Policie se začne zabývat podezřelou zakázkou na praní a chemické čištění svých vlastních uniforem. Tendr bez výběrového řízení za celkových 54 milionů, který za ministra Ivana Langera (ODS) vyhrála firma Dočista a na nějž upozornily v minulosti HN i server iHNed.cz, byl odhalen auditem na ministerstvu vnitra nařízeným ministrem Radkem Johnem (Věci veřejné). A právě on podal v pondělí trestní oznámení. Potvrdil to Johnův mluvčí Pavel Novák s tím, že jde o první trestní oznámení podané na základě forenzního auditu.

„Toto je první případ, u kterého podáváme trestní oznámení, další na sebe nenechají dlouho čekat. Následkem této a podobných smluv přišel tento stát o mnoho milionů. Vymeteme všechny kostlivce ze skříně a díky novému transparentnímu systému zadávání veřejných zakázek už k takovým případům nebude docházet,“ řekl John.

Langer na Paclíka aneb Zakázka pro ministrova známého

Obchod provázejí podezřelé okolnosti už od začátku. Už jen to, že lukrativní zakázku získal Langerův známý, podnikatel Tomáš Paclík.  

Jeho firma Dočista vznikla v lednu 2008, o dva měsíce později už s Langerovým vnitrem uzavřela smlouvu. A přitom živnostenské oprávnění na praní prádla si zapsala až v den podepsání kontraktu.

Ale nejen to. Společnost Dočista si současně od vnitra pronajala areál kolínské prádelny, která resortní oděvy do té doby čistila. Cena: pět tisíc korun měsíčně. Soudní znalci později určili minimální výši měsíčního nájemného na 210 tisíc korun.

Paclík přesto tvrdí, že zakázku získal v řádné veřejné soutěži. Původně chtěl prý především koupit budovu ministerské prádelny, ale nakonec musel převzít provoz i s nájmem.

"My jsme akceptovali podmínky, které vyhlásilo ministerstvo. Ale to nebyla naše chyba, to byla chyba těch, co to vyhlašovali," reagoval. Takže Langera? "To neorganizoval vůbec on," tvrdí Paclík a vyloučil, že by mu známost s exministrem pomohla. "To s tím člověkem nesouvisí, proboha." Jenže odprodej prádelny nařídil přímo Langer. "Byl pokyn od ministra Langera, že se všechny věci jako prádelny a cukrárny mají zrušit, dát pryč," řekl Oldřich Vytiska, bývalý šéf ministerské organizace, s níž Paclík podepisoval smlouvu. "Bylo to strašně narychlo."

Co ukázal audit?

Smlouva o poskytování služeb na praní a chemické čištění prádla byla uzavřena v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách, s nevhodným subjektem a se společností s netransparentní vlastnickou strukturou. Z uzavřené smlouvy je dále zřejmé, že cena za poskytované služby  výrazně převyšuje průměrnou cenu v rámci celé České republiky a uzavřením takové smlouvy mohla být způsobena škoda ve výši milionů korun.

Uzavřením smlouvy o poskytování služeb mohlo dojít ke spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě podle § 128a trestního zákona nebo porušování povinnosti při správě cizího majetku podle § 255 trestního zákona. Nelze vyloučit ani spáchání trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele podle § 158 trestního zákona.

Nájemní smlouva obsahuje ujednání o velmi nízké ceně nájmu ve výši 5000,- Kč (podle dvou znaleckých posudků byla obvyklá měsíční cena nájmu 210 000,- Kč/ 232 000,- Kč.).

Uzavřením nájemní smlouvy mohl být spáchán trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku podle § 255 trestního zákona.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist