Johnova týmu na vnitru byl loni kritizován pro jeho spojení se soukromými bezpečnostními službami. Klasnová však tvrdí, že Nečasovi na Morozovi vadilo, že jako náměstek ministra vnitra nemá bezpečnostní prověrku. "Zřejmě to byla jen zástupná výtka," poznamenala.

"Můj tým na vnitru byl ten, který zpracovával protikorupční strategii vlády," připomněl Moroz. Materiál vláda přijala na počátku letošního roku.

Zda Nečasův zásah do personální politiky budoucí protikorupční rady ovlivní už tak vyostřené koaliční vztahy, nedokázala místopředsedkyně VV odhadnout. "My jsme řekli, že dáváme této vládě podmínečnou důvěru. Zda bude životaschopná i po tomto zásahu, uvidíme," dodala Kateřina Klasnová.

Vicepremiér a předseda Věcí veřejných John už dal najevo, že s Morozem do svého nového týmu počítá. Jeho odchod z křesla ministra vnitra byl výsledkem jednání, která měla vyřešit hlubokou vládní krizi. ODS premiéra Petra Nečase žádala, aby vnitro přestalo být ovládáno VV a také lidmi, kteří jsou podle ní spojeni s bezpečnostní agenturou ABL. Tu dříve vlastnil významný politik a bývalý ministr dopravy VV Vít Bárta, který kvůli podezření z možné korupce sám podal demisi.

Podle informací ČTK se konkrétní náplní práce vicepremiéra Johna bude vláda zabývat tuto středu. Exministr vnitra nebude se svým třináctičlenným týmem, který budou tvořit lidé se zkušenostmi ze státní správy, sídlit ve Strakově akademii, ale ve vládní budově ve Vladislavově ulici nedaleko Václavského náměstí.

Informace o zakázkách nad 100 tisíc půjdou na internet

Johnův tým se podle Moroze bude zabývat i vznikem Rady vlády pro boj s korupcí. Pracovat by měl i na nových protikorupčních standardech a takzvaném vzorovém úřadu, tedy představě, jak by se měl chovat vůči korupci odolný orgán státu či samosprávy. Takový úřad by například informace o všech zakázkách nad 100.000 korun umísťoval na internet.

Mimo samotnou protikorupční strategii vnitro navrhlo a přijalo řadu dalších opatření, nad rámec zákona o veřejných zakázkách. "To je věc, kterou bychom chtěli rozpracovat do hlubších detailů a nabídnout všem orgánům státní správy k dobrovolné implementaci," vysvětlil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist