Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2010 získali Ludvík Vaculík, Zdenek Slouka a Vítězslav Houška. Všichni tři se narodili před více než 80 lety, a stali se tak svědky mnoha dramatických událostí 20. století. Jejich životní cesty podle Sdružení Ferdinanda Peroutky vystihují to, jak se téměř celé století vykloubilo z rozumu a jak se tomu dokázali statečně postavit. Ceny byly předány dnes v panteonu Národního muzea.
"Každý z těchto pánů má nadmíru životních zkušeností a prožitků, čas nedokázal z maratonského běhu jejich života nic ubrat na pronikavosti jejich pohledu na lidskou společnost," zaznělo při předávání cen.
Ludvík Vaculík se narodil 23. července 1926 v Brumově u Valašských Klobouk. Vaculík je prozaik, fejetonista a publicista. Do obecného povědomí se zapsal ve druhé půlce šedesátých let, kdy působil v Literárních novinách (později Literárních listech a Listech). Později jeho práce nesměly v ČR vycházet, své uplatnění ale našly v exilových nakladatelstvích Sixty-Eight Publishers v Torontu a v Indexu v Kolíně nad Rýnem. Vaculík je autorem protirežimní petice Dva tisíce slov z roku 1968. Dodnes publikuje mimo jiné v Lidových novinách.
Zdenek Slouka se narodil 13. srpna 1923 v Brně. Jako český novinář působil pouze krátce, v letech 1945 až 1948, a to jako editor Lidových novin. Po roce 1948 odešel do exilu. Přes Vídeň se dostal do Austrálie, kde se živil mimo jiné chytáním krys v kanalizacích, lepením tenisových raket a obchodováním s dámskými punčochami. Později působil v Německu a ve Spojených státech, kde vystudoval politologii.
Jan Stránský, se kterým se znal z redakce poválečných Lidových novin, přivedl Slouku do redakce Rádia Svobodná Evropa, kde v té době působil i Ferdinand Peroutka. Slouka dnes žije v Praze. Své vzpomínky publikoval prostřednictvím Českého rozhlasu v deseti půlhodinových dokumentech z řady Osudy a v roce 2009 v knize Jdi po skryté stopě vydané Akademií.
Vítězslav Houška se narodil 30. dubna 1925 v Praze. Je spisovatel a publicista. Proslavil se psaním o sportu, především o šachách. Je podepsán pod knihami s názvy Nad šachovnicemi celého světa, Šachy s úsměvem a Tam všichni hrají šachy. "Kolik lidí potěšil knížkami o šachách, které cenzura nechápala a snad ani nečetla, neboť některé myšlenky by musela shledat jako trestuhodně velezrádné," zaznělo při předávání.
Cena nese jméno významného prvorepublikového novináře a publicisty. Byla založena v roce 1995 při příležitosti stého výročí narození Peroutky.
Peroutka (1895 až 1978) mimo jiné za první republiky řídil kulturně-politickou revue Přítomnost a přispíval do Lidových novin. Po únoru 1948 emigroval, v zahraničí kromě jiného psal komentáře pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa.
V minulosti se laureáty stali například Ivan Medek, Erik Tabery, Karel Hvížďala či Adam Drda. Loni cenu získali Petruška Šustrová, Pavel Kosatík a Jan Macháček.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist