Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích obžalovalo 52 lidí kvůli podezření z manipulací se zakázkami na ministerstvu obrany. Mezi obžalovanými figuruje 11 bývalých zaměstnanců ministerstva obrany, 38 představitelů podnikatelských subjektů a jejich zaměstnanců, dva notáři a jeden advokát. Novinářům to dnes oznámil krajský státní zástupce Barnabáš Liška.

Protikorupční policie 17. února navrhla obžalovat 54 lidí stíhaných kvůli údajným manipulacím, které se podle kriminalistů odehrály v letech 2005 až 2007.

Liška podal obžalobu kvůli trestným činům zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušování závazných pravidel hospodářského styku, podvodu, nepřímého úplatkářství a zločinného spolčení. Obžalovaným hrozí trest odnětí svobody až na 10 let.

Kauza je nejrozsáhlejším případem protikorupční policie. Ta navrhla obžaloby proto, že obžalovaní prý zmanipulovali nejméně 30 zadávacích řízení za 300 milionů korun. Údajnou korupci v armádě vyšetřovala policie v Litoměřicích, v Brně, v Českých Budějovicích, Pardubicích a Praze.

Podle Lišky nelze odhadnout, jak dlouho českobudějovický krajský soudu bude kauzu řešit. Ale vzhledem k vysokému počtu všech obviněných a možných svědků se dá očekávat, že fáze dokazování zabere poměrně dlouhou dobu a bude trvat, než se senát dobere k rozsudku. Jen spisový materiál k případu má 18.000 stran a přílohy 40.000 stran.