Věci veřejné (VV) v úterý na pražské vrchní státní zastupitelství podaly trestní oznámení kvůli nakládání s finančními prostředky státního podniku Lesy ČR, které strana považuje za nezákonné.

Další trestní oznámení VV podaly na povolovací proces internetového hazardu. ČTK to sdělil poslanec VV Josef Novotný.

Oznámení tak nepřímo míří na ministry zemědělství Ivana Fuksu (ODS) a financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Odchodem obou ministrů z vlády Věci veřejné podmiňují výměnu svých ministrů, kterou požaduje premiér Petr Nečas (ODS). Předseda vlády chce, aby kromě ministra Víta Bárty, který už podal demisi, odešli také ministři vnitra Radek John a školství Josef Dobeš. VV žádají i odchod ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), který však už dal svou funkci k dispozici.

"Krádeže za bílého dne"

Podle VV se v Lesích ČR děly "krádeže za bílého dne", o praktikách prý věděl nejen současný ministr zemědělství Fuksa, ale i generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora. VV požadují odchod Fuksy i Sýkory z funkcí. Lesy ČR nařčení z nepoctivých praktik dříve opakovaně odmítly, firma v úterý sdělila, že kauzu nebude dál komentovat. Podle Fuksy je hospodaření firmy v pořádku.

Trestní oznámení v případě internetového hazardu míří na účastníky pověřovacího procesu, tedy podle Novotného "de facto" na ministra financí Kalouska. "Ministr to podepsal i přes výtky úředníků," zdůvodnil Novotný.

"Na hysterický folklór nereaguji. Musím jen vyjádřit svůj obdiv vůči drzosti politické strany, která místo toho, aby hanbou chodila kanály, plive kolem sebe," řekl ČTK ministr financí Miroslav Kalousek.

Podle Fuksy mají Lesy ČR po mnoha letech otevřeně připravenou a projednanou koncepci hospodaření založenou na poctivé soutěži firem o zakázky. "Zadávání zakázek podle Dřevěné knihy podporuje velká řada organizací počínaje lesnickými experty a konče Transparency International," uvedl v reakci na obvinění VV Fuksa.

Útok VV na ministerstvo a Lesy ČR podle něj může mít jen dva důvody. Buď je snahou o odvedení pozornosti od vlastních skandálů strany, nebo o udržení údajně netransparentního systému obchodu se dřevem se snahou profitovat z něj. "Potom, co jsem se dozvěděl o strategii VV v posledních dnech, mě to vlastně ani nepřekvapuje," uvedl ministr.

Kauza údajných "krádeží za bílého dne" propukla loni v prosinci poté, co byla zveřejněna nahrávka tehdejšího šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka. Ten si nahrál rozhovor s Martinem Knetigem, poradcem tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Podle Knetiga prý v době, kdy byl Drobil předsedou dozorčí rady Lesů ČR, docházelo v podniku ke "krádežím za bílého dne". Později sice svoje slova odvolal, ale Drobil ve funkci ministra skončil.

VV žádají rezignaci ředitele Lesů

"Požadujeme i odchod ministra zemědělství Fuksy, protože o těchto věcech věděl, ale nekonal. Budeme také žádat odvolání generálního ředitele Lesů ČR Sýkory, protože nese za špatné hospodaření s majetkem Lesů ČR zodpovědnost," řekl dříve Lidovým novinám Novotný.

Podle ministerstva i firmy je však takové trestní oznámení účelové a Fuksa ani Sýkora se žádného pochybení nedopustili. Podle mluvčí ministerstva zemědělství Terezy Dvořáčkové Fuksa na výroky o údajných zlodějnách reagoval zadáním auditu hospodaření v lesích, který nezjistil žádná pochybení.

Lesy ČR spravují více než polovinu všech lesních porostů v ČR, což představuje majetek v desítkách miliard korun, tržní cena lesů ale může být až bilion korun. Jde tak o jeden z posledních opravdu velkých státem vlastněných podniků, od čehož se odvíjí i zájem politiků o tuto firmu, který se odráží i v personálních změnách v jeho vedení.

Od roku 2003 se v LČR vystřídalo už sedm generálních ředitelů. Podnik se dlouhodobě potýká s tendry na lesní práce, které jsou kritizovány z mnoha stran, zakázky řešily soudy i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). V roce 2010 LČR měly rekordní zisk 3,13 miliardy Kč před zdaněním.