Prověrky hospodaření na ministerstvu obrany ukázaly, že se v minulosti upřednostňovalo utrácení peněz, které byly k dispozici, před uspokojením skutečných potřeb. V úterý to řekl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Nákupy přes prostředníky podle něj v minulých šesti letech prodražily armádní zakázky o zhruba 1,5 miliardy korun. Ministerstvo dnes představilo novelu, která umožní přímý nákup vojenské techniky ze zahraničí.

Dosud se z ciziny nakupovala přes prostředníky. Návrhem se bude ve středu zabývat vláda.

Zakázky na internetu

Vondra při představení návrhu zdůraznil, že novela je jedním z klíčových bodů programového prohlášení vlády a naplněním koaliční dohody. Hlavním cílem novely zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem je právě omezení vlivu prostředníků při pořizování vojenské techniky z ciziny. Vondrův úřad chce také zavést takzvaný rodný list veřejné zakázky, který bude umístěn na internetu a bude sloužit k veřejnému dohledu nad zakázkami.

Vondra po svém nástupu do funkce prohlásil, že se zasadí o změnu systému, v němž při nákupech techniky ze zahraničí využívá armáda zprostředkovatelské firmy. Právě nákupy přes takzvané prostředníky byly v minulosti médii i odborníky často kritizovány kvůli údajné předraženosti.

Premiér Petr Nečas (ODS) dokonce loni v srpnu uvedl, že ministerstvo obrany nesmí být "dojnou krávou" pro privilegované firmy, které mu zprostředkovávají nákupy, a prostředníky označil za parazity. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) naopak tvrdí, že změna systému žádné zásadní úspory nepřinese.

Vondra je v současnosti terčem kritiky kvůli údajně předraženým zakázkám za ozvučení akcí doprovázejících české předsednictví EU v první polovině roku 2009. Tehdy byl z pozice vicepremiéra pro evropské záležitosti za organizaci předsednictví zodpovědný. Výkonná rada ODS za něj nicméně v pondělí postavila a ocenila jeho práci na ministerstvu obrany. Vondra své chystané reformy v armádě uvádí jako příklad své netolerance ke zneužívání moci k politickým cílům a k rozkrádání veřejných prostředků a naznačuje, ža kauzou Promopro mohou stát lidé, kterým se změny na ministerstvu obrany nelíbí.

Související