V Česku je zvykem vidět v zavádění kvót pro ženy kvokání slepičích euromozečků. Ve skutečnosti jde o racionální krok - a dost možná i o ekonomickou nutnost. Už za několik let začne kvůli stárnutí populace klesat objem pracovní síly. Berlínský institut pro ekonomický výzkum DIW doporučil jako řešení zapojení většího počtu žen do ekonomiky. Pro Česko to platí ve stejné míře. Zaměstnaných je u nás 73 procent mužů a jen 56 procent žen. Pro zachování objemu pracovní síly, výběru daní, příspěvků do průběžného důchodového systému, je racionální motivovat (ne nutit!) ženy k ekonomické aktivitě.
Kvóty pro zastoupení žen ve vedení firem, ke kterému nyní přistupují (nejen) v Německu, mohou pomoci. Když ženy uvidí, že mají objektivně vyšší šanci dostat se až na vrchol, může je to motivovat. Často traktovaný argument, že se schopné ženy prosadí samy, je čirým genderovým rasismem. Vyplývá z něj, že pokud se dosud ve větším měřítku neprosadily, nejsou srovnatelně schopné jako muži. To je samozřejmě nesmysl. Šéfka německého sdružení podnikatelek Petra Ledendeckerová nedávno upozornila, že v jejím sdružení je 150 žen, které jsou kvalifikované pro působení v představenstvech. A šanci ne a ne dostat.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.







