Policie požádala sněmovnu o zbavení imunity poslance Stanislava Humla (Věci veřejné). Členové mandátového a imunitního výboru zahájí jednání o případném Humlově vydání k trestnímu stíhání v úterý. Pokud se sněmovna rozhodne poslance nevydat, budou muset detektivové spis odložit. O případu informovala jako první Česká televize, později vše potvrdil i zdroj HN.

O co v kauze jde, odmítl předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD) komentovat do doby, než se se spisem seznámí Stanislav Huml. Ten tvrdí, že o svém stíhání neví. Jediný konflikt, kvůli kterému by se mohl dostat do střetu se zákonem, měl podle svých slov se soudcem Prahy 2 Jiřím Říhou. Tehdy se spor týkal znaleckých posudků, které Huml vypracoval jako odborník na dopravu. Že jde o správnou domněnku, uvedl i zdroj HN. "Jde skutečně o znalecký posudek," řekl. 

Soudce Říha opravdu v minulosti označil jeden z Humlových posudků, které vypracoval pro expertní ústav silniční dopravy - V.V.V. Expert, za podezřelý. Údajně měl nahrávat ve prospěch obžalovaného řidiče, který podle policistů způsobil dopravní nehodu se zraněním. "Já jsem tento znalecký posudek vyhodnotil jako nepravdivý. Z tohoto důvodu jsem pojal podezření, že by mohlo dojít ke spáchání trestného činu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku a podal trestní oznámení," uvedl Říha.

Naproti tomu Huml, který vystupuje jako dopravní expert, nařčení z účelovosti posudku odmítá. Na svém osobním webu (čtěte ZDE) zveřejnil rozsah svých odpovědí pro časopis Týden, jehož redaktor Humla koncem loňského roku kvůli kauze oslovil.

Huml o imunitu nestojí, rozhodnou ale poslanci

Fakt, že jde v případu o možný problém s posudkem, nasvědčuje reakce ministerstva spravedlnosti na lednovou žádost policie. "Ministerstvo informovalo dne 25. 1. 2011 policii, že pan Huml není zapsán v seznamu znalců a tlumočníků, to znamená, že pokud zpracovával dopravní znalecké posudky, jednalo se o posudky takzvaně ad hoc, což umožňuje zákon o znalcích a tlumočnících," uvedla mluvčí úřadu Tereza Palečková.

Zda policisté svého bývalého kolegu budou moci stíhat, není jisté. Stanislav Huml sice tvrdí, že o imunitu nestojí, o jeho vydání ale budou rozhodovat poslanci. Jejich rozhodnutí má padnout nejpozději 15. března.

Naposledy sněmovna rozhodla v listopadu 2009 o vydání tehdejšího nezařazeného poslance Petra Wolfa (dříve ČSSD), který byl podezřelý z úvěrového podvodu, zkreslování údajů o stavu hospodaření a z porušování autorských práv.

Stanislav Huml rád vybočuje z řady. V loňském roce například odmítl stranickou poslušnost, když na rozdíl od kolegů odmítl podpořit ocenění pro bratry Mašíny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist