Koalice se ve čtvrtek poprvé sešla s ČSSD, aby společně našli způsob, jakým by občané přímo volili příští hlavu státu. Prosazení přímé volby má vláda ve svém programovém prohlášení. Hlásí se k ní i ČSSD, bez které vládní koalice návrh neprohlasuje, neboť se jedná o ústavní zákon a je třeba souhlas alespoň 120 poslanců.

Na čtvrtečním jednání si účastníci teprve testovali své pozice. Pospíšil na jednání přišel se třemi variantami volby, dále se budou projednávat dvě - dvoukolová, kterou prosazuje sociální demokracie, a tzv. australský model, se kterým přišly Věci veřejné. Jedná se o jednokolovou volbu, kterou by zase ráda viděla ODS.

Australský model počítá s tím, že volič nevybíral jen jednoho kandidáta, ale seřadil by jména podle svých preferencí. Prezidentem by se stal kandidát, který by získal nadpoloviční většinu prvních preferencí. Pokud by jí hned nedosáhl ani jeden, neproběhlo by další kolo voleb, ale od nejméně úspěšného kandidáta by se preference přerozdělily mezi ty úspěšnější. A to až do doby, dokud by někdo nezískal nadpoloviční většinu.

Politici se teprve snaží domluvit, jak by mohla přímá volba prezidenta vypadat, ale kandidátů se už objevilo hned několik. Jisté je, že mezi nimi zcela jistě nebude současná hlava státu. Václav Klaus už vyčerpal svá dvě funkční období, z ODS se ale v minulosti ozývalo mnoho hlasů, které navrhovaly upravit při zavedení přímé volby Ústavu tak, aby mohl kandidovat potřetí.

Sám Klaus to ale před několika měsíci odmítl a nové vedení ODS už na tomto nápadu také netrvá. V návrzích, které v lednu připravila Legislativní rada vláda tato možnost padla definitivně.

Kdo chce být českým prezidentem

Premiér Jan FischerJan Fischer

Bývalý premiér Jan Fischer, který dnes pracuje v Londýně jako viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj, si o kandidaturu řekl sám při nedávné návštěvě Prahy.

"Jestliže bude schválena přímá volba, tak určitě kandidovat budu," řekl Fischer serveru Parlamentní listy.

Přemysl SobotkaPřemysl Sobotka

Senátor a dlouholetý předseda horní komory Přemysl Sobotka je zatím nejvážnějším kandidátem ODS. Stojí za ním i předseda ODS Petr Nečas. Jeho výhodou pro přímou volbu by byla jeho poměrně velká popularita.

"Pokud bych byl zvolen, jistě nebudu ani Václavem Havlem, ani Václavem Klausem, ale Přemyslem Sobotkou. Mé názory jsou dlouhodobě známé, jsem pravicový politik a odmítám, aby byli zrevitalizováni komunisté," řekl Sobotka.

evzen_tosenovsky_185x122.jpgEvžen Tošenovský

Nové "prezidentské" jméno v ODS. Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský je nenápadnou autoritou pro část strany. Už někikrát se o něm mluvilo jako o možném lídrovi strany, ale Tošenovský sám se nikdy do boje o podobnou pozici nepustil. Teď už řadu měsíců vyjednává se svojí severomoravskou organizací ODS o možné kandidatuře na prezidenta.

"Zatím jsem oficiální diskuzi na toto téma v ODS nevedl. Post prezidenta je pro mě nicméně funkce, před kterou jsem v hlubokém pozoru a pokoře," uvedl nedávno Tošenovský pro Aktuálně.cz

Jan ŠvejnarJan Švejnar

Jako o možném příštím prezidentovi o něm mluví Věci veřejné. Oficiálně ho ale zatím nepodporují. Zdá se, že ho nechce podporovat ani ČSSD, za kterou kandidoval v minulé volbě proti Václavu Klausovi. Podle průzkumů veřejného mínění by ale Švejnar měl opravdu velké šance, ze všech známých kandidátů je pro veřejnost nepřijatelnější.

"Kandidaturu nevylučuji. Teď je ale nejdůležitější, aby politické strany dodržely své sliby voličům a umožnily přímou volbu prezidenta," řekl v prosinci Švejnar.

Předseda TOP 09 Karel SchwarzenbergKarel Schwarzenberg

Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg připustil kandidaturu poprvé loni v listopadu. A spíš nesměle. V neformálních rozhovorech se členy jeho strany, ale jeho jméno padá poměrně často.

"Možná. Uvidíme, jaká bude situace za dva roky," řekl týdeníku Respekt k případné kandidatuře na prezidenta.

jana_bobosikova_185x122.jpgJana Bobošíková

Bývalá europoslankyně a předsedkyně malé strany Suverenita Jana Bobošíková vstoupila už do minulé prezidentské volby. Během ní se ale kandidatury vzdala, čímž pomohla Václavu Klausovi. K němu má ostatně velmi blízko. Už nyní si buduje tým pro případnou prezidentskou kampaň a jeho součástí je i bývalý ministr financí a "černá ovce" ODS Vlastimil Tlustý.

"Jednoznačně, pokud bude přímá volba prezidenta, budu opět kandidovat," vyhlásila Bobošíková v lednu.