Smíchu se neubránili ve středu někteří poslanci ústavně právního výboru. Stalo se tak při projednávání návrhu, podle kterého by měli advokáti kupovat taláry jen od společnosti určené Českou advokátní komorou (ČAK). Komora jej prosazuje dodat do vládního návrhu novely zákona o advokacii, podle níž by advokáti a koncipienti měli povinnost vracet komoře po vyškrtnutí ze seznamu advokátů identifikační průkaz.

Komora zorganizovala soutěž na vzhled taláru a materiál, z něhož má být, a má patent na vzor. Advokáti se však začali ptát manželek nebo milenek, zda by jim oblek neušili, uvedl prezident komory Martin Vychopeň. Obává se toho, že taláry by v takovém případě nebyly jednotné. Postup prý komoře doporučil i antimonopolní úřad.

V Česku jsou podle prezidenta komory jeden až dva dodavatelé, kteří dokážou zajistit dodávku dostatečného množství talárů. "Bylo mi až stydno z toho, co dokážou někteří krejčí ušít," podotkl Vychopeň.

Benda s odlišnými taláry nesouhlasí

O návrhu se rozproudila široká debata. Striktně proti byl například Marek Benda (ODS), podle kterého by to byl neliberální krok. "O takovém nápadu bychom neměli ani hlasovat," uvedl. Podle současného znění zákona má prý komora právo určit dodavatele stavovského oděvu, z toho ale nelze dovodit, že si jej není možné koupit u někoho jiného.

Zastánci úpravy navržené komorou zase argumentovali tím, že taláry, aby byly jednotné, by měly mít i stejné lemy a švy. "Nevidím důvod, proč by taláry neměly být jednotné," podotkla Jana Suchá (VV), která nazvala opak "kašpárkovem".

Stanislav Křeček (ČSSD) zase upozorňoval na to, že taláry jednotné nejsou už nyní: nabízejí se luxusnější a obyčejné.

Výbor nakonec jednání o předloze o týden přerušil. Komora do ní prosazuje i novou pravomoc pro advokáty; chtěli by mít možnost vkládat do smluv doložku vykonatelnosti, díky které později nemusí řešit případný spor soud, ale věc je možné předat hned exekutorům. Striktně proti úpravě se postavilo ministerstvo spravedlnosti i komora notářů.