Vedení pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) změnilo názor a podmínečně vezme zpět dva lékaře kliniky transplantační chirurgie Davida Kleina a Ivana Matiu, kteří se připojili k protestní akci Děkujeme, odcházíme. Vedení IKEM to odůvodnilo zájmem pacientů.

Původně je přijmout nechtělo s odkazem na probíhající restrukturalizaci a zefektivnění práce v IKEM. Matia ale naznačil, že ve skutečnosti to může být msta ze strany nemocnice za to, že odhalil údajnou plagiátorskou aféru v IKEM.

Nemocnice nechtěla ztratit důvěru pacientů

"Vedení IKEM se po dnešním jednání s oběma dotčenými účastníky protestní akce 'Děkujeme, odcházíme' rozhodlo Dr. Kleina a Dr. Matiu podmínečně přijmout zpět do pracovního poměru. Vedení IKEM učinilo krok směřující k uklidnění vypjaté situace na Klinice transplantační chirurgie tak, aby neměla vliv na důvěru jejích pacientů. Oběma lékařům byla nabídnuta termínovaná pracovní smlouva do konce roku, kterou přijali," sdělil mluvčí IKEM David Vondruška.

Klein v pátek oznámil, že žádosti všech ostatních lékařů, kteří v rámci výzvy Děkujeme, odcházíme podali výpovědi, nemocnice přijala. "Klinika neprochází žádnou restrukturalizací, nemá za nás náhradu, ani na naše místa nevypsala výběrové řízení. Personální náměstek nám výpovědi předal bez udání důvodu," uvedl Klein.

Pomsta za odhalení podvodu?

Matia se podle serveru iDnes.cz domníval, že se mu nemocnice mstí za to, že se loni angažoval při odhalení údajného plagiátorství. Pře souvisela s konkurzem na místo šéfa transplantační chirurgie IKEM. Matia a další mladý vědec Peter Baláž z týmu přednosty Miloše Adamce, který se o místo znovu ucházel, zveřejnili, že druhý z uchazečů, Jiří Froněk opsal jejich vědeckou práci. Froněk nařčení odmítl.

Matiovo vyjádření mluvčí IKEM Vondruška nekomentoval. O víkendu ale odůvodnil to, že vedení kliniky nechce vzít Kleina a Matiu zpět, probíhající restrukturalizací a zefektivněním práce v IKEM.

Transplantační tým byl pro potřeby multiorgánových odběrů posílen od 18. února o tři chirurgy z kliniky kardiovaskulární chirurgie tak, aby byl schopen kontinuálně poskytovat zdravotní péči všem pacientům, kteří ji potřebují, vysvětlil mluvčí.

"Zároveň probíhá audit fondu pracovní doby, jehož cílem je optimalizace chirurgických programů IKEM. Celý proces je zejména veden snahou zajistit hladký provoz i v případě neočekávaných situací v budoucnosti (epidemie, stávka apod.). Skutečnost, že oba zmiňovaní lékaři odmítli tento pátek nastoupit do řádně vypsané lékařské služby, přestože jsou stále v platném pracovním poměru, je vůči pacientům z etického hlediska těžko ospravedlnitelná," dodal o víkendu Vondruška.

Protest skončil, nevrátí se prý 5 procent lékařů

V rámci celostátní akce Děkujeme, odcházíme hrozilo 3800 z 18.000 nemocničních doktorů, že k 1. březnu opustí nemocnice, pokud jim nebudou zvýšeny platy. Lékařské odbory požadovaly, aby lékaři měli od března 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi, tedy až 70.000 korun základního platu. Nakonec ale ministr zdravotnictví Leoš Heger a odboráři podepsali memorandum, podle něhož by lékařům měly mzdy vzrůst o 5000 až 8000 korun a do dvou let by se měli dočkat 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v zemi. Loni ve třetím čtvrtletí činila 23.665 korun.

Protest lékařů skončil uprostřed minulého týdne, kdy vláda schválila nové platové tabulky a doktoři stáhli výpovědi. Podle memoranda ministerstvo vyzvalo ředitele nemocnic, aby vedení fakultních a dalších státních nemocnic přijalo lékaře po stažení výpovědí zpět, pokud nebudou jejich místa už obsazena. Ministr zdravotnictví Leoše Heger (TOP 09) v pondělí řekl, že ze 3800 lékařů se do nemocnic v úterý nevrátí jen asi pět procent.