Česku začne od 1. dubna fungovat nový "superúřad" práce. Pobočky má ve 409 místech jako nynější úřady práce. Jeho pracoviště by se měla od příštího roku zabývat nejen zaměstnaností, ale také vyplácet podpory a všechny příspěvky a dávky.

Podle ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) má nový úřad ušetřit, zefektivnit vyplácení peněz od státu a zabránit jejich zneužívání.

"Organizační změna nemá žádný dopad na kontakt úřadů práce s klienty. Všech 409 pracovišť zůstává v činnosti. Pro klienty se nic nemění," řekl Drábek. Podle něj tak zprávy o tom, že to budou mít od dubna lidé k úředníkům dál, "byly liché".

Jedno místo

Teď vyplácejí sociální dávky, podpory a příspěvky tři druhy úřadů - radnice ve dvou typech obcí a úřad práce. Od nového roku by lidé podle Drábka měli chodit jen na jedno místo, tedy do poboček úřadu práce.

V Česku dosud funguje 77 úřadů práce se čtyřmi stovkami poboček. Zaměstnaností se zabývá 250 z nich. Podle ministra by se měla agenda postupně rozšířit do všech pracovišť. Nově budou spadat pod krajské pobočky, které bude řídit generální ředitelství - tedy centrální "superúřad" práce. Změna by podle Drábka měla letos ušetřit kolem 180 milionů korun.

Veřejné práce bude organizovat úřad

Kolik úředníků bude propuštěno, není jisté. Ministerstvo totiž plánuje, že díky změně přibude až 400 kontrolorů. "To je v podstatě zdvojnásobení kapacity, kterou máme v současné době k dispozici," upřesnil náměstek Karel Machotka.

Úřady práce přeberou od obcí i organizování veřejně prospěšných prací, včetně zajištění pracovníků.

Úprava má i odpůrce. Proti byli někteří starostové. Podle nich se zneužívání nezabrání, protože úředníci budou na vzdálenějších místech, a situaci nebudou tak dobře znát. Se zákonem o zřízení centrálního úřadu práce nesouhlasil ani prezident Václav Klaus a vetoval ho. Norma je podle něj nesystémová a posiluje byrokracii. Sněmovna jeho veto přehlasovala.

Generální ředitelkou centrálního úřadu práce jmenoval ministr Kateřinu Sadílkovou, která vedla úřad práce v Liberci. Jejím náměstkem by se měl stát ředitel ministerského odboru sociálních služeb Martin Žárský.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru