Kostrový hrob muže z doby bronzové s odlišnou sexuální orientací - homosexuála nebo transsexuála - odkryli archeologové při záchranném výzkumu v šestém pražském obvodu. Patřil ke kultuře se šňůrovou keramikou, která na českém území existovala mezi léty 2800 až 2500 před naším letopočtem. Archeologické naleziště bude tento čtvrtek otevřeno pro veřejnost.

"Z historie i etnologie víme, že když má nějaká kultura přesná pravidla pohřbívání, tak neudělá nikdy chybu," řekla novinářům vedoucí výzkumu Kamila Remišová Věšínová z České společnosti archeologické.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Zemřelí kultury se šňůrovou keramikou byli ukládáni do hrobu ve skrčené poloze, muži na pravém boku s hlavou směřující k západu a ženy na levém boku s hlavou směřující k východu. Genderově odlišné byly i milodary v hrobech. Ženy měly náhrdelníky z provrtaných zubů domácích zvířat nebo šelem, měděné korále či spirálové záušnice a další ozdoby. Specificky ženskou výbavou byl vejčitý hrnec a menší nádobky umístěné v blízkosti hlavy, ale i pazourkové nože.

Muži byli vybaveni zbraněmi, sekeromlaty či pazourkovými noži, ale i několika nádobami s jídlem a nápoji na cestu do světa mrtvých.

Muž, u kterého Remišová Věšínová předpokládá odlišnou sexuální orientaci, byl uložen do hrobu jako žena na levém boku. Neměl sice ozdoby, ale u nohou mu ležela typicky ženská vejčitá nádoba.

"Možná najdeme i mamuta", říká archeoložka

Podobné pohřby, kdy byli muži ukládáni jako ženy a naopak ženy jako muži, jsou známy už z mezolitu, tedy z doby kolem lovců mamutů. Pohřbívali se tak i sibiřští šamani, kteří měnili identitu v souvislosti se svým povoláním. To ale podle archeoložky není tento případ, protože pohřby šamanů byly bohatší a s jinou pohřební výbavou.

Archeologové odkryli i další hroby s pohřebními výbavami. Mezi zbraněmi objevili například pro tuto kulturu typickou "bulavu", což je jakýsi kulový palcát, který měl zřejmě nějaký symbolický význam. K dalším nálezům patří dům z doby bronzové zřejmě z takzvané mohylové kultury, zásobnice či jámy po sloupech a kůlech. Po zdokumentování této etapy bude ještě pokračovat výzkum paleolitu. "Možná najdeme i mamuta," řekla s nadsázkou archeoložka Kateřina Semrádová, která tento výzkum povede.

Nálezy první výzkumné etapy a celé archeologické naleziště bude ve čtvrtek dopoledne otevřeno pro školy a odpoledne pro veřejnost. Návštěvníci si mohou vyzkoušet dokumentaci nálezů a ti nejzvědavější mohou pátrat po keramických střepech jako skuteční archeologové, uvedla Semrádová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist