Úřady práce čeká velká reorganizace. Místo desítek úřadů se stovkami poboček vznikne podle koaliční poslanecké předlohy ředitelství a pracoviště v krajích a v pověřených obcích. Senátní veto návrhu zákona ve středu přehlasovala navzdory kritice opozice sněmovna. Norma míří k podpisu prezidenta Václava Klause, měla by platit od dubna.

Nová struktura úřadů práce přinese podle předkladatelů úspory a jednotné rozhodování. Kritici z řad opozičních poslanců ale tvrdili, že se úřady vzdálí lidem. Zpochybňovali také úspory a předloze vyčítali desítky chyb i to, jakým způsobem byla předložena.

Sociální demokraté by proto chtěli, aby prezident novelu vetoval. Klause k tomu dnes vyzval senátor ČSSD a olomoucký hejtman Martin Tesařík. "Jako jediný může zabránit realizaci této evidentně špatně připravené reformy, aby uplatnil své ústavní právo a vrátil přijatý zákon parlamentu," uvedl.

Senátor Miroslav Nenutil (ČSSD), který před poslanci obhajoval senátní veto, označil normu za polotovar. "Není vše připraveno tak, aby zákon platil od dubna," řekl. Předloha podle něho obsahuje více než 140 chyb, a to nejen formálních. Poslanec Miroslav Opálka (KSČM) upozorňoval, že jde o zřízení nového centrálního úřadu, který bude spravovat celý sociální systém. Takový návrh odmítli v minulosti už hejtmani z ODS, podotkl.

Drábek: Úřady jsou připraveny

Kritici dále namítali, že nový úřad bude potřebovat například nový informační systém a nic se neušetří. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) však již dříve trval na tom, že už v prvním roce bude úspora 180 milionů korun. Levicoví poslanci rovněž poukazovali na to, že ministerstvo se tím, že předlohu podali koaliční poslanci, vyhnulo delšímu legislativnímu procesu s připomínkovým řízením.

Ve středu Drábek zdůraznil, že úřady práce jsou na změnu připraveny. Stovky zaměstnanců budou moci navíc být vyčleněny na kontroly nelegální práce. "Obírá nás o příspěvky do důchodového, zdravotního a daňového systému," uvedl ministr. Dostupnost úřadů pro občany se podle něho nezmění.

Pro předlohu nakonec zvedlo ruku 105 přítomných koaličních poslanců, k přehlasování Senátu je třeba 101 hlas. Proti normě se vyslovilo 73 poslanců z ČSSD a KSČM.

V současnosti existuje 77 samostatných úřadů práce s 250 pracovišti zaměřenými na zaměstnanost a se zhruba 400 pobočkami státní sociální podpory. Podle návrhu zákona vznikne pražské ředitelství úřadu práce, 14 krajských poboček a kontaktní pracoviště ve 226 pověřených obcích.

Související