Ministr dopravy Vít Bárta odmítl, že by si kupoval loajalitu poslance Jaroslava Škárky. Na středečním improvizovaném večerním brífinku přiznal, že Škárkovi peníze skutečně dal. Řekl však, že šlo o půjčku, o kterou sám poslanec požádal.
Kauza údajných korupčních praktik v politické straně Věci veřejné ve středu nabrala na intenzitě. Celý den se čekalo na to, až Jaroslav Škárka předloží slíbené důkazy o tom, že se jej Vít Bárta snažil uplácet a zajistit si tak jeho mlčenlivost o fungování VV a zejména o jejiím hospodaření.
Vývoj kauzy a glosy komentátorů HN čtěte ZDE
Škárka vydal prohlášení (čtěte jej ZDE) až v pozdním odpoledni. Uvedl v něm, že Městskému státnímu zastupitelství v Praze předal materiály, týkající se zákulisí Věcí veřejných.
Kromě dokumentů, které podle něj dokládají například sledování politiků v Praze 1 agenturou ABL či okolnosti financování nejmenší vládní strany, předal státnímu zástupci i obálku se 170 000 korunami. Tvrdí o nich, že je minulý týden dostal od Víta Bárty, neformálního lídra VV. Na obálce jsou podle něho Bártovy otisky prstů.
Nervózní řečník Bárta
Bárta se ve středu celý den odmítal ke kauze vyjádřit. Až na večerním narychlo svolaném setkání řekl, že nešlo o úplatky, nýbrž o půjčku. A údajně Bárta že nebyl jediný, kdo Škárkovi půjčil peníze. "Půjčovali mu i jiní," uvedl s tím, že Škárkovi půjčoval peníze už v minulosti. Například po volbách v roce 2006 mu prý finančně vypomohl s nákupem oblečení. A finanční pomoc nabídl i jiným poslancům.
O peníze ho Škárka údajně žádal i před dvěma týdny na ministerstvu dopravy. Byl u toho i svědek. Jeho jméno však z Bártových úst nezaznělo.
Rozhovor s Jaroslavem Škárkou čtěte ve čtvrtečních Hospodářských novinách
Ministrův projev byl emotivní a sám řečník viditelně nervózní. Třásl se mu hlas, několikrát se při své řeči zadrhl, věty jeho monologu místy ztrácely návaznost.
Bárta se nevyhnul citově zabarveným větám. Už v úvodu projevu řekl, že ho Škárka zklamal. "Považoval jsem ho za svého přítele. Známe se osm let. Vypili jsme spolu mnoho lahví vína, řešili jsme mnoho osobních věci," řekl ministr, který Škárkův útok považuje za cílenou konstrukci, která má poškodit nejen Bártu, ale i Věci veřejné.
Bárta podotkl, že ve čtvrtek a v pátek chce o všech věcech souvisejících s kauzou informovat poslanecký klub VV. A sdělil, že až do pátečního večera se dál nebude k případu vyjadřovat.
Koalice je nervózní, čeká na vysvětlení
Aféra otřásá i vládní koalicí. Premiér Petr Nečas (ODS) ve svém prohlášení napsal, že kauzu považuje za závažnou.
"ODS však nebude vysílat přes média silácké výroky na adresu koaličních politiků, jak je v poslední době zvykem. Na tahu jsou Věci veřejné, aby celou věc přesvědčivě vysvětlily," uvedl mimo jiné předseda vlády, kterého už během dne opoziční ČSSD požádala, aby se zasadil o Bártův odchod z vlády.
Obálka s Bártovými otisky
Škárka tvrdí, že předal pro potřeby policie bankovky i obálku, v níž byly peníze předány. V krátkém tiskovém prohlášení uvedl, že obálky se dotýkal jen on sám a Vít Bárta.
Kvůli podezření z korupce, sledování své osoby i politiků v Praze 1, pomluvu a podivné praktiky VV při zajišťování loajality poslanců podal ve středu Škárka i trestní oznámení.
Na městském státním zastupitelství Škárka údajně také poukázal na další skutečnosti, které potvrzují jeho sledování. "Předal jsem dokumenty prokazující sledování některých politiků," uvedl v prohlášení.
Má prý také k dispozici smluvní dokumenty, které museli vybraní kandidáti uzavírat při kandidatuře do zastupitelstev měst a obcí v Praze 1 v roce 2006. Podle něho se vztahují "k podivným praktikám Věcí veřejných".
Škárka, někdejší výkonný místopředseda VV, se na státního zástupce obrátil den poté, co jej Věci veřejné vyloučily ze strany i z poslaneckého klubu. Důvodem bylo, že porušil etický kodex strany.
Poslanec před několika dny řekl týdeníku Respekt, že dostával peníze za mlčení o stranickém financování. Svá slova později odvolal a označil za mystifikaci. V úterý ale opět obrátil s tím, že od Bárty naposledy před týdnem dostal 170.000 korun. Věci veřejné jeho nařčení odmítají.
John: Musíme pochopit, zda Škárka není nemocný
Předseda strany Radek John Radiožurnálu řekl, že Škárkovu počínání nerozumí. "Člověk, který ztrácí pozice ve straně, který býval předsedou a teď věděl, že už nebude ani místopředsedou, se teď ocitl v izolaci ve Věcech veřejných i v poslaneckém klubu, měnil se v podivína, chodil se svým bojovým psem, na blogu publikoval své názory, které byly leckdy velmi problematické, se prostě dostal do nějaké situace. Musíme napřed pochopit, do jaké situace a jestli to není nemoc," uvedl John.
On-line reportáž
Jednání o kauze Jaroslava Škárky a Věcí veřejných se dnes dopoledne neformálně přesunuly do Strakovy akademie, kde jedná vláda.
"Věci veřejné se nám před očima mění v sektu se všemi průvodními jevy: autoritářstvím, manipulací, špiclováním, nátlakem na ty, kteří zapochybují. A vše spěje k tomu, že se sekta rozpadne na dvě znesvářené sektičky," píše v dnešních Hospodářských novinách komentátor HN Jiří Leschtina.
Sociální demokraté ohlásili, že se za hodinu vyjádří k politické situaci v Česku. S největší pravděpodobností budou chtít hlavu ministra dopravy Víta Bárty a ministra vnitra a předsedy Věcí veřejných Radka Johna.
Glosa Petra Honzejka: Jsem opravdu zvědavý jaké "nezvratné důkazy" o uplácení ze strany Víta Bárty chce Jaroslav Škárka přinést. Pokud dostával peníze v obálce, nebo přímo od Bárty z ruky do ruky, tak těžko předpokládat, že k nim byla přibalená podepsaná darovací smlouva. Od Škárky se ale dá po jeho otočkách čekat úplně všechno. I to, že se vytasí s tajnou nahrávkou, prohlásí se za hrdinu občanské žurnalistiky a bude žádat, aby ho média postavila na roveň pana Michálka, který prokázal korupci na Státním fondu životního prostředí. V reálném světě ale zatím Škarkovi hoří koudel u zádě: Pokud tvrdí, že dostával od října 55 tisíc měsíčně v obálce a nezdanil je, je to daňový únik jako vyšitý. A přijímání úplatků k tomu...
Věci veřejné vyloučí ve čtvrtek ze svého klubu poslance Stanislava Humla. Informoval o tom deník Právo. Už včera večer byl z klubu vyloučen místopředseda strany Jaroslav Škárka.
Mobilní telefon poslance Stanislava Humla ztichnul. "Ještě před několika minutami mu vyzváněl, teď hlásí, že je vypnutý," konstatuje reportér HN.
V kauze Škárka šlo o veřejný zájem. Jednoznačně, říká šéfredaktor Respektu
Mluvčí Věcí veřejných Jakub Žižka uvedl, že strana se k odchodu Stanislava Humla z poslaneckého klubu nebude vyjadřovat. "Není důvod, jsou to spekulace," řekl pro iHNed.cz
Nejmenší vládní koaliční strana Věci veřejné začíná ztrácet své voliče. Už koncem března, kdy se do propadu volebních preferencí ještě nepromítly spory uvnitř strany, by ji podle průzkumu SANEP volilo o půl procenta méně lidí než v předcházejícím měsíci. U potenciálních voličů by získala 7,9 procenta hlasů.
Za nebezpečí demokracie označil přesně před rokem prezident Václav Klaus vznik nových stran Věci veřejné a TOP 09. "Kdybyste mě teď natáhli na skřipec a ptali se, jestli znám nějaký názor pana Johna, ale skoro bych přidal i pana Schwarzenberga, tak ani na mučidlech bych si neuměl žádný jejich politický názor vymyslet," uvedl Klaus v rozhovoru pro MF DNES.
Vyloučený poslanec Věcí veřejných Jaroslav Škárka potvrdil, že se dnes vyjádří ke své kauze. "Mezi 15 a 17 hodinou vydám tiskové prohlášení," uvedl pro HN. Důkazy ale podle svých slov předal policii.
Opoziční ČSSD žádá, aby se premiér Petr Nečas (ODS) zasadil o odchod ministra dopravy Víta Bárty (VV) z vlády kvůli aféře kolem údajného uplácení místopředsedy a poslance VV Jaroslava Škárky. Podezření týkající se Bárty jsou tak vážná a konkrétní, že je nepřijatelné, aby dále v kabinetu zůstával, uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Jestli jsem správně slyšel, poslanecký klub VV vyloučil Jaroslava Škárku ze společenství pro "závažné porušení etického kodexu". Úplně tomu nerozumím: Choval se Škárka neeticky, když zradil partu a prozradil tajemství, které mělo být navždy skryto, nebo když bral peníze za mlčenlivost od lidí, kteří ho vyloučili?
Poslanec Věcí veřejných V Stanislav Huml pro iHNed.cz potvrdil, že na úterní mimořádné jednání poslanců VV nebyl pozván. "Jako jediný. Vůbec tomu nerozumím, mrzí mě to," prohlásil někdejší šéf středočeské dopravní policie. "Budu se na to ve čtvrtek ptát, ale nečekám, že mně někdo odpoví," dodal. Oficiálně prý informace o tom, že by měl být vyloučen, nemá. "Já jsem si pro teď dal bobříka mlčení. Počkám si na diskuzi, pak se s vámi podělím o názory," uvedl Huml.
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD, asi nenadchl premiéra svou výzvou, aby odvolal z kabinetu Víta Bártu a znovu požádal o důvěru. Což ovšem neznamená, že ve chvíli, kdy vládním táborem cloumá iracionalita, nemohou mít úvahy šéfa opozice racionální jádro. Nebylo by skutečně nejlepší pro Nečase, zbavit se jedné z nejobskurnějších figur současné politiky a přimět tak poslance útvaru pojmenovaného Věci veřejné k rozhodnutí, na čí straně vlastně stojí? A pak hlasováním o důvěře zjistit, jakou má vlastně vláda podporu a tím i oprávnění k další existenci?
Petr Honzejk klade otázku, jaké může mít Škárka důkazy o úplatcích, které měl dostávat za mlčení. Vzhledem k poměrům ve VV bych tipoval, že půjde o videozáznam, který si Škárka pořídil, když od Bárty kasíroval. Video ze stejné schůzky bude mít ovšem samozřejmě i Bárta, protože to není žádný amatér. Oba záznamy se budou zcela zásadně lišit.
Poslanec VV Michal Babák, kterého Jaroslav Škárka označil jako jednoho z těch, kteří mu měli předávat úplatek, v České televizi řekl, že Škárkovi žádné peníze nikdy nedal. "Budu to opakovat do bezvědomí," řekl pro ČT. Babák je podle svých slov ze současné aféry "v šoku". "Když se podívám na vystoupení pana Škárky, nechápu, jak může takovýmto způsobem reagovat. Znám ho několik let, nedovedu pochopit, proč říká to, co říká," uvedl Babák.
Babák se v ČT nechtěl vyjádřit ke spekulacím o tom, že se Věci veřejné chystají vyloučit ze strany i dalšího poslance Stanislava Humla.
Nic se zatím neděje. Naši politicko - finanční analytici z dlouhé chvíle spočítali, že byznys projekt nazývaný Věci veřejné skončí nejpozději za rok. Vysvětlení: Jediná možnost, jak nyní může manažer Vít Bárta smečku poslanců VV udržet pohromadě, je vyplácet jim za loajalitu místně obvyklou tržní cenu. Ta činí, jak víme od úterka z výpovědi Jaroslava Škárky, 170 tisíc korun měsíčně za kus. Počítejme: 21 poslanců (bez Škárky, Bárty a Klasnové) krát 170 tisíc, to je 3 570 000 každý měsíc. Tedy bezmála 43 milionů ročně. To zhruba odpovídá částce, kterou podle svého nedávného prohlášení Vít Bárta vydělal za poslední tři roky. Výsledek analýzy: Dáváme Bártovi rok. Maximálně dva.
Uprchlý Jaroslav Škárka řekl Novinkám.cz, že 55 tisíc, které měl pravidelně dostávat od Víta Bárty, považoval za příspěvek "na nějaké provozní výdaje, když třeba jedu do regionu, na notářské služby, na kancelářské potřeby, právníky a podobně. Vnímal jsem to jako prostředky na náklady spojené s touto funkcí". Že je to zřejmě úplatek za loajalitu, prý pochopil, až když mu Vít Bárta minulý týden najednou věnoval 170 tisíc korun. Proč ho jen nenapadlo, že je to záloha na sponky na tři měsíce dopředu? Škárkova taktika začíná být zcela průhledná: chce ze sebe prostě udělat blázna, který není schopen rozeznat, co vlastně říká.
Čekání na zásadní stanovisko Jaroslava Škárky je už k nevydržení. V našich archivech jsme objevili slova klasikova, která nabízíme VV k volnému použití pro následnou reakci: "Nech odpadne, čo je kolísavé, nech odpadne, čo je oportunistické, ale nech v tej strane zostane, čo je pevné, čo je charakterné, čo chce za tento národ zápasiť." Soutěžní otázka: kdo je autorem slavného výroku?
Mimochodem: nechtěl by nám z Chile něco vzkázat prezident Václav Klaus, který před volbami říkal, že Věci veřejné jsou "nebezpečím pro demokracii" a v poslední době si dával pac s Vítem Bártou? Možná by to bylo zajímavější, než jeho postřeh v cestovním deníčku, že "se v Santiagu ráno po celém městě kropí."
Napětí roste. Jaroslav Škárka stále s důkazy nevystoupil. Slíbil přitom, že je představí mezi 16. a 17. hodinou.
Jaroslav Škárka nás všechny napíná, ale my mu rozumíme. Každá hvězda zná svou cenu. Na Axla Rose a jeho Guns´n´ Roses čekalo před rokem publikum v O2 Aréně tři a půl hodiny a jaký to pak byl nářez.
Stále se nic neděje. Jaroslav Škárka mlčí. Vybere si ke své prezentaci opět jen některá média, nebo vydá společné tiskové prohlášení?
Poslanec Jaroslav Škárka podle ČTK předal Městskému státnímu zastupitelství v Praze materiály týkající se zákulisí Věcí veřejných. Kromě dokumentů, které podle něho dokládají například sledování politiků v Praze 1 agenturou ABL či okolnosti financování nejmenší vládní strany, předal státnímu zástupci i obálku se 170 000 korunami. Tvrdí o nich, že je minulý týden dostal od neformálního lídra VV a ministra dopravy Víta Bárty.
Škárka tvrdí, že na originální obálce jsou otisky prstů jeho a Víta Bárty.
Těžko říct, co si pomyslel městský státní zástupce, když k němu přichvátal jeden rozervaný politik s obálkou naditou 170 tisíci korunami a tvrzením, že na ní jsou otisky Víta Bárty. (Teď už jsou možná na ní i otisky žalobce). Každopádně po téhle Škárkově akci nevíme nic víc o nezvratitelnosti jeho důkazů než před ní. Jedno ale snad říct lze: Kdyby se z tajemné obálky nebo dokumentů o financování strany, přece jen vyklubaly nějaké důkazy o nezákonnosti a Bártově spoluvině (což je nepravděpodobné), byl by ministr dopravy odhalen a snad i vypuzen z politiky stejně bizarními metodami, jaké do ní sám zavlekl.
Petr Hejma, bývalý starosta Prahy 1 za ODS, kterého VV nechávaly sledovat, pro HN řekl: "Ukazuje se, že skazky, které se šířily a které se dostaly i ke mně, byly pravdivé. Nechce se mně věřit, že něco takového je u politické strany možné."
Oldřich Lomecký, stávající starosta Prahy 1 za TOP 09, s níž jsou tam Věci veřejné v koalici, pro HN řekl: "Pokud je to pravda, museli bychom na to reagovat a znovu zvážit všechny aspekty naší spolupráce. Předpokládám, že v tomto budeme postupovat podobně jako TOP 09 na celostátní úrovni. Počkejme si ale, až budeme mít více informací."
Takže si to shrňme: Jaroslav Škárka předal státnímu zastupitelství 170 tisíc v obálce s otisky Víta Bárty, který prý řekl poslanci VV Petru Skokanovi, že to byla půjčka. Předpokládejme, že si oba gentlemani věřili natolik, že nemuseli sepisovat žádné papíry. Finta s půjčkou je v české politice docela oblíbená a několikrát úspěšně vyzkoušená: dokázat, že šlo o úplatek, téměř nejde. A do toho oficiální předseda VV a ministr vnitra (!) Radek John jen tak ještě před začátkem vyšetřování prohodí, že je Škárka patrně psychicky nemocen. Závěr: jak to celé opravdu bylo, se už patrně nikdy nedozvíme. Kdo je ochoten po tomhle divadlu ještě někdy hodit hlas VV, ať se přihlásí.
Má Jaroslav Škárka důkazy, že ho Vít Bárta uplácel? Nemá. Úplatek versus půjčka - to zůstane v poloze tvrzení proti tvrzení. Může být Vít Bárta v pohodě? Nemůže. Vysvětlováním 170 tisíc v obálce se dostává na úroveň Stanislava Grosse kličkujícího v kauze financování jeho bytu. Vezměme Bártovo vysvětlování z pohledu normálního člověka: Proč by někdo někomu půjčoval relativně velké peníze z ruky do ruky, bez dlužního úpisu a navíc V HOTOVOSTI???? Pro připomenutí: Gross je nyní trestněprávně čistý, politicky mrtvý. Co na to Bárta?
Ministr dopravy Vít Bárta oficiálně promluví. Svolal ještě na dnešní večer tiskovou konferenci.
Ke kauze Škárka se vyjádřil i premiér Petr Nečas: "Celou kauzu považuji za závažnou. ODS nebude vysílat přes média silácké výroky na adresu koaličních politiků, jak je v poslední době zvykem. Na tahu jsou Věci veřejné, aby celou věc přesvědčivě vysvětlily jak koaličním partnerům, tak především veřejnosti. Zároveň musí proběhnout důkladné vyšetřování, které prokáže vinu, či nevinu jednotlivých aktérů."
Tisková konference Víta Bárty ke kauze Škárka by měla začít ve 20:15.
Na veřejné vystoupení Víta Bárty se stále čeká.
Bártův brífink začíná
Bárta: Chování Jaroslava Škárky je pro mě velkým zklamáním. Byl to můj přítel. Znám ho osm let. Tady v tomto domě jsme spolu vypili mnoho lahví vín.
Kategoricky odmítám, že bych si od škárky kupoval jakoukoliv či jinou protislužbu či loajalitu, jakoukoliv prosbu. Opakuji, Jaroslav Škárka před dvěma týdny během diskuse o jeho politickém prohlášení zmínil politické a finanční problémy. Potvrdil jsem mu pomoc. Nepůjčoval jsem mu jen já.
Bárta: Z jeho (Škárkovy) strany muselo jít o cílenou a promyšlenou konstrukci, která by mě a stranu VV diskreditovala.
Bárta: Nemám sílu té konstrukci uvěřit. Jsem ochoten pomoci svým nejbližším. I na poslaneckém klubu jsem řekl, že kdokoliv bude potřebovat pomoc, pomohu mu. Několik poslanců této pomoci využilo.
Bárta: Snažím se v kauze sám vyznat. je to pro mě složitá situace. Mám potřebu poděkovat všem, kteří tu jsou se mnou. Během čtvrtka a pátku chci informovat poslanecký klub. Do pátečního večera ode mě neočekávejte jakýkoliv komentář.
Bártovo vyjádření skončilo. Bylo velmi emotivní, Bárta byl očividně hodně rozrušen.
Bylo to velkolepé představení. Pražský Hrad za zády, nejbližší po boku, roztřesený hlas. Vít Bárta týden přemýšlel, aby přišel na to, že Jaroslavu Škárkovi vlastně už dlouho půjčoval na oblečení a vůbec v různých těžkých životních situacích. A nejen jemu, ale i dalším poslancům VV, protože kdo ho zná, ví, že neodmítne žádnou žádost o pomoc. A teď žádá o dva dny klidu, zřejmě bude sepisovat seznam dlužníků. Zvláštní, jaký problém to najednou je, vyjít s poslaneckým platem, soudě dle malostranských podniků, kde je k vidění elita VV, či jejího oblečení, bychom neřekli, v jak tíživé sociální situaci jsou. Možná by bylo vůbec nejlepší najít si nějaké jiné zaměstnání, kde není člověk odkázán na erární almužnu a milodary Víta Bárty. Pokud možno co nejdřív.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist