Vláda Petra Nečase (ODS) schválila mandát, se kterým pojede v pátek prezident Václav Klaus na mimořádný summit EU k dění v Libyi a v severní Africe.

"Co se týče případných úvah o krocích, které by měly být, tak my jsme jednoznačně zastánci toho, že by se tak mělo dít pouze se souhlasem Rady bezpečnosti OSN," uvedl premiér Nečas.

Klaus před pár dny řekl, že nesouhlasí s případným vnějším vojenským zásahem proti režimu vůdce Muammara Kaddáfího.

Také šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg už dříve uvedl, že vojenská intervence by nyní v Libyi vše pokazila. Naopak Klausův předchůdce Václav Havel míní, že v případě pokračování občanské války v Libyi bude nutný vojenský zásah západních zemí.

K Libyi se vyjádřil i Senát. Zahraniční výbor odsoudil brutální postup vládních jednotek vůči odpůrcům režimu. Vyzval k zastavení represí a násilí proti obyvatelstvu. Podobný postoj už dříve zaujala vláda a sněmovní zahraniční výbor, který navíc ještě podpořil sankce vůči Kaddáfího režimu. Senátoři se za žádný zásah zvenčí, například za zavedení bezletové zóny nad Libyí, nepostavili.

Povstalce požadující odchod Kaddáfího se oficiální místa snaží potlačit násilím, libyjská letadla v úterý pokračovala v útocích na povstalecké pozice.

Evropská unie už následovala rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN a vůči libyjskému režimu rovněž přijala sankce. Ty zahrnují zbrojní embargo, zákaz cest do zemí EU a zmrazení finančních prostředků některých libyjských činitelů.

Británie a Francie v současné době navíc připravují návrh rezoluce o bezletové zóně nad Libyí, který musí projednat a schválit Rada bezpečnosti OSN.

Summit EU k situaci v severoafrické zemi by se mohl zabývat mimo jiné humanitární pomocí uprchlíkům.