Prezident Václav Klaus se rozhodl, že bude v současné vládní krizi hrát jednu z hlavních rolí. Mnozí politici a odborníci mu to vyčítají, mnozí politici se toho děsí.

Pohled prezidenta Klause na politické dění zprostředkovává jeho tajemník Ladislav Jakl už jedenáct let. Naznačuje názory i chystané kroky hlavy státu a často dovysvětluje jeho výroky.

"Víte, že pan prezident byl osm dnů v Jižní Americe, kam s velmi slabou intenzitou došplouchaly škárkoviny a bártoviny. Když se vrátil, tak tady to vypadá na politickou a vládní krizi," poznamenal před několika dny v deníku Právo.

Od začátku současné vládní krize je proto Jakl nejvyhledávanější spojkou mezi novináři a prezidentem. Právě on naznačil ještě před pondělním přijetím premiéra Petra Nečase na Hradě, že Václav Klaus avizovanou demisi ministra dopravy a návrhy na odvolání ministrů vnitra a školství nepřijme.

Jak vidí vládní krizi prezidentův tajemník, a jak samotný prezident? Liší se jejich názory? Znají všechny varianty, které si trojkoalice odnesla ze čtvrtečního jednání v Kramářově vile? Jaké dávají přednost? Je vůbec ještě možné společné vládnutí ODS, TOP 09 a Věcí veřejných zachránit? A za jakou cenu?

Na vaše dotazy odpovídal Ladislav Jakl

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
filip 1984
Dobrý den, byl byste pro zavedení většinového volebního systému? Přijde mi, že by takovéto krize alespoň zčásti eliminoval.
Zdravím všechny čtenáře, budu se snažit nezkazit vám páteční poledne. V této věci nejsem s panem prezidentem shodného názoru. Podle mne nebyla existence slabých vlád v minulých letech způsobena ani tak poměrným systémem, jako spíše tím, že voliči prostě silnou vládu nechtěli a tak vyvažovali. Ostatně i na dnešní krizi je vidět, že silná většinová podpora vlády není zárukou, že se taková vláda nemůže zhroutit. Ale zase možná máte pravdu v tom, že při většinovém systému by asi nebyla koaliční.
Ladislav Jakl
vacek
odnesete si taky z redakce ihned pero ?
Tento rozhovor vedu z kanceláře své asistentky Ivety a ta si své tužky hlídá.
Ladislav Jakl
forejt
pane Jakle, komu by se teď, podle pana Hájka, měla odebrat krev? Nedávno vyzýval novináře, aby to vyžadovali po panu Michálkovi. Má to být tentokrát paní Kočí, nebo pan Škárka? Vystvětlil vám prezident, proč krade? Je to kleptomanie, anebo to byla momentální ztráta sebekontroly? Nemyslíte, že by prezident, pro mě lhář a zloděj, měl odstoupit? děkuji za odpověď
Na odběry krve nejsem specialista. A nevím o tom, že by pan prezident kradl.
Ladislav Jakl
David Salač
Dobrý den, chci se zeptat, jestli (pokud padne vláda) bude prezident jmenovat premiérem pana Sobotku (ČSSD) nebo znovu pana Nečase eventuálně koho? Dále se chci zeptat, jestli je prezident zastánce předčasných voleb. Děkuji
Nehodlám nyní avizovat nějaké příští prezidentovi kroky. Každému ale musí být jasné, že pokud tato vláda padne, další pokus by měl dostat někdo jiný. Pokud vím, tak prezident považuje předčasné volby za tu poslední variantu řešení krize.
Ladislav Jakl
Prokant
Dobrý den, neměl by pan prezident vrátit to pero, které mu zjevně nepatří? Smlouvu přece podepisoval kníže! Děkuji za odpověď.
V Chile jsem s panem prezidentem nebyl, protože jsem v tu dobu hrál se svou kapelou v pivovaru Černý orel v Kroměříži. Vím ale, že i my na Hradě dáváme členům zahraničních delegací např. pera, propisovačky či jiné předměty.
Ladislav Jakl
VLADIMIR
Co rikate na slova Kristyny Koci o Vaclavu Klausovi v one nahravce? a myslite ze je mozne ze nekdo (ABL?) sledoval ci sleduje nejen politiky atd, ale i treba prezidenta? dekuji..
1) Těmito slovy jsem zděšen, a to nejsem z cukru. 2) Nedělám si iluze, že sledovací technika u nás není používána. Disponují jí např. téměř všechna velká média.
Ladislav Jakl
nitramt
Dobry den, jak moc velky vliv hraji v rozhodovani prezidenta jeho osobni symaptie resp. antipatie k jednotlivym politikum? Dodatecny dotaz: Neni to trochu napor na moralku, prohlasovat o sobe, ze jste zastancem svobody a zodpovednosti lidi a soucasne zit z kradenych penez (dane nic jineho nejsou a mzdu od statu jiste dostavate)? Dekuji za odpovedi. martin
1) Žádný. 2) Nemyslím si, že by učitelé, hasiči, zdavotní sestry, úředníci nebo policisté měli mít zakázány pravicové názory.
Ladislav Jakl
Sůva z Nudlí
Pane Jakle, nevadí Vám pracovat pro celosvětově usvědčeného zlodějíčka? Nemyslíte si, že chování hlavy státu se odráží i v morálním bahně, ve kterém jsou až po hlavu namočeny současné politické elity ČR, ale nejen ony. Hrajeme hru padni komu padni, nebo krást můžou pouze vyvolení? Poradil jste už svému nadřízenému, kterému se zdráhám přiznat funkci prezidenta své země. Protože on není můj prezident. Stejně tak je tomu i u mých přátel.
Vám se s takovou nenávistí musí žít špatně.
Ladislav Jakl
Petr Vejšický
Dobrý den, nechme chvilku politiky. 1. Jaký je nyní stav vší kapely Folimanka Blues? (Zdravíme Robbyho!!) 2. Jak hodnotíte výsledky česko - slovenského finále ležáků, pořádaného První pivní extraligou?
1) Na to se mi neodpovídá dobře. Pianista Robby je těžce nemocen, proto hrajeme nyní spíše zřídka a mimo Prahu pouze bez něj. Ale zase jsme v minulých dnech domíchali naše nové CD, na které se můžete těšit. 2) Anonymní degustace piv vždy přinášejí překvapení. Nečekal jsem tak totální porážku slovenských ležáků stejně jako vítězství Radegastu.
Ladislav Jakl
Já 1.
Přijal byste nominaci na premiéra vy osobně? Dobře, třeba až po tom Sobotkovi.
Nejsem přítelem úřednických vlád. To bych musel jít nejdřív do politiky.
Ladislav Jakl
Robin
Lze v současné době nějak objektivně posoudit jaký je reálný vliv firmy ABL na politickou situaci v ČR?
Myslím, že není. Stejně jako podle mne nelze objektivně posoudit vliv ještě daleko mocnějších finančních či jiných silných zájmových skupin. Zdá se, že zrovna v posledních týdnech hýbou mediální scénou víc, než by i otrlý pozorovatel čekal.
Ladislav Jakl
Jarda
Absurdní divadlo. Klaus, který by měl stát před soudem za zločiny rozkrádání národního majetku v miliardách z let devadesátých. Bývalý zločinec řídí současné zločince. Hnus. To Berlusconi s jeho holčičkami je pouhý břídil. Jakle, jak na tohle můžete mít žaludek? Jste ještě vůbec člověk?
1) Slova o rozkrádání miliard v 90. letech mají stejnou hodnotu jako pověsti o hýkalech a jezinkách. 2) Já a člověk? Ani náhodou, jen se na mě podívejte.
Ladislav Jakl
Pavel Kabátek
Dobrý den Má smysl udržovat koalici, ve které už jde pouze o udržení křesel Petra Nečase, Radka Johna, pana Kalouska? Myslím si, že jsem popsal právě ty lidi, kteří mají vládní krizi ve skutečnosti na svědomí. Ze špatného materiálu nepostaví nic pořádného ani prezident. Proč nevyhovět hlasům z ODS a celou vládu nepoložit.
To si musí říct koalice sama, jestli se chce udržet. Prezident ji proti její vůli udržovat nebude. Pouze chce vědět, co by nastalo po jejím pádu. Jeho povinností je přispívat k politické stabilitě, ne k udržování konkrétní vládní formace.
Ladislav Jakl
Jan Pěna
Dobrý den pane Jakle, mám dva dotazy: 1)Proč a čím tolik dráždíte spolu s panem prezidentem pana Peheho, on napsal nekonečné množství hanlivých článklů, a Hrad na ně nereague, to musí být pro pisatele frustrující! 2) Je pravda že zpíváte v nějaké hudební skupině?
1) Máte pravdu. Půjdu do sebe a po těch jeho desítkách článků, kde se ocitám v titulku, mu taky už jednou musím udělat radost. Ale nejdřív si to budu muset přečíst. Do čehož se mi moc nechce. 2) Ano. Ve dvou. Folimanka Blues a Etal. FB má stránky www.folimankablues.cz. Etal je na bandzone.cz.
Ladislav Jakl
Michal
Topolánek v dnešních Lidovkách tvrdí, že Václav Klaus jedná ve prospěch Víta Bárty a VV, a že nesnese v čele ODS nikoho jiného, než jen sebe. Co si o tomto názoru myslíte Vy?
Poradil bych panu Topolánkovi, aby udělal ještě jeden rozhovor, ve kterém by označil konkréní kroky pana prezidenta, které napadá. Takto jsme se dozvěděli jen to, co už víme: že nemá Václava Klause rád. To víme nejméně od doby, kdy se pokoušel intrikami zmařit zvolení Václava Klause prezidentem.
Ladislav Jakl
Blažena
Vážený pane, jak je možné, že Prezident ČR minimálně přehlíží (pokud nepodporuje) čin pana Bárty, který se sám přiznal, že se snažil podstrčit peníze paní Kočí. Je jedno za jakým účelem to udělal, mohlo to být kvůli zkomprominování, nebo jako úplatek. Jak je možné, že Prezident ČR takovýto čin veřejně neodsoudil jako neospravedlnitelný? Jak potom máme vychovávat děti, když sám Prezident takto koná, nebo spíše nekoná?
Prezident, já ani vy nevíme, šlo-li v tomto případě o provokaci, půjčku nebo úplatek. Věřím, že se to vyšetří.
Ladislav Jakl
Jan Buben
Dobrý den, s názory p. Klause souhlasím od globálního oteplování, po EU... v nynější krizi opět dokazuje, že mu není lhostejná naše krásná země. Celá krize je dle mého názoru, jen tím, že pan Nečas nemá vůbec silné postavení v ODS a je na něj tlačeno z pozadí ODS. Jinak si nedokáži vysvětlit, ten jeho razantní krok na odvolání ministrů VV, přitom jediné co bylo uveřejněno byl článek v MF Dnes, který po uveřejnění náhravky se slečnou Kočí ("MF dnes je jediná, která je v tom s náma") dostal velice vážné trhliny... Neměl by se nyní prezident zaměřit na poslanecký klub ODS, aby podal nějaké vysvětlení k této věci? Přeci není normální, aby se odvolávali ministři na základě jednoho článku v MfDnes? Jaká je Vaše osobní důvěra v tyto noviny? Děkuji předem za odpovědi. Přeji hezký den.
Můj pohled je velmi blízký vašemu. Nemyslím si ale, že se prezident republiky do těchto věcí má zaplétat. A důvěra v noviny? To nemám. K žádným.
Ladislav Jakl
Eva
Dobrý den, chtěla bych poprosit o názor, zda je skutečně dobrý nápad, aby se tato vláda jakýmkoliv způsobem měla zachraňovat. Téměř od počátku vládnutí je spojována s nějrůznějšími kauzami, pochybnostmi, aférami atd... Dle mého názoru by měli být odvoláni všichni z VV, ODS i TOP09. Jediné, co představitelé těchto stran dovedou, je dostat obyčejné pracující občany do chudoby (ne vlastní vinou), tzn. snížením platů či zvyšováním nejrůznějších poplatků. Naše mzdy se nepohybují ve výšich 50000,- a více, ale v průměru 15000,-. Dala bych všem tento plat, jak by se jim poté prosazovaly nehorázné reformy!!! Veřejnost tuto vládu nechce, proč ji nikdo nevyslyší??? Děkuji. Eva
Už jsem odpovídal, že prezident nezachraňuje tuto vládu. Pouze požaduje plán dalších kroků pro případ, že by vláda padla. Nebo ujištění, že se tak nestane.
Ladislav Jakl
Jarka
Co říkáte na článek v LN : Topolánek v něm hovoří i o tom, že Vít Bárta je „hlásnou troubou“ prezidenta Václava Klause. Toho expremiér označuje za technologa moci, který pro svůj potenciální návrat do ODS potřebuje odstranit „ohniska odporu“.
Na to už jsem odpovídal.
Ladislav Jakl
Jaromil
Podle mne už měl dávno Sobotka jako vítěz voleb sestavit novou vládu,protože tahle vláda je nejhorší od doby co skončil socialismus.
Pan Sobotka nikdy nenastínil, jak by chtěl utvořit vládní většinu.
Ladislav Jakl
venkovan
Co si myslíte o iniciativě D.O.S.T.? Doslechl jsem se, že že je prý nějaká extrémistická. Neměl by se od ní p. prezident raději distancovat?
Iniciativa Akce D.O.S.T. je sdružením, které si dalo za cíl bránit tradiční hodnoty proti soudobé erozi a plytkosti. Nemyslím si, že by se prezident měl od něj distancovat. Já sám ho podporuji.
Ladislav Jakl
Láďa
Co si myslíte o názoru Tomáše Halíka, že je zapotřebí zrušit národní státy a zavést nadnárodní vládu elit? Hovořil o tom nedávno v Hydeparku, klasická demokracie prý prochází krizí a je třeba přemýšlet o alternativách.
Pana Tomáše Halíka mají v České televizi přilepeného k židli, se kterou s ním vyjedou před kamery vždy, když je třeba říci cokoli proti Václavu Klausovi. Pak s ním zase zajedou do zákulisí a čekají na příští relaci. Doufám, že mu tam aspoň dávají najíst.
Ladislav Jakl
Vachon
Dobrý den. Jako známého pivního gurmána se Vás ptám, které české a které zahraniční pivo byste poté, co jste je ochutnal, už více nevzal do pusy. Existuje nějaké takové? Liší se i v tom názor pana prezidenta od názoru Vašeho?
Velkým zážitkem bylo pro mne pivo Skinny Dipp v roce 2007 ve městě Valentine ve státě Nebraska. To mi málem vyteklo z uší. Ale jinak jsem zvyklý na hodně výstřední a netradiční chutě piv. Pan prezident by asi volil spíš ty tradičnější. Bude s ním ještě práce.
Ladislav Jakl
chalupář
Proč si myslíte, že v médiích vyvolává jméno Ladislava Bátory takové pozdvižení? Proč je věnováno tolik prostoru jedinému ministerskému poradci?
Levičácké liberální bojůvky si ho vybraly, aby zastrašily všechny ostatní s podobným názorem. Zajímavé, že nikomu nevadilo, když bylo celé ministerstvo školství v rukou extrémistické strany zelených. Existuje ještě?
Ladislav Jakl
hrochous
v r. 89 soudruzi kriceli socialismus si ohrozovat nedame smerem k bouricim masam na namesti po x letech jeho budovani. dnes politici krici: tato xta afera je ohrozeni demokracie! ale krici si to uz jen mezi sebou navzajem. na namesti totiz nikdo nebouri. drive system ohrozovala masa od spodu dnes se obvinuje z ohrozeni systemu establisment navzajem a mase to je jedno...ta v demokracii neveri uz davno. obzvlast kdyz si tyto "nicitele" zvolila v demokratickych volbach:) zajimavy historicky vyvoj. neprijde vam vtipny? a kolik casu bude potreba nez bude "upevnena demokracie" natolik abychom z ust nasich politiku neslyseli soudruzskou hantyrku z padesatych let?:)
Dostávám hodně dopisů a vzkazů i takového charakteru, že na ten svinčík by bylo třeba pevné ruky. Snažím se pisatelům vysvětlit, že to je to nejhorší možné řešení. Ona každodenní práce chce víc trpělivosti.
Ladislav Jakl
Karel
Neměl by už konečně Sobotka jako vítěz voleb sestavit novou vládu,tahle vláda je nejhorší od první republiky a nikdy se nedomluví.
Pokud tato vláda padne, může k tomu dojít. Ale nevím, s kým by sociální demokraté skládali většinu.
Ladislav Jakl
Michal
Také považujete Akci D.O.S.T. za extrémistickou? Velmi před ní varuje Tomáš Halík!
Před čím varují černokněžníci, nemůže být špatné.
Ladislav Jakl
Eva
Ještě vás nepřešla chuť manipulovat s davem? eVA
Nemám takové chutě. Jsem spíš na pivo.
Ladislav Jakl
Ross Hedvicek
Jsem Ross Hedvicek, znamy americky spisovatel, cte me vic lidi nez Viewegha, Skvoreckeho a Rude pravo dohromady. Tez jsem zvazoval kandidaturu do americkeho Kongresu a Senatu u nas na Floride. Ted otazka: kdybyste meli zajem, abych pozdeji na Hrade vystridal Klause, tak dejte vedet. God bles Amerika!
Ach jo, zase jeden...
Ladislav Jakl
Luboš
Proč si myslíte, že byl p. Ladislav Bátora v takové pozornosti médií? Proč se novináři nevěnují také jiným poradcům ministrů? Že by byl Bátora něčím specifickým?
Na to se ptejte těch zaujatých médií.
Ladislav Jakl
Erwin
Pane Jakle, dekuji Vam a panu prezidentovi, ze ve vypjatych chvilich alespon Hrad je urcitou zarukou stability, hledani reseni a snahy tlacit soucasne sefy stran hledat reseni. Mohlo by se totiz lehce stat, ze v takoveto vypjate chvili znacne narostou preference krajni pravice a krajni levice. V takove zemi bych zit nechtel ...
Máte pravdu, že politický chaos může vést k poptávce po jednoduchém řešení. I proto se pan prezident snaží takovému chaosu zabránit. Sám na to ale nestačí.
Ladislav Jakl
Peterson
Jak hodnotite dnesni vyroky byvaleho premiera Topolanka? Myslite, ze to byla dobra volba zvolit do cela strany byvaleho lampasaka?
O lampasáctví nejde. Spíš o absenci politických idejí.
Ladislav Jakl
Pan Karel
Dobrý den, máte rád huspeninu? Děkuji
Ano. Zvláště tu od Jardova tchána.
Ladislav Jakl
CYnik
Nezdá se vám, že vrchní klimatolog a odborník na kůrovce v některých svých názorech přestává být konzistentní? Jednou říká, že máme zastupitelskou demokracii, ve které nemají aktivisté co dělat a podruhé se chce přivazovat na Letné kvůli chobotnici nebo podepisuje petice proti kůrovci. V roli premiéra se pohoršoval nad jakýmkoliv nestandardním zásahem prezidenta Havla. A i tady argumentoval zastupitelskou demokracií a tím, že pouze parlament a jím zvolená vláda má mandát od voličů. V roli prezidenta si ale vykládá ústavu po svém a po světě prezentuje odlišná stanoviska než jaká schválila vláda a parlament. Nebo se od prezidenství Václava Havla něco změnilo a máme prezidentský systém?
Nikdy v životě Václav Klaus neříkal, že v demokracii aktivisté nemají co dělat. A nestandardní zásahy do politiky nečiní. To jen vy moc čtete některé noviny.
Ladislav Jakl
David Hibsch
Dobrý den pane Jakl, Nesvědčí vládní krize, kauza Bátora nebo zcicení "vzácné prupisky" v Chile o tom, že této zemi vládnou de facto oligarchie, spolu s médiálními korporacemi a vládu jedné strany (KSČ) jen nahradili "staronoví" hráči, přičemž daleko sofistikovanějšími způsoby manipulují veřejným míněním a vyměňují politiky dle libosti?
Nesvědčí.
Ladislav Jakl
Občan již bez žádných iluzí
Dobrý den, nevíte prosím Vás, proč se někdy panu presidentovi přezdívá Kikina, fakt mi to vrtá hlavou.. Přece ta letuška.. Myslel jsem.. ale když Ferda Mravenec z ABL s ním tak moc kamarádí... no nevím - Vy určitě víte? PS: Nezlobte se, ale to je pouhý upřimný odraz současne VLÁDNÍ a HRADNÍ politiky našeho státu. Pomož nám .. kdo???
Možná se tak přezdívá lidem ve vaší růžové komunitě.
Ladislav Jakl
Hanka
Dobrý den pane Jakle, máte kromě politiky také čas na muziku? Co dělá Vaše kapela Folimanka Blues? Děkuji za odpověď Hanka
Každý člověk má k dispozici 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu. Je na každém, co považuje za důležité. A já pro sebe muziku za důležitou považuju. Folimanka Blues právě dokončuje nové CD. Bude krásné.
Ladislav Jakl
Zdeněk Příhoda
Pane Jakle, hluboce se stydím za našeho prezidenta. Nemyslíte si, že on byl první, kdo nastavil laťku? On první nastavil systém tak, že rozhodčí je podvádět povoleno, když na to nepřijdou. On si přeci myslí, že pravidla nemusí dodržovat, když je dost dobrý na to, aby se na něj nepřišlo. Myslíte si to také?
Tento jeho výrok jste si zkomolil. Nikdy neříkal, že podvádět rozhodčího je správné. Pouze řekl, že pokud soudce nepíská, hrát se musí dál a výsledek platí. To není hodnocení, zda je to dobře nebo špatně. To je konstatování faktu, se kterým nikdo nic neudělá.
Ladislav Jakl
Jenda
Upřímně, není Vám hanba? Nestydíte se? Jste hrdý Čech? Děkuji.
1) Není. 2) Nestydím. 3) Jsem. A co vy?
Ladislav Jakl
Jan Kostelník
Zasloužíme si to? Zaslouží si to vůbec někdo? To máme jít do ulic? Pomohlo by to vůbec? A komu věřit, když Kočí bezostyšně lže před očima veřejnosti? A to je v politice nováček. Co si pak máme myslet o těch co tam jsou roky? Tak komu věřit, když i média se spojila s ODS, či v "lepším" případě pouze s její frakcí? Padla noc. S přáním hezkého dne J. Kostelník
Vadí mi úplně stejné věci jako vám. Jen si nedělám iluze, že to je někde jinak a že se špatné věci jednoho dne přestanou dít. Žádná noc nepadla. To bychom šli spát a bylo by nám vše jedno.
Ladislav Jakl
CYnik
Pane Jakl, četl jsem váš blog proti letnímu času a chci se zeptat, jak můžete cestovat po světě, když máte takový problém se změnami času. Když jsem slyšel, že v Rusku zrušili změnu času, tak jsem si říkal, kdy přijde nějaký pokyn i z našeho Hradu. A skutečně za pár dní se objevil, jen to neudělal hradní pán, ale vrchní lokaj. Já bych naopak nechal letní čas po celý rok. Ne každý má zaměstnání (někteří dokonce i práci), kde si sám určuje pracovní dobu. A ani většina dětí si nemůže ve škole domluvit, že přijdou až na devátou. Pane Jakl, nesmíte všechno soudit podle zaměstnání na Hradě nebo studií politiků na vstřícných univerzitách. ;-)
Myslím, že máme používat svůj Středoevropský čas a ne čas běloruský. Cestuje každý dobrovolně. Nařízenou změnu času musí povinně respektovat každý. Tento svůj názor mám odjakživa a psal jsem o něm dávno před svým působením na Hradě.
Ladislav Jakl
forejt
dobrý den, pane Jakle, souhlasíte s tím, že prezident Klaus, spolu s lidmi z komunistického prognostického ústavu, umožnili, nefunkční legislativou při privatizaci státního majetku, z velké části rozkrást republiku? Souhlasíte s tím, že se V.Klaus - právě z důvodu umožnění rozkradení státního majetku při privatizaci - podílí největší mírou na zadlužení Česka? děkuji za odpověď
Nesouhlasím.
Ladislav Jakl
Zvedavec co se stydi za politiku CR
Dobrý den. Považujete se za přítele VK nebo je vztah čistě pracovní? Děkuji.
Náš vztah je pracovní a přátelský. Nikoli nějak zvlášť osobní. Když on je to sportovec a vědec. Já jsem nesportovec a nevědec.
Ladislav Jakl
Petr
Dobrý den, mám několik dotazů, k věci: Proč prezident nedodržuje ústavu a nepřijme demisy několika "zdiskreditovaných" ministrů z rukou premiéra a vstupuje do krize vládní politiky,když mu to nijak nepřísluší a klade si nějaké "neuchopitelné-tedy irelevantní" požadavky "jak dál", které stejně premiér dodržet nemusí? Když prezident nedodržuje nejvyšší zákon ČR-ústavu může být nějak stíhán? Po možném vyslovení nedůvěry vládě,dá prezident možnost sestavit vládu ČSSD?
Prezident Václav Klaus Ústavu dodržuje. A vy čtete špatné noviny.
Ladislav Jakl
Jarka
Dobrý den, co vám v těchto složitých dnech pomáhá? Vaše kapela Folimnka Blues nebo posezení s přáteli u piva?
Pro mne to nejsou složité dny. Já nějakou zvláštní pomoc nepotřebuji. Muziku a pivo považuji za svou vášeň, ne za pomoc.
Ladislav Jakl
Lojza
Dobry den pane Jakl. 1) Myslite si ze by politicke strany po tom provadeji meli mit v pripade konani predcasnych voleb narok na volebni prispevek? Kam by to vedlo, kdyz budou volby takhle kazdy rok? 2) Chysta sprava hradu / Prezidentska kancelar nejakou vystavu nejvyznamejsich per v historii hradu. (Pera s nimiz byly podepisovany vyznamne dokumenty, pera vyznamnych statniku, pera ze zahranicnich cest, ...) ? Jak hodla kancelar nalozit se zasilkou per, ktera bude zrejme v brzke dobe dorucena na hrad? 3) Chysta sprava hradu / Prezidentska kancelar na hrade vymezit porostor, kam by mohli turiste odkladat sva pera pro prezidenta, tak jako v nekterych mistech na svete jsou mista pro malovani grafity, psani vzkazu, zavesovani zamku lasky, bot ci spodniho pradla. Nevypadalo by to efektne kdyby byl na hrade vymezen prostor pro propiskovy travnik, kam by turiste mohli vpichnout svou propisku? Diky za odpovedi. Pekny den.
1) To by asi nešlo. Ale jsem pro zásadní snížení státního příspěvku politickým stranám. Mimo jiné proto, že silně brání vstupu dalších subjektů na politický trh. 2) Také mne to včera napadlo. Takovou výstavu navrhnu. Žádná zásilka, o které mluvíte, dosud nedošla. Těším se na ni. 3) To nás zatím nenapadlo. Děkuji za inspiraci.
Ladislav Jakl
CYnik
Je pan Klaus spokojený, že se konečně prosadil do světových médií tak, jako prezident Havel a že se o jeho návštěvě Chile, tak čile píše, vysílá a diskutuje? ;-)
On už se prosadil dávno.
Ladislav Jakl
honza
Dobry den, kdy hodla expremier Klaus vratit stamiliony, ktere zmilely za jeho privatizace? Hodlate se na tom take osobne podilet?
Vy víte o nějakých zmizelých stamilionech? Nepřipadáte si hloupě při šíření takových dětinských drbů?
Ladislav Jakl
Tom Klíčník
Dobrý den, jak hodnotíte způsob podávání informací v kauzách kolem Věcí Veřejných ze strany médií, mám na mysli ten "seriál na pokračování" ze strany zejména MF Dnes, ke kterým se přidal Týden. Druhý dotaz - komu má tato situace podle Vašeho názoru prospět? Díky a hezký den
Média v tom dnešním příběhu hrají hru hanebnou. Chovají se okatě jako prodloužená ruka mocenských skupin.
Ladislav Jakl
hlavaskopova
Dobrý den pane Jakl, pan Klaus (koneckonců Vy také) jste vedoucí činitelé tohoto státu, který (spolu s kohortou dalších) vedete do čím dál hlubšího úpadku, bezpráví a chaosu. Naštvanost lidí je čím dál větší. Nemáte trochu obavy?
Na vyhrožování jsem zvyklý.
Ladislav Jakl
sokol
Dobrý den, nemyslíte si, že politický marast, který zde můžeme sledovat, pomohl instalovat i pan Klaus svými výroky v minulosti? Narážím i na fakt, že pan Klaus před 1. volbou prezidentem nebyl vůbec oblíbený a prohrál volby, mimo jiné i z důvodu skandálu s financováním ODS, kdy s tím nehodlal nic dělat. Jak je možné, že pan Klaus opakovaně překračuje ústavu.
Ne, to si nemyslím. Volby ODS prohrála kvůli všeobecnému příklonu veřejnosti k levici. Není pravdou, že pan prezident překračuje Ústavu.
Ladislav Jakl
Petr Pokorný
Když pominu tupé otázky na pero... Dobrý den,pane Jakle, ukvapenost by asi byla destruktivní. Souhlasím s prezidentem. Ale nějak nerozumím: jak se eskalovala ABL a Bárta? Kdo to chápe? Může si něco dnes dovolit pod totální kontrolou všech deníků, politiků, televizí... Mě to prostě rozum nebere a to se kolem politiky motám dost dlouho. Prostě z logiky věcí, nikoliv sympatií víc věřím Bártovi, než Mf Dnes či dalším aktérům. Pod tak drsnou a plošnou kontrolou nemohu uvěřit,(narozdíl od Pehe...) že by ABL se mohla víc infiltrovat. Jak to vidíte vy a prezident, pokud to jde se před jednáním vyjádřit? Děkuji za odpověď. Petr Pokorný
glox
Pane Jakle, proč tvrdil Klaus o peru, zdobeném polodrahokamy, že se jedná o obyčejnou propisku? Podle mě tím urazil chilské hostitele.
Zdenek Brandl
Dobrý den pane Jakle, na stránkách svobodných jsem dnes objevil návrh ústavního zákon o vyrovnaném rozpočtu. Myslíte si, že je to dobrý nápad? Brandl
S tímhle nápadem přišel Václav Klaus někdy v roce 1996. Moc se mi to tehdy nezdálo, protože rozpočet má být výsledkem politiky a ne práva. Jenže nezodpovědnost vlád od té doby tak narostla, že by takový zákon byl asi třeba. Ostatně stranu Svobodných volím. Děkuji všem za milé dotazy a přeji pěkný jarní víkend.
Ladislav Jakl