Ani současná suma 37,1 miliardy korun, kterou by mělo podle posledních požadavků stát dokončení tunelu Blanka, není zřejmě konečná. Vyplývá to ze souhrnu požadavků, který nyní vypracoval Odbor městského investora na základě údajů od Inženýringu dopravních staveb(IDS). Ten pro město stavbu Blanky koordinuje a hlídá.

IDS v uplynulých dnech městu oznámil, že stavba bude místo plánovaných 27 miliard stát o rovných deset miliard více. Zdůvodňuje to "novými skutečnostmi". Například tím, že Český báňský úřad nařídil zabezpečovací práce za téměř jeden a půl miliardy nebo že město a městské části měly nové požadavky nad rámec původního projektu.

Primátor Bohuslav Svoboda vzápětí oznámil, že nechá jednotlivé položky - je jich celkem 40 - prověřit.

"Zadali jsme našemu odboru, aby nám zpracoval body, ze kterých dochází k navýšení. Prověříme ale všechny položky, které již byly proplaceny či které jsou na stole. Na základě toho budeme se zhotovitelem jednat," uvedl Svoboda začátkem týdne.

Mlčení kolem dalších úprav

Jenže pohled do zmíněné zprávy ukazuje, že stavba ještě podraží o další stamiliony.  V uvedeném materiálu jsou totiž uvedeny "Známé a do investičních nákladů nezahrnuté požadavky," které dosahují půl miliardy korun.

Většina z nich bude muset být provedena, jsou mezi nimi například protihluková opatření v Holešovičkách, oprava kolem zastávky Dejvická, úprava Letenské pláně, zakrytí povrchové trasy v Tróji či architektonické úpravy výdechů tunelu.

Není však možné zjistit, zda tyto úpravy již byly odsouhlaseny investorem. Jak Metrostav, který stavbu provádí, tak IDS i na opakované otázky mlčí. "To vám musí vysvětlit zpracovatel zprávy," uvádí mluvčí Metrostavu František Polák a sdílnější není ani IDS.

V IDS má  koordinaci stavby Blanka na starosti Josef Kalíšek. Ten ovšem odmítá s HN komunikovat. "Máme tiskového mluvčího, já vás zdravím," řekl a zavěsil telefon. Mluvčí IDS Josef Tomeček je na zahraniční dovolené a nikdo jiný prý informace nemůže poskytnout.

Další podrobnosti a nové informace ke kauze Blanka čtěte v pondělních Hospodářských novinách.