Co se v návrhu změnilo?

 

Opravdu jednotná. Ne však 20 %, ale 17,5 %

Původní dohoda počítala se základní sazbou 20 %, ve snížené sazbě 10 % by byly jen vybrané potraviny (mléko, brambory, chléb, zelenina...). Podle současného návrhu bude po roce 2013 sazba 17,5 %, ale žádné výjimky nebudou.

Ne skokově, ale postupně

Původní návrh počítal se skokovým zvýšením DPH už na podzim letošního roku. Nyní to má být tak, že nižší sazba se nejprve od příštího roku zvýší na 14 % a od roku 2013 se sazby sjednotí na 17,5 %.

Méně se vybere, ale pojistné se nesníží

Celkem měl stát změnou DPH a snížením odvodů na sociální pojištění získat 58 miliard korun. Koalice nyní upustila od snížení odvodů firem na sociální pojištění, což obnáší zhruba 20 miliard korun, samotná sazba přinese 26 až 27 miliard v příštím roce, v roce 2013 přibližně o  čtyři miliardy méně, tedy okolo 22 miliard.

Valorizace i zvýhodnění děti budou nižší

Rodinám má náklady na DPH kompenzovat vyšší daňové zvýhodnění na děti, důchodcům valorizace. Oboje bude nižší, než předpokládal původní plán.

 

Vládní koalice ustoupila po kritice z vlastních řad i od prezidenta Václava Klause z původních představ o sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty a proces jejího sjednocování protáhla o více než rok. Na čtvrtečním jednání se špičky koalice dohodly, že od 1. ledna 2012 bude snížená sazba ještě rok existovat ve výši 14 procent a základní ve výši 20 procent, od 1. ledna 2013 se všechny sazby bez výjimek sjednotí na 17,5 procenta.

Vláda zároveň spojí hlasování ve sněmovně o důchodové reformě s hlasováním o důvěře, uvedl po jednání K9 premiér Petr Nečas (ODS).

Žádné výjimky, řekla vláda

"Koalice nebude požadovat snížení odvodů na sociální pojištění. Věci týkající se důchodového pilíře neprojdou změnami, bude zřízen také fondový pilíř, jak bylo dohodnuto. Výpadek příjmů bude kompenzovám upravami sazeb, jak bylo dohodnuto. Od 1. ledna 2012 budou daňové sazby 20 a 14 procent. Od 1. ledna 2013 sjednocení sazeb 17,5% bez výjimek, " uvedl premiér Petr Nečas.

Spoření do důchodových fondů bude nadále dobrovolné.

"My jsme v rámci dohody šli cestou maximálního zjednodušení," podotkl Nečas. Komodity, které jsou dnes ve snížené sazbě 10 procent, zůstanou v sazbě 14 procent v roce 2012. Příjmy v tomto roce by po zvýšení měly stoupnout o 26 či 27 miliardami korun, po sjednocení v roce 2013 na 17,5 procenta odhadl premiér výnos ještě o čtyři miliardy nižší.

Původní plán počítal se zvýšením výnosů o 58 miliard. Započítáno do toho bylo i 20 miliard za snížené odvody na sociální pojištění.

Kalousek: Sníží se možnost daňových úniků

"Překvapuje mě, že před měsícem přes sazbu 20 procent nejel vlak a dnes je vše jinak. Systémem výstřel, pokus, omyl jde vláda sama proti sobě. Je to o politických zájmech jednotlivých hráčů, nikoli o potřebách systému," reagoval na vládní změnu šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Jednotnou DPH nicméně vítá.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nepočítá s tím, že by někdo z koaličních partnerů nadále usiloval o nějaké výjimky z jednotné sazby. A to jak v případě potravin, tak knižní produkce. "Jednotná DPH zamezuje daňovým únikům," konstatoval.

"Ze strany státu je to neuvěřitelná bramboračka," poznamenal šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Pro  stavebníky je podle něj snížení ceny stavebních prací i bytů na 14 procent lepší než na původních 20 procent, výraznou změnu stavebnictví nepocítí. "Možná ochlazení poptávky po bytech nebude tolik silné," dodal.

Vládní koalice

Jednotná daň už jen v Dánsku

Jednotnou sazbu DPH má v Evropské unii jen Dánsko, a to ve výši 25 procent. U zbývajících zemí se snížená sazba pohybuje od čtyř do deseti procent a standardní sazba od patnácti do pětadvaceti procent. EU nicméně umožňuje umožňuje škálu výjimek, jež jsou udělovány jednotlivým zemím (v takových případech může být DPH i nulová).

Co na to podnikatelé a odborníci:

Výstřel, pokus, omyl

Jaroslav Míl, šéf Svazu průmyslu a dopravy

Jednotná sazba i zrušení vyjímek je krok správným směrem. Jen díky tomu, že nebudou vyjímky stát ušetří zhruba 50 miliard korun ročně, je na to podrobný propočet. Překvapuje mně, že před měsícem přes sazbu 20 procent nejel vlak a dnes je vše jinak. Systémem výstřel, pokus, omyl jde vláda sama proti sobě. je to o politických zájmech jednotlivých hráčů, nikoli o potřebách systému.

Jako by byla u moci levice

Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank 

Zvyšovat daně a zabalit to do storky o reformě penzí? Vypadá to jako by u moci byla levice. Jsem pro jednotnou DPH, ale ve výši maximálně 16 procent – tak aby se daně celkově nezvyšovaly.

U daní z příjmů a u daně z přidané hodnoty je 210 daňových úlev, výjimek, odpustků. Dohromady to dává 120,2 miliardy korun. Neříkejte mi, že není kde škrtat. Přes otevřená řízení rozdělují úřady jen třetinu zakázek. Neříkejte mi, že není kde ušetřit.

Takže občane, reforma nereforma, na stát se nespoléhej – důchod vám zajistí úspory a investice. Jo a ty úspory vám ukrojí ještě zvýšení daní.

Přijatelný politický kompromis

Tomáš Sedláček, ekonom ČSOB

Pro mě je to přijatelný politický kompromis. Ve výsledku je lepší, že důchodová reforma reforma nebude spojená s tak výrazným zvýšením daní.

O DPH se rozhoduje nahodile

Markéta Šichtářová, ekonomka Next Finance

Vláda tímto krokem ukázala, že nejen že důchodová reforma je nesouvisející problém, ale hlavně že o podobě DPH rozhoduje nahodile. K náhlé změně DPH možná vedl tlak veřejnosti, možná tlak prezidenta, možná předešlá nejednotnost koaličních stran, možná vše dohromady, ale rozhodně ne podrobná a důkladná analýza. DPH se tedy zvyšuje nikoliv kvůli penzijní reformě, jak vláda tvrdila, ale kvůli dírám ve státním rozpočtu.

Je to dobré pro všechny

Petr Kužel, prezident Hospodářské komory České republiky 

Hospodářská komora České republiky varovala před dopady jednotné sazby DPH ve výši 20 %, a proto jsme nyní  spokojeni se záměrem vládní koalice sjednotit sazby DPH na 17,5 procenta. Hospodářská komora navrhovala sjednocení sazeb DPH ve výši 17 %, ale i tento nový záměr koaličních stran považujeme za přijatelný. Jsme rádi, že bylo přihlédnuto k racionálním argumentům a naše diskuse s vládou a panem premiérem skončila tímto rozhodnutím. Je to dobré řešení pro průmysl, podnikatele i všechny občany této země.

DPH se měla sjednotit, když ceny potravin nebyly na rekordech

Miroslav Ševčík, děkan Národohospodářské fakulty VŠE

Je to jen kosmetická změna. Kuriózní je to půl procento, bude se špatně počítat. Tato verze je citlivější pro občany a i firmy, zejména hotely nebo restaurace, se na sjednocení mohou lépe připravit. Sazba se měla sjednotit už dávno, kdy ceny potravin stagnovaly, teď když jsou na historickém maximu, to není šťastné.

Jen o schod navíc při cestě kin do finančních problémů

Jan Bradáč, výkonný ředitel CineStar

Je to pouze časový rozdíl, jinak se nic nemění. Dopad se liší jenom časem, nikoliv účinkem. 2,5 procenta je chabá náplast. V kinech to má pro kinodistribuci ekonomicky kolabující charakter, akorát s tím rozdílem, že tam je ještě jeden schod.

Jak se DPH projeví na cenách, to ukáže čas

Petr Vyhnálek, šéf hypermarketů Globus 

Každé zvýšení DPH se vždy nějak projevilo v cenách. Jak se zvýšení projeví, ukáže čas a vliv konkurence. Ani obchodníci ani dodavatelé už ale nemají prostor na snižování marží, není kam.

Žádné dramatické změny

Václav Matyáš,  šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví

Ze strany státu je to neuvěřitelná bramboračka, pro stavebníky je samozřejmě navýšení ceny stavebních prací i bytů na 14 procent lepší než na 20. Nepředpokládám ale dramatické změny, možná ochlazení poptávky po bytech nebude tolik silné. Na cenách bytů se to neprojeví.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist