Lékaři, kteří by po 1. březnu po odchodu kolegů z nemocnic poskytovali péči, budou mít ochranu v případě stížností pacientů. Neponesou podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) trestněprávní či jinou odpovědnost kvůli případnému přetížení a obtížným podmínkám, za nichž by museli pracovat. Heger to v pondělí řekl novinářům. Podle něj jsou taková pravidla ve stavu krajního nebezpečí možná.

Ministerstvo chce ty, kteří by v případě odchodu lékařů z nemocnic převzali péči, chránit a dát jim záštitu. Vydá pokyn a na svém webu také vysvětlí, v jakém případě by doktoři byli odpovědní.

Když si pacienti budou stěžovat, nebo chtít dokonce k soudu, ministerstvo bude připraveno poskytnout doktorům právníky. Hájili by je tak odborníci na zdravotní právo.

V příslušném zákoníku podle Hegera stojí také, že pokud lékař poskytne například pomoc v nouzi na ulici, za výsledek nebývá stíhán nebo pak u soudu neprohraje. Pracoval totiž v mimořádných podmínkách.

V nemocnicích by od března mohla chybět zhruba pětina doktorů. V protestní odborářské akci Děkujeme, odcházíme jich podalo výpověď 3800 z asi 20 000. Nemocnice, kraje i ministerstvo připravují krizové scénáře, jak by se dala péče zajistit. Heger se odpoledne sejde s představiteli lékařských odborů a komory. Bude s nimi jednat o dohodě, která by mohla odchod doktorů z nemocnic odvrátit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist