Bez deseti minut plné tři hodiny trvalo v pondělí státnímu zástupci Miroslavu Peckovi, než přečetl obžalobu na bývalého velkouzenáře a šéfa Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského a čtyř jeho spolupracovníků.

Žalobce je viní, že si na jméno šesti společností spojených s Chvalovským - především Reality tradingu, Českomoravské agrární společnosti a Satrapy - vzali v letech 1998 a 1999 úvěry za takřka půldruhé miliardy korun. Peníze měly sloužit k profinancování obchodů s masem a chmelem. Jenže transakce byly fiktivní.

"Skutečným záměrem nebylo použít uvedené peníze k deklarovaným obchodům, ale uhrazení jiných dluhů těchto společností či v případě Chvalovského i k soukromým účelům," uvedl žalobce, který během čtení obžaloby podrobně ony obchody - do obžaloby jich sepsal třináct s celkovou škodou 1,57 miliardy korun - popsal.

Vytloukal klín klínem

Většinu z takto získaných peněz obžalovaní ve skutečnosti použili ke splacení svých dřívějších úvěrů u banky. A část z nich Chvalovský použil i na financování svých dalších aktivit - například svého fotbalového klubu Blšany. A část z nich také převedl na svůj soukromý účet či z nich platil pojistné za zaměstnance dalších firem, které ovládal.

"Je zcela zřejmé, že to nemohli dělat sami bez účasti pracovníků banky," upozornil žalobce Pecka. Kdyby totiž bankéři žádali splnění všech podmínek úvěrů a kontrolovali je, nemohlo by k podvodu dojít.

Chvalovský, ani zbylí obžalovaní se zatím k žalobě nevyjádříli - soudce Kamil Kydalka chce s jejich výslechy začít v úterý. Již dříve však někteří z nich uvedli, že uvedený postup jim bankéři navrhli, aby tak splatili své dřívější úvěry. "Děkuji, nashledanou," reagoval stručně Chvalovský na otázky, když v pondělí odcházel z jednací síně soudu.

Soudce si na případ vyhradil celý měsíc

Policie sice Chvalovského obvinila již před více než deseti lety, ale až nyní se případem začal zabývat soud. První obžalobu přitom státní zástupce František Fíla podal již v dubnu 2002. Jenže soud mu ji třikrát vrátil k přepracování. "Řada důkazů, hlavně smluv, byly nečitelné fotokopie. To již žalobci napravili," uvedl soudce Kamil Kydalka, který si proces naplánoval na celý následující měsíc.

"Nechci hodnotit práci svého předchůdce," odpověděl Pecka na otázku, proč se státnímu zastupitelstcí podařilo správně podat žalobu až napočtvrté.

Jeden soud trestá, druhý verdikt ruší...

Policie již před deseti lety obvinila i bankéře, kteří Chvalovskému a spol. podvod umožnili. A prvoinstanční soud již létě 2006 soud poslal Jiřinu Kaplanovou, šéfku odboru, která za úvěry Chvalovskému zodpovídala, na pět let do vězení. O dva roky později však tento verdikt zrušil Vrchní soud v Praze kvůli procesnímu pochybení a přikázal vrátit případ zcela na začátek a provést znovu všechny důkazy a výslechy.

A stejně tak se k soudu nedostal ani další případ Kaplanové a jejího odboru: osmimilairdových úvěrů pro BCL Trading rakouského občana Alona Baraka.

Pět případů, spojených s KB - aneb o co jde v případech kolem KB:

František Chvalovský a spol.

Velkouzenář a bývalý předseda ČMFS je spolu s pěti tehdejšími spolupracovníky stíhán, že vylákali na fiktivní obchody s masem od Komerční banky 1,5 miliardy korun. Státní zástupce František Fíla podal obžalobu již v roce 2002, ale soud mu ji vrátil k přepracování a později to ještě dvakrát zopakoval. Žalobci uspěli až napočtvrté.

Kaplanová a spol. 1 (úvěry pro Chvalovského)

Spolu s šesti spolupracovníky je stíhána tehdejší šéfka Odboru akreditivního financování za to, že poskytla Chvalovského firmám úvěry na fiktivní obchody. Bankéři přitom podle obžaloby falšovali bankovní výkazy a místo jeho firem zadávali do systému jako dlužníka renomované finanční ústavy v čele s Deutsche bank či Citybank. V létě 2006 soud poslal Kaplanovou do vězení na pět let, u jejích spolupracovníků upustil od potrestání. V roce 2008 však tento verdikt zrušil Vrchní soud v Praze kvůli procesnímu pochybení: Již samo sdělelní obvinění bylo podle něj neurčité a nebylo v něm přesně popsáno, čeho se měli dopustit. Vrchní soud proto zrušil nejen rozsudek, ale i obvinění z roku 2001 a vrátit případ do počátků vyšetřování a přikázal provést všechny důkazy znovu, stejně jako výslechy svědků. Žalobci nyní čekají na znalecký posudek, pak chtějí podat obžalobu.

Barak Alon

Jeho firma BCL Trading si na profinancování obchodů napůjčovala od Komerční banky na osm miliard korun. Jenže poté se ukázalo, že obchody byly fiktivní. Protože je Barak Alon rakouský občan, předala česká policie případ tamním orgánům. Rakouští žalobci Alona již v roce 2003 poslali před soud pro podvod, pak ale žalobu stáhli

Představenstvo Komerční banky

Případ řeší již pět let Obvodní soud pro Prahu 1. Státní zástupce Pavel Suchánek bankéře v čele s tehdejším členem představenstva Janem Kollertem obžaloval porušení povinností při správě cizího majetku - i když měli podle něj varování auditora, neustále navyšovali úvěrové limity pro BCL Trading Baraka Alona. Soudce Michal Výtisk exšéfy banky třikrát osvobodil. Městský soud ale jeho verdikt po odvoláních státního zástupce vždy zrušil, nyní má případ na stole také potřetí. Stíhání chtěl už před lety zastavit sám žalobce Suchánek se slovy „vypadá to, že to byli takoví idioti, že by podepsali snad cokoli. Jenže já musím prokázat úmysl,“ řekl tehdy, ovšem nadřízený státní zástupce jeho verdikt zrušil a přikázal mu případ poslat před soud. 

Kaplanová a spol. 2 (úvěry pro BCL Trading)

Spolu se čtyřmi spolupracovníky byla Jiřina Kaplanová stíhána i v případě Alonovy BCL Trading. Podle policie předkládali představenstvu banky zkreslené podklady - a to pak zvyšovalo limity pro otevírání dokumentárních akreditivů (způsob profinancování běžících obchodů). Městský státní zástupce v Praze je obžaloval již v roce 2005 z podvodu, ale Městský soud v Praze případ vrátil s tím, že něšlo o podvod, ale o porušování povinností při správě cizího majetku a případ dostalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. I to s podáním žaloby nadvakrát neuspělo - naposledy soud žalobu vrátil k dopracování letos v únoru. Státní zástupce vzápětí stíhání tří bnakéřů zrušil s tím, že dělali jen servisí práce pro centrálu a za škodu nemohou. Stíhána je dál jen Kaplanová a její spolupracovnice z centrály Komerční banky Ivana Neuhäuslová.