Už v pátek začne v Brně na dvoudenním celostátním sjezdu ČSSD boj o nástupce Jiřího Paroubka. Delegáti sněmu zvolí nového šéfa sociálních demokratů, který se podle všeho stane příštím premiérem. Kandidáti jsou dva - jihomoravský hejtman Michal Hašek a úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Ten je podle papírových předpokladů mírným favoritem voleb.

HN položily oběma rivalům patnáct stejných otázek. A tady jsou jejich odpovědi:

Pokud byste v současném rozpoložení sněmovny měl možnost skládat vládu, jakou vládu byste složil?

Michal Hašek: Myslím, že za současného složení Poslanecké sněmovny by nemělo smysl se do takového dobrodružství pouštět. Proto jsem pro čestné nové rozdání karet v podobě předčasných voleb, které by ukončily utrpení spojené se současnou vládou a jejími hloupými experimenty a tupými účetními operacemi, které poškozují většinu občanů ČR.

Bohuslav Sobotka: Upřednostňuji posílení mandátu ČSSD v nových volbách. Se současnými 56 poslanci bychom nemohli korigovat chybné kroky Topolánkovy a Nečasovy vlády. Účast ve vládě je pouze prostředek, ne cíl sám o sobě. 

Složil byste někdy vládu za účasti KSČM nebo s její podporou?

MH: Nejsem pro zrušení nebo změnu Bohumínského usnesení, takže vládu za přímé nebo nepřímé účasti současně s KSČM odmítám. 

BS: S vládní koalicí s KSČM sociální demokracie nepočítá, platí Bohumínské usnesení. KSČM se musí reformovat, včetně změny názvu a přístupu k období po roce 1948. 

Svrhnout vládu? Proč? Porazí se sama

Pokud se stanete předsedou, budete usilovat o svržení vlády a předčasné volby? Pokud ano, za jaké situace?

MH: Nečasova vláda se porazí sama, otázkou je, za jak dlouho a jaké škody na české společnosti stihne ještě napáchat. O svržení vlády hlasy ČSSD usilovat nebudu, protože ČSSD nemá pro úspěch takového kroku dostatek hlasů. Samozřejmě nikdy nejde vyloučit nějaká extrémní situace, vyvolaná extrémním jednáním vlády, kdy by bylo povinností se pokusit jí vyslovit nedůvěru. Ale nesmí z toho být sport či mediální statistika. Předčasné volby považuji za jediné čestné řešení, nehodlám ČSSD vtáhnout do vládní odpovědnosti a čachrovat se stávajícími vládními stranami. Chci nabízet voličům transparentní politiku.

BS: Ano, žádná opozice se nemůže této možnosti předem vzdát. Hlasovat je možné, pokud vláda nebude plnit své základní funkce, nezvládne boj s korupcí, bude činit bez dohody s opozicí nevratné kroky v oblasti zdravotnictví, penzí či daní. Za možné bych pokládal spojit krajské a sněmovní volby. 

Pokud budete příštím premiérem, budete chtít znovu zavést sníženou sazbu DPH?

MH: Jednoznačne ano. Do snížené sazby bych převedl minimálně léky, potraviny, veřejnou dopravu, knihy a tisk.

BS: Ano, snížená sazba DPH má smysl nejen ze sociálních důvodů (potraviny, léky), ale také z hlediska podpory vzdělanosti a kultury (knihy, vstupenky do divadla).

Pokud se stanete příštím premiérem, zachováte druhý pilíř důchodové reformy a soukromé spoření na důchod?

MH: Jednoznačně trvám na zachovaní průběžného důchodového systému s garancí státu s možností důchodového připojištění na dobrovolné bázi. Jak prokázal výzkum Univerzity Karlovy, změna v poměru lidí v produktivním věku vůči důchodcům poklesne nepatrně z 2.9:1 na 2.8:1. Tím končí pohádka pravice o nutnosti rozbít fungující průběžný důchodový systém a privatizovat jej.

BS: Pokud vláda prosadí vznik druhého pilíře bez dohody s ČSSD, vidím jako potřebné vyhradit si demokratické právo měnit parametry takového systému. Zejména pokud financování druhého pilíře prohloubí schodek veřejných rozpočtů.

Slávkova kritika přes maily nepomůže

Sociální demokracie téměř nereaguje na vládní reformy a kroky. Měla by kabinet víc kritizovat?

MH: Pokud jsem si všiml, Lidový dům pod vedením mého konkurenta Slávka Sobotky pořádá nejméně třikrát týdně tiskovou konferenci a zahlcuje maily desítkami tiskových zpráv. Z vaší otázky je zřejmé, že tudy cesta zjevně nevede. My bychom měli kabinet kritizovat zaprvé fundovaně a argumentačně brilantně. A za druhé bychom měli přinášet vlastní alternativu, vlastní návrhy. Aby lidé věděli, že nejen kritizujeme, ale máme i recepty na řešení. To, pravda, dnes úplně nefunguje. Pokud se stanu předsedou strany, chci to s využitím stínové vlády, odborných komisí ČSSD, našich poslanců, senátorů a hejtmanů změnit.

BS: ČSSD kabinet dostatečně kritizuje všude tam, kde se dopouští chyb či prosazuje nespravedlivá řešení. Měli bychom ale více předkládat vlastní alternativy.

Považujete současné zadlužení České republiky za velký problém, který je třeba okamžitě řešit, nebo nikoliv? Pokud ano, jak byste problém zadlužování řešil?

MH: Nepopírám, že je třeba zadlužení řešit. Nesmí se tak ale dít na úkor středních vrstev, rodin s dětmi, seniorů a mladých lidí. Řešením zadlužení nejsou tupé účetní škrty. Prosazuji zavedení progresivního zdanění, majetkových přiznání, efektivního zdanění hazardu nebo racionalizaci státních zakázek spojenou s bojem proti korupci.

BS: Pravicové vlády za období 2006 až 2014 veřejný dluh nejspíše zdvojnásobí až na 1,9 bilionu korun, problém tedy bohužel narůstá. Snížit deficit bude nutné kombinací zvýšení přímých daní a úsporné politiky.

Kdo by měl být kandidátem sociální demokracie na příštího prezidenta?

MH: Levicová osobnost, která dokáže oslovit širší politické spektrum.

BS: Upřednostňuji spíše nestranického kandidáta se širší politickou a občanskou podporou, ČSSD by pak měla být důležitou či hlavní součástí koalice za jeho zvolení.

Pokud byste se stali premiérem, jeli byste dřív na zahraniční návštěvu Moskvy, nebo Washingtonu?

MH: Otázka mě hodně svazuje. Nejprve bych jel jednoznačně do Bratislavy. Pokud bych si mohl vybrat jen mezi nabízenými možnostmi, tak do Washingtonu, poté do Bruselu a nevynechal bych ani Moskvu.

BS: Jel bych do Washingtonu. Koneckonců, i v minulosti jsem tam byl mnohem častěji než v Moskvě.

Snížit odvody živnostníkům? To není cesta

Chtěl byste, aby Jiří Paroubek zůstal v sociální demokracii? Pokud ano, jaká by měla být jeho role?

MH: Jiří Paroubek by měl v ČSSD zůstat, vždyť sám připomíná, že stál u jejího založení. Pokud jde o roli, je to věc diskuse nového vedení ČSSD s Jiřím Paroubkem. Nejsem příznivcem vytváření nových funkcí v rámci strany. Spíše bych navázal na to, že je Jiří Paroubek poslancem, má samozřejmě jako bývalý premiér radu zkušeností v domácí i zahraniční politice.

BS: Ano, měl by jako jeden z obnovovatelů ČSSD v roce 1989 v jejích řadách zůstat, může nám pomoci v naší stranické zahraniční diplomacii nebo v rozpočtovém výboru.

Jestliže chcete přiblížit stranu živnostníkům, máte v plánu snížit odvody na sociální a zdravotní pojištění, které platí zaměstnavatelé a snížit tím cenu práce?

MH: Nemyslím si, že tudy vede cesta, jak živnostníky přiblížit ČSSD. Upřednostňuji nástroje v podobě cílených podpůrných programů, lepšího využití evropských peněz, miniinvestičních pobídek pro malé a střední podnikatele nebo daňových pobídek, třeba startovacích úlev pro živnostníky.

BS: Snižování daní a odvodů není v současné rozpočtové situaci rozumné.

Vyjmenujte svá civilní zaměstnání? (Povolujeme i brigády)

MH: Od patnácti let jsem měl letní brigády, třeba manuální práce pro firmy Lachema Brno nebo Sokol Drásov. Od roku 1994 dohoda o pracovní činnosti na Krajském obchodním soudě v Brně, pracoval jsem v soudní administrativě. V letech 1995-96 jsem byl učitel základní školy a od roku 1997 administrativní praktikant na obecním úřadě.

BS: Pracoval jsem během vysoké školy v několika výrobních firmách a v advokátní kanceláři.

Hašek tleskal Šulákové, Sobotka viděl Nevinnost

Na jakém koncertě jste v posledním roce byl?

MH: Fleret a Jarmila Šuláková.

BS: V posledním roce asi na žádném, chodíme se ženou spíše do kina, čas je vzácný, máme dvě malé děti, poslední film byla Nevinnost.

Jaký je Váš oblíbený drink?

MH: Z nealkoholických nápojů je to čerstvé jihomoravské plnotučné mléko, z alkoholických je to jihomoravské víno, dávám přednost bílému.

BS: Dávám přednost vínu. Vlašský ryzlink, může být i rýnský. Pochopitelně z jižní Moravy.

S kým nejslavnějším jste se kdy potkali?

MH: Největší poctou pro mne bylo setkání s papežem Benediktem XVI.

BS: Pokud lze pokládat za slavné kromě celebrit třeba i zahraniční politiky, byl to třeba americký prezident, německý kancléř, čínský nebo britský premiér.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist