Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2010 získali Ludvík Vaculík, Zdenek Slouka a Vítězslav Houška. Všichni tři se narodili před více než 80 lety, a stali se tak svědky mnoha dramatických událostí 20. století. Jejich životní cesty podle Sdružení Ferdinanda Peroutky vystihují to, jak se téměř celé století vykloubilo z rozumu a jak se tomu dokázali statečně postavit. Ceny byly předány dnes v panteonu Národního muzea.

"Každý z těchto pánů má nadmíru životních zkušeností a prožitků, čas nedokázal z maratonského běhu jejich života nic ubrat na pronikavosti jejich pohledu na lidskou společnost," zaznělo při předávání cen.

Ludvík Vaculík se narodil 23. července 1926 v Brumově u Valašských Klobouk. Vaculík je prozaik, fejetonista a publicista. Do obecného povědomí se zapsal ve druhé půlce šedesátých let, kdy působil v Literárních novinách (později Literárních listech a Listech). Později jeho práce nesměly v ČR vycházet, své uplatnění ale našly v exilových nakladatelstvích Sixty-Eight Publishers v Torontu a v Indexu v Kolíně nad Rýnem. Vaculík je autorem protirežimní petice Dva tisíce slov z roku 1968. Dodnes publikuje mimo jiné v Lidových novinách.

Zdenek Slouka se narodil 13. srpna 1923 v Brně. Jako český novinář působil pouze krátce, v letech 1945 až 1948, a to jako editor Lidových novin. Po roce 1948 odešel do exilu. Přes Vídeň se dostal do Austrálie, kde se živil mimo jiné chytáním krys v kanalizacích, lepením tenisových raket a obchodováním s dámskými punčochami. Později působil v Německu a ve Spojených státech, kde vystudoval politologii.

Jan Stránský, se kterým se znal z redakce poválečných Lidových novin, přivedl Slouku do redakce Rádia Svobodná Evropa, kde v té době působil i Ferdinand Peroutka. Slouka dnes žije v Praze. Své vzpomínky publikoval prostřednictvím Českého rozhlasu v deseti půlhodinových dokumentech z řady Osudy a v roce 2009 v knize Jdi po skryté stopě vydané Akademií.

Vítězslav Houška se narodil 30. dubna 1925 v Praze. Je spisovatel a publicista. Proslavil se psaním o sportu, především o šachách. Je podepsán pod knihami s názvy Nad šachovnicemi celého světa, Šachy s úsměvem a Tam všichni hrají šachy. "Kolik lidí potěšil knížkami o šachách, které cenzura nechápala a snad ani nečetla, neboť některé myšlenky by musela shledat jako trestuhodně velezrádné," zaznělo při předávání.

Cena nese jméno významného prvorepublikového novináře a publicisty. Byla založena v roce 1995 při příležitosti stého výročí narození Peroutky.

Peroutka (1895 až 1978) mimo jiné za první republiky řídil kulturně-politickou revue Přítomnost a přispíval do Lidových novin. Po únoru 1948 emigroval, v zahraničí kromě jiného psal komentáře pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa.

V minulosti se laureáty stali například Ivan Medek, Erik Tabery, Karel Hvížďala či Adam Drda. Loni cenu získali Petruška Šustrová, Pavel Kosatík a Jan Macháček.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist