V polích u pražské Libuše, jen pár metrů od vietnamské tržnice Sapa, má vzniknout velký buddhistický chrám. Chtějí ho tu postavit libušští Vietnamci, kteří jsou z devadesáti procent buddhisté. Jednalo by se o největší takový chrám v Česku a jediný v Praze. Jenže magistrát je proti. Územní plán totiž s ničím podobným nepočítá a město ho měnit nechce.

Vietnamci si už pro svůj buddhistický svatostánek koupili u Libuše patnáctisetmetrový pozemek a nechali si zpracovat podrobný architektonický návrh. Chrám mají tvořit tři hlavní budovy - svatyně s modlitebnou, komunitní centrum a veřejná část. Celkově má mít dvoupatrový chrám rozlohu šest set šedesát metrů čtverečních plus osmisetmetrové nádvoří. Budovy postavené ve stylu starověkých asijských chrámů chtějí Vietnamci propojit ochozy.

Architektonický návrh si nechalo vypracovat vedení tržnice Sapa a Společenství vietnamského buddhismu v ČR už v roce 2009. "Také jsme uspořádali sbírku," říká Nguyen Trung Ha, mluvčí Svazu Vietnamců v Česku. Do sbírky už přispělo přes tisíc lidí. Vybraná částka činí nejméně osm milionů korun. "Chrám bychom chtěli mít hotový do pěti let," plánuje místopředseda Svazu Vietnamců Tran Quanq Hung.

Má tam být zeleň

V pražské Libuši má vyrůst buddhistický chrám. Vietnamci už mají pozemek i návrhJenže budoucnost celého projektu je zatím nejistá. Když si totiž Vietnamci zažádali na městské části Praha-Kunratice, kam jejich pole spadá, o stavební povolení, tak narazili. "Územní plán se žádnou takovou stavbou v dané lokalitě nepočítá. Když si Vietnamci požádali o změnu územního plánu, magistrát ji zamítl," říká Ivana Klofáčová, referentka kunratické radnice.

"Místo, kde chtějí stavět, je v záplavové oblasti, navíc má sloužit pro okolní domy jako pás zeleně," vysvětluje starostka Prahy-Kunratic Ivana Kabelová (ODS).

Praha-Libuš se k problému nevyjadřuje, pozemek je sice v jejím těsném sousedství, ale nezasahuje na její území. Předsedkyně radničního Výboru pro multikulturní soužití Pavla Jedličková se prý nicméně o projektu vyjádřila zamítavě. "Když jsme s paní Jedličkovou mluvili, tak nám řekla, že chrám nikdy nepovolí, protože by to bylo centrum kriminálních živlů," tvrdí Zdenka Dubová z občanského sdružení Info Dráček, které se Vietnamcům žijícím v Čechách věnuje.

Jedličková na přímý dotaz HN nejprve odpověděla, že o žádném chrámu neví. Teprve později přiznala, že ano. "Ale zatím se nás nikdo oficiálně nezeptal. Až se nás občanská sdružení zeptají, tak vydáme stanovisko," řekla bez dalšího Jedličková.

Místní chrám chtějí

Lidé z Kunratic se k nápadu staví buď neutrálně, nebo se jim spíše zamlouvá. "Já bych byla rozhodně pro. Líbí se mi buddhismus i multikulturní společnost," říká místní obyvatelka Alena Chrastová. "Já jsem nadšená," přidává se její kamarádka Zuzana Lustigová, zatímco nahlíží do návrhu chrámu.

Podle údajů ze zatím posledního sčítání lidu v roce 2001 bylo v hlavním městě 1 636 lidí, kteří se přihlásili k buddhismu. Buddhisté se tak stali šestou nejpočetnější náboženskou skupinou v Praze. Jeden buddhistický chrám již v Česku stojí, a sice ve Varnsdorfu. Jde ale o malou svatyni mezi vilkami.

Své svatostánky si v Česku staví i muslimové, funguje třeba mešita v Brně. Záměr postavit mešitu v Hradci Králové ale loni narazil na odpor místních, kteří se bojí například možných bezpečnostních rizik. Jejich petice podepsalo přes dva tisíce lidí.