Bezpečnostní agentura ABL patřící rodině ministra dopravy Víta Bárty (VV) přeruší všechny smlouvy s radnicí Prahy 11. Bratr ministra Matěj Bárta, který je v současnosti majitelem firmy, to v pondělí oznámil na jednání kontrolního výboru zastupitelstva. "Rozhodnutí zdůvodnil snahou uklidnit kauzu kolem údajného sledování komunálních politiků," informovala mluvčí radnice Andrea Wolfová.

Situací se právě teď zabývá i zastupitelstvo městské části. Mimořádné jednání iniciovala opozice, jejíž někteří členové byli podle dokumentů Mladé fronty Dnes (MfD) bezpečnostní agenturou sledováni.

Informace o údajném sledování komunálních politiků včetně někdejší starostky Marty Šorfové (ODS) zveřejnila MfD poprvé loni v září. Nedávno napsala, že získala dokumenty, které to potvrzují. Informace vyvolaly na politické scéně velký rozruch. ČSSD vyzvala Bártu k odstoupení.

Někdejší majitel ABL Bárta uvedl, že agentura žádné objednávky ke sledování politiků nepřijímala a nikoho nediskreditovala. Dokumenty jsou prý silně manipulovány. Radnice Prahy 11 byla podle Bárty prověřována v tom smyslu, zda s ní může ABL spojit své jméno. Potom ABL mimo jiné prověřovala různé podněty podezření z korupce a prováděla prý řízené provokace členů radnice.

Bárta se už loni premiérovi Petru Nečasovi (ODS) zaručil svým slovem, že agentura politiky nesledovala, což se podle Nečase nakonec ukázalo jako nepravdivé. Bárta se za to premiérovi omluvil. Ten omluvu přijal a případ považuje za uzavřený. 

Vít Bárta již ve společnosti ABL nefiguruje, svůj padesátiprocentní podíl ve společnosti prodal bratrovi po loňských sněmovních volbách.

Z jednání on-line informovala redaktorka HN Zuzana Keményová.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
15:20
15:20 Zastupitelstvo začíná, lid zajímá bazén, nikoliv ABL

Zastupitelstvo na Praze 11 právě začíná, v místnosti je kromě zastupitelů a starosty také asi 50 zástupců veřejnosti. Mají transparenty s hesly například: "Pseudokazy nás nezajímají, chceme výsledky." nebo "Nás zajímá, kde je slibovaný bazén. Ne ABL."

15:29
15:29 Dav bručí, troubí na trubky

Téměř po každém slovu starosty Dalibora Mlejnského a radních se ozývá nesouhlasné bručení z davu a troubení na trubky. Jedním z mimořádných bodů bude také nastínění vztahů mezi ABL a starostou Mlejnským.

15:36
15:34 Zastupitelka navrhla jednat o odvolání starosty

Povykování veřejnosti nekončí, na místo jede městská policie. Hrozí přerušení zastupitelstva. Jedna ze zastupitelek navrhla zařadit bod o odvolání starosty Mlejnského.

15:45
15:42 Policie usměrňuje veřejnost, politici se hádají

Policie začala usměrňovat hlučící veřejnost. Zastupitelstvo stále ještě neschválilo ani program jednání. Zastupitelé se navzájem osočují a zmiňují různé kauzy, především kauzu ABL.

16:07
16:06 Po přestávce jednání pokračuje. Zastupitelé chtějí reportéra Kmentu

Po krátké přestávce, vyhrazené pro jednání klubů, zastupitelstvo pokračuje. Jedním z navrhovaných bodů jednání je vystoupení reportéra deníku Mladá fronta DNES Jaroslava Kmenty a starosty Dalibora Mlejnského ke kauze ABL.

16:18
16:17 Kmenta vystoupí, smlouvy s ABL se řešit nebudou

Zastupitelstvo schválilo vystoupení reportéra Kmenty, který se bude vyjadřovat ke kauze ABL. Naopak zastupitelstvo se nebude zabývat smlouvami mezi ABL a Prahou 11, tento bod zastupitelé neodsouhlasili.

16:24
16:23 Mlejnský zachráněn, o jeho odvolání se jednat nebude

Odvolání starosty Mlejnského se projednávat nebude. Ani tento bod zastupitelstvo neschválilo.

16:30
16:29 Další pauza na jednání klubů

Zastupitelstvo je opět přerušeno, jednají kluby.

16:46
16:46 Po soudních přísedících přijde na řadu ABL

Zastupitelstvo volí přísedící obvodního soudu, hned poté mají přijít na řadu body týkající se ABL.

17:05
17:04 Kmenta: Všechno začalo kauzou TESCO

Novinář Jaroslav Kmenta řekl, že všechno začalo "kauzou Tesco". Kmenta tvrdí, že na detektiva Pertlíčka jej navedl sám Bárta, když se jej zeptal, zda mu dokumenty ke kauze Tesco dal Pertlíček. Do té doby reportér detektiva neznal. Poté reportéři začali odkrývat celé pozadí sledování politiků na Praze 11 v čele s tehdejší starostkou Šorfovou. Kmenta dále cituje dosud nepublikovaný mail detektiva Pertlíčka. Ptá se v něm na denní program jedné z úřednic Prahy 11.

17:08
17:08 Sledovaní prý nevyhovovali Mlejnskému

Kmenta poukazuje na to, že jeho redakce nemá přímé důkazy o tom, kdo si sledování zadal. Ale má prý "domněnky" o tom, kdo to byl. Říká, že všichni sledovaní nějakým způsobem nevyhovovali Daliboru Mlejnskému.

17:24
17:20 Mlejnský: Já jsem to nebyl

Mlejnský: "Za projektem antikorupční linky a dalších aktivit si stojím, jsem na něj hrdý. Měly by je mít všechny městské části. Nevím, kdo si u ABL sledování těch lidí zadal, jen vím, že já jsem to nebyl a městká část Praha 11 to také nebyla."

17:24
17:18 Mlejnský: Pana Bártu znám od roku 1999

Starosta Dalibor Mlejnský (ODS) reaguje na vystoupení novináře Kmenty: "Ani jako starosta ani jako soukromá osoba jsem si nezadal u pana Bárty a jeho ABL žádné sledování politiků. Pana Bártu znám již od roku 1999, ale jen tak, že ABL pro moji firmu hlídala objekty. S panem Bártou  máme přátelský vtzah, chodili jsme spolu na pivo, seděli jsme u něj doma, znám i jeho současnou manželku. Když byla starostkou paní Šorfová, tak jsem seděl v čele finančního výboru. Měl jsem  na starosti protikorupční aktivity, tyto aktivity jsem konzultoval s panem Bártou."

17:33
17:33 Mlejnský otevírá kauzu údajných nevýhodných prodejů pozemků

Mlejnský má podrobně připravenou řeč včetně video ukázky, pomocí které chce zpochybnit údajný nevýhodný prodej pozemků v oblasti Litochlebského náměstí. Mlejnský na ukázce územní mapy Litochlebského náměstí předvádí. Mlejnský poukazuje na to, že cena pozemků byla přiměřená a nebyla pro město nevýhodná.

18:01
18:01 Opozice nedostala kompletní audit

Členové kontrolního výboru z řad opozice si stěžují, že nedostali kompletní znění auditu, jenž měl prověřit smlouvy mezi ABL a Prahou 11. Chyběly prý přílohy auditu.

19:07
19:07 Janeček: Pokud máte pochyby, obraťte se na policii. Jednání končí


Zastupitel Jiří Janeček (ODS) : "Pokud má někdo nějaké pochybnosti ohledně dění na radnici Prahy 11, obraťte se na policii. Na tomto zastupitelstva ani nemůžeme nic vyřešit. Věc kolem ABL je na kontrolním výboru, je v procesu. Až bude věc řádně prověřena a budeme mít výsledky, můžeme se o tom bavit."
Úderem sedmé hodiny zastupitelstvo za hlasitého nesouhlasu opozice končí a bude znovu svoláno do patnácti dnů.